Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriAlman ekonomist 'İslami kripto paralar' hakkında konuştu: Müslümanlara uygun değil!

Alman ekonomist ‘İslami kripto paralar’ hakkında konuştu: Müslümanlara uygun değil!

Alman ekonomist 'İslami kripto paralar' hakkında konuştu: Müslümanlara uygun değil!

Avrupa’nın İslami bankacılık ve finans öncülerinden biri olarak bilinen Alman ekonomist Michael Gassner, İslami kripto para birimlerine yönelik önemli yorumlar yaptı.

Gassner’e göre bu kripto birimlerinden tam anlamıyla bir başarı hikayesi çıkmadı ve ’25 İslami kripto para biriminden sadece 5 tanesi ayakta kaldı‘ dedi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirleriyle yeni kitabı “İslam, Para ve Refah”ı ele alan Gassner, İslam ve kripto para arasındaki ilişkiye değindi.

Son yıllarda Bitcoin gibi kripto para kullanımının arttığını ve parayı merkezilikten çıkardığı için büyük bir icat olarak gördüğünü belirtti.

Fiyattaki oynaklık hakkında ise kripto varlıkların güvenilirliğinin tartışıldığına değindi. BTC’nin günümüzde çok kârlı bir yatırım olarak görülse de satılan malların değerinin Bitcoin’e göre belirlenmediğinin altını çizdi. Sonuç olarak ise Bitcoin’in işlevsiz bir para birimi olduğu kanısına vardı.

Taksitle araba satın almak için BTC gibi varlıkların kullanılamadığını, çünkü değerinin gelecekte ne kadar olacağının bilinmeyeceği örneğini verdi. Bu sebeple de Türkiye, Mısır ya da Endonezya gibi İslami değerlerin daha baskın olduğu ülkelerde, dijital varlıkların caiz görülmediğini belirtti.

Müslümanlar için kripto pek de uygulanabilir değil

Müslümanların genellikle altın ya da gümüş gibi kıymetli eşyalar tarafından desteklenen kriptolara fetva verdiğini belirten Gassner, e-Dinar’ın 85 gram altına sabitlendiğine dikkat çekti.

Öte yandan Gassner, İslam’ın yaygın olduğu ülkelerde ortak kripto para birimininin kullanımına yönelik çok soru aldığını belirtti. Avrupa Birliği ülkelerinin euro kullanımını örnek veren Gassner, Müslüman dünyasında ortak kripto kullanımının zor olduğunu söyledi.

Müslüman ülkelerin ekonomik olarak farklı konumda olduklarına dikkat çekerek ekonomisi kötü olanların daha çok borçlanacağını belirtti. Bu sebeple de Müslümanlar için ortak kripto parayı uygulanabilir bulmadığının altını çizdi.

Alman ekonomist 'İslami kripto paralar' hakkında konuştu: Müslümanlara uygun değil!

Gereken başarıyı gösteremedi

Gassner, İslami kriptoların şimdiye kadar piyasada bir başarı örneği gösteremediğini vurguladı. Yaptığı araştırmalarda 25 İslami dijital varlık bulduğunu söyleyen ekonomist, sadece 5 varlığın ayakta kaldığını belirtti. Diğerlerinin ise hile ve usulsüzlük gibi nedenlerle ortadan kaybolduklarını ya da iflas ettiklerini açıkladı.

Diyanet Türkiye’yi uyardı! 

Bilindiği üzere ABD merkezli Chainanalysis’e göre kripto dolandırıcılığıyla bugüne kadar toplamda 7.8 milyar dolar kaybedildi. Bu bilgiye dikkat çeken Gassner, Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kripto ortamındaki güvensizlikle ilgili 2017’de uyarıcı açıklamalar yaptığına değindi.

Öte yandan Müslüman dünyası için kripto varlıkların faydaları olabileceğini belirten Gassner, varlıkların yönetiminde etik davranılmasının şart olduğunu söyledi. Ayrıca, kripto yatırımı yapmak isteyenlere güvenli ve şeffaf varlıkları tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

(Visited 94 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,208.77 1.61%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,046.42 0.59%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.448975 0.35%
solana
Solana (SOL) $ 32.43 1.13%
xrp
XRP (XRP) $ 0.313329 0.78%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 1.24%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066632 2.72%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.67%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.17 1.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.07 0.97%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.75 2.25%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.02 3.53%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.303789 0.27%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.456042 2.89%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.29 0.65%