Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriElliott Wave Teorisi ile 3 farklı işlem

Elliott Wave Teorisi ile 3 farklı işlem

Elliott waves

Elliott Wave Teorisi, sadece fiyatların nereye gideceğini değil, aynı zamanda hangi zamanda gidebileceğini de gösterebilir.

Zira, fiyat ve zaman, alım satımdaki en önemli unsurlardır.

Teori, piyasanın iki farklı şekilde hareketine; yani, trendi veya düzeltmeyi tanımlayan dalgalara bakar. Başka bir ifadeyle piyasada ya trend vardır, ya da düzeltmesi vardır.

Elliott Wave teorisinin basit unsurları

Trend dalgası 5 dalgalı bir yapıdır. Temel olarak harhangi bir trend dalgası sayılarla, düzeltmeler de harflerle gösterilir.

Düzeltici dalgalar 3 dalga yapıları olarak adlandırılır. Fakat bazen her düzeltici model tam anlamıyla 3 dalga yapısına sahip olmaya dabilir.

Dalgaların arkasındaki fikir, ikisinin bir döngü oluşturmasıdır. Bir döngü impulse (dürtüsel) ve düzeltici bir dalgaya sahiptir.

Her yerde farklı derecelerin döngüleri bulunur. Örneğin, 1–2–3–4–5 etiketli 5 dalgalı bir yapıda, 2. ve 4. dalgalar düzeltmeleri gösterirken, 1.,3. ve 5. dalgalar trend hareketlerini gösterir.

Trend aktivitesinde 1. dalga daha düşük bir dereceye sahipken, 3. ve 5. dalgalar farklı derecelerde gerçekleşmelidir.

3. Dalgada işlem

Kurallardan biri, trenddeki bir dalgada, en az bir dalganın uzaması gerektiğidir. Genişletilmiş bir dalga diğer genişlemeyen dalgaların %161.8’den büyük olmalıdır. (Yani en uzun dalgadır.) Bu 3. trend dalgası olduğunda, önceki dalga 2. dalga, 1. dalgadan %50 ila %61.8 arasında geri çekilir. 3. dalga uzantıları çoğu zaman gerçekleşir.

Bu dalga mükemmel işlem fırsatı verir. Yükseliş trend dalgasına, basit olarak, 1. dalganın %50 ila %61,8 arasında bekleyen bir alış limiti koyabilirsiniz. Kar al seviyesi, 2. dalganın sonundan itibaren %161,8 olarak tahmin edilirken, stop seviyesi impulse aktivitenin başladığı yerde olmalıdır.

4B6112A2 14E8 4D5C A4C9 6825C8EBDDED

Düz trendde işlem

Düzeltici dalgalar arasında, düz desenler her zaman oluşabilir. Elliott Wave Teorisi bu tür 10’dan fazla kalıp tanımlamıştır. Bu türlerin ortak bir yönü vardır: b dalgası önceki a dalgasınn minumum %61,8’ine geri çekilmelidir. Bu da zaten işlem için yeterlidir. Bu nedenle, a dalgasının yorumuyla kalınmalıdır.

İlginizi çekebilir:  Bu yeni hamle LUNC fiyatını 1 dolara çıkarabilir

Düz bir trend a-b-c yapısına sahiptir. Dahası, a ve b dalgaları düzeltici aktiviteyi emsil eder ve sadece c dalgası 5 dalgalı bir yapıyı gösterir. Eğer bir dalga trendde değilse, sadece düzeltici olabilir. Bu nedenle %61,8 geri çekilme takip etmelidir.

C64FBDB8 274F 486D BD51 2ACDF3D082F2

5. Dalgada işlem

Elliott Wave teorisindeki en güçlü kurallardan biri, 1. dalganın 5. dalga ile aynı olmaması gerektiğidir. Bu da işlem yapanlara bir tahmin verir çünkü, 1. dalganın uzunluğu bellidir. Bu nedenle yatırımcılar basitçe 1. dalganın uzunluğunu ölçerek 4. dalganın sonundan yansıtır. 5. farklı olmalıdır.

Ancak her uzunluk işe yaramaz. 5. dalganın 1. dalganın %61,8’ini aradığına bakın. Bu olduğunda, bütün trend hareketinin %38,2 oranında geri çekilmesini hedef alan bir yükseliş 5 dalga yapısında kısaca devam edin. Dahası, stop seviyesini uzatma işleminin geçersiz hale geldiği bir yerde güzel bir risk-getiri oranı elde edilebilir.

Yine de, 5. dalganın alınıp satılması risklidir, çünkü burada piyasanın oluşturabileceği birden fazla olasılık bulunur.

EEFF6E59 16C3 4425 8625 7D434F81947C

Elliott Wave Teorisindeki, bu 3 olasılık sadece birkaç olası kurulumu gösterir.

Doğru yaklaşım, piyasanın ilk olarak, bir önceki modeli onaylamasını sağlamasıdır. Elliott Wave yatırımcıları aylık veya daha büyük zaman dilimlerinden başlayarak yukarıdan aşağıya analiz yaparlar. Daha sonra, bir işlem seçmek için günlük veya daha düşük zaman dilimlerine kadar aşağıya doğru inerler.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel