Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleridYdX, FTX Çöküşünden En Çok Faydalananlardan Olabilir

dYdX, FTX Çöküşünden En Çok Faydalananlardan Olabilir

dYdX FTX Çöküşünden En Çok Faydalananlardan Olabilir

FTX borsasının ani çöküşünün ciddiyeti, kripto para piyasası için adeta bir felaket oldu.

FTX Faciası Sektörün İtibarını Yerle Bir Etti

Müşteri fonlarının yanlış ve kötü niyetli kullanımı, milyonlarca insanı tuzağa düşürmüş, sektörün yıllardır işlenen itibarını zedelemiş ve olası kredi bulaşma risklerini tetiklemiştir.

Bu karmaşanın ortasında, merkezsiz  bir kripto türev borsası olan dYdX’in yerel tokeninin fiyatı geçtiğimiz hafta yüzde 20’den fazla yükseldi.

Önde gelen kripto veri analiz platformu Santiment’e göre, DYDX’in önümüzdeki haftalarda güçlü bir hikayeye sahip olma şansı var.

1.000 ila 10.000 DYDX tutan adreslerin son 11 ayın en yüksek seviyesine çıkması, fiyattaki artışa yardımcı oluyor. Veriler, sözü edilen yatırımcı grubunun 2022 yılının Eylül ayı sonundan beri token biriktirdiğini gösteriyor.

Daha da ilginç olan, yatırımcıların birikimleri, dünyanın en büyük borsalarından birinin iflasa sürüklendiği sıralarda, Kasım ayının ilk haftasında ivme kazandı.

Pozisyonlarını doğru zamanda ayarlayarak harika bir iş çıkardılar. Güçlü sinirlere sahip oldukları için bazen bir çarpışma sırasında satın alıyorlar. Şimdiye kadar ne yaptıklarını biliyor gibiler.

Dünyanın en büyük merkezi kripto para borsalarından birinin çöküşü, kullanıcılara yalnızca kripto varlıklarına maruz kalma olanağı sağlamakla kalmayan, daha da önemlisi sahiplik sunan merkezsiz altyapılara duyulan ihtiyacın önemini gösterdi.

DYDX tokeni biriktiren orta büyüklükteki sahiplerin en son verileri, yatırımcıların merkezi kripto para borsalarından ayrılıyor olmaları anlamına gelmeyebilir fakat, DeFi yapılarına artık daha fazla güvendiklerini gösteriyor.

Dev kripto borsasının çöküşünün yarattığı şok dalgalarına rağmen merkezsiz borsalardaki (DEX) işlem hacimlerinin geçtiğimiz hafta 32 milyar dolara yükseldiği görülüyor.

Dune Analytics verilerine göre Uniswap, 20,3 milyar doları aşan işlem hacmiyle piyasadaki hakimiyetini sürdürüyor.

Devam eden borsa çıkışları, piyasa katılımcılarının merkezi borsalara (CEX) olan güveninin azaldığını da gösteriyor.

(Visited 138 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Piyasalardaki çırpınış sürerken şaşırtan altın fiyat tahmini geldi

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel