Perşembe, Ağustos 18, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriECB’den stabilcoin ve DeFi için düzenleme çağrısı

ECB’den stabilcoin ve DeFi için düzenleme çağrısı

ECB’den stabilcoin ve DeFi için düzenleme çağrısı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) “kripto finansal risklerine derin bir dalış” isimli yeni bir raporu, stabilcoin ve DeFi’lerin düzenlenmesi ve gözetimi için çağrıda bulunuyor. Ayrıca, Bitcoin’in karbon ayak izi nedeniyle, iş kanıtı (Proof-of-Work) madenciliği yasağının muhtemel olduğunu öne sürüyor.

ECB’nin stabilcoin ve Defi düzenlemesi

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan Makro İhtiyati Bülten’in son sayısının odak noktası, kripto paralarla ilgili (özellikle de stabilcoin ve DeFi’lerle ilişkili olan) finansal riskler ve enerji yoğun kripto madenciliği yöntemlerine atfedilen tehditler olarak öne çıktı.

Temmuz ayında yayınlanan rapordaki önemli noktalar, bu hafta Presight Capital danışmanı Patrick Hansen tarafından vurgulandı.

Makalenin yazarları, stabilcoinlerin büyümesi ve artan kullanımının, daha önce MiCA mevzuatı gibi düzenleyici, denetleyici ve gözetim çerçevelerinin derhal uygulanmasını gerektirdiği konusunda ısrarcılar.

Bültende yer alan bir makalede stabilcoinlerin kripto ekosistemi için önemli rolünü kabul eden ECB uzmanları, kritik işlevlerinin finansal sistem için bulaşıcı etkileri olabileceğine de dikkat çekiyor.

ECB uzmanları merkezi olmayan ve anonim doğasından kaynaklanan zorluklarına rağmen, DeFi’lerin tanım alanını etkili bir şekilde düzenlemek ve denetlemek için çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyor.

Avrupa Merkez Bankası, düzenleyici boşlukları belirlemek ve doldurmak için uluslararası düzeyde koordineli bir yaklaşım ve ortak standartlar için çağrıda bulunuyor.

İş kanıtı (Proof-of-Work) madenciliği yasağı muhtemel

Makro İhtiyati Bülten, Avrupa Birliği’nin kapsamlı MiCA düzenlenesini benimsemeye ve uygulamaya yönelik ilerlemesiyle paralel geldi. AB kurumları geçtiğimiz günlerde mevzuat üzerinde anlaşmaya varmışlardı.

Bunun yanısıra, iş kanıtı (PoW) madenciliğini kullanan kripto para hizmetlerini yasaklayan tartışmalı bir teklif taslaktan çıkarılmıştı. Kripto endüstrisi üyeleri, böyle bir önlemin BTC yasağı manasına geleceği konusunda uyarmıştı.

Ancak ECB makalesi, yetkililerin, hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmalarını teşvik edebileceğini ve PoW mekanizmalarını kısıtlayabileceğini veya yasaklayabileceğini savunuyor.

(Visited 95 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,568.31 0.45%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,875.88 0.53%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.54196 0.13%
solana
Solana (SOL) $ 41.49 1.18%
xrp
XRP (XRP) $ 0.378578 0.84%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.55 0.14%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081679 1.94%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000015 8.04%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 26.18 1.88%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.21 0.71%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.14 0.17%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.45 0.30%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.347494 0.50%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.90651 0.87%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.15 0.63%