Ana SayfaEditörün SeçimleriElon Musk Deflasyon Konusunda Uyardı: Kriptoya Etkisi Ne Olacak?

Elon Musk Deflasyon Konusunda Uyardı: Kriptoya Etkisi Ne Olacak?

Elon Musk Deflasyon Konusunda Uyardı: Kriptoya Etkisi Ne Olacak?

Tesla CEO’su ve milyarder Elon Musk, ABD ekonomisi hakkında tüyler ürpertici bir uyarıda bulundu. Musk, Fed’in enflasyona karşı şahin duruşu nedeniyle ekonominin deflasyonist bir yapıya evrilebilir dedi. Elon Musk’ın uyarısı doğruysa, bu durum kripto piyasası için kötü olacak.

Fed’in yapacağı bir başka büyük faiz artırımının ekonomiyi riske atacağına inanıyor. Federal Rezerv, bir sonraki faiz artırım kararını 21 Eylül’de FOMC toplantısında açıklayacak.

Federal Açık Piyasa Komitesi veya FOMC, Fed’in para politikası oluşturma organıdır. ABD ekonomisinin para arzını kontrol etmekten sorumludur.

Deflasyon Borsayı Nasıl Etkiler?

Deflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarının düştüğü ekonomik bir olgudur. ABD gibi büyük ekonomiler, bir “mal ve hizmet sepetinin” fiyatlarını belirli bir süre boyunca karşılaştırarak ekonomideki fiyat değişimini analiz eder. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), tam da bunu ölçmek için önemli bir endekstir.

Arz talebi aştığında deflasyon meydana gelir. Yüksek verimlilik, talep azalması veya ekonomideki daralan para arzı nedeniyle olabilir. Kısa vadede, emtia fiyatları düştüğü için deflasyon tüketiciler için iyi bir olaydır. Ayrıca para biriminin satın alma gücü de artırır.

Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca ekonomi deflasyon nedeniyle daralabilir. Ekonomistler, deflasyonun enflasyondan daha tehlikeli olabileceğine inanıyor. Fed, niceliksel sıkılaştırma yoluyla enflasyonu kolayca kontrol edebilir. Ancak niceliksel genişleme yoluyla deflasyonu frenlemek kolay değil.

Doların artan değeri bir likidite tuzağı yaratır. Yatırımcılar, böyle bir dönemde en iyi yatırım nakit olduğu için hisse senetlerine ve diğer riskli varlıklara yatırım yapmaktan çekinirler.

Elon Musk’ın Uyarısı Kriptoyu Nasıl Etkileyecek?

Kripto piyasası, finansal piyasalarla, özellikle teknoloji hisse senetleriyle güçlü bir şekilde korelasyon halindedir. Aynı zamanda çok daha riskli bir varlıktır. Elon Musk’ın deflasyon uyarısı tutarsa, kripto piyasası büyük bir likidite krizi yaşayabilir.

(Visited 489 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz