Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriDünya çapında Bitcoin madenciliği harcamaları: İtalya zirvede

Dünya çapında Bitcoin madenciliği harcamaları: İtalya zirvede

Bitcoin madenciliği yapılabilecek en ucuz ve en pahalı ülkeler.

Dünya çapında Bitcoin madenciliği harcamaları: İtalya zirvede

Yakın tarihli bir Coingecko araştırması, farklı ülkelerde gerçekleştirilen Bitcoin madenciliğinin enerji maliyetlerini ortaya koydu.

Bitcoin madenciliği her zaman karmaşık ve yüksek maliyetli bir faaliyet olarak kabul edilir. Elektrik giderleri ise bu maliyetlerin ana unsuru olarak öne çıkmaktadır. Peki, elektrik maliyetleri açısından dünyanın en pahalı ve en uygun ülkeleri hangileridir?

Bitcoin madenciliği gerçekleştirmenin düşük maliyetli olduğu birkaç ülke mevcuttur, ancak beraberinde çeşitli yasal riskler ve daha düşük bir yaşam kalitesi getirme potansiyeli bulunuyor. İtalya, 1 BTC madenciliği için gerekli maliyetin 200.000 doları aştığı için en pahalı ülke olarak listenin başında yer alıyor.

Dünya çapında Bitcoin madenciliği harcamaları: İtalya zirvede
Kaynak: CoinGecko

Genel anlamda Avrupa kıtasında enerji maliyetleri oldukça yüksek ve ortalama olarak 85.700 dolar civarındadır; bu da Bitcoin fiyatından çok daha yüksektir. Örneğin Almanya’da ödenmesi gereken maliyet 163.330 dolar iken, İrlanda’da 159.610 dolar ve Birleşik Krallık’ta 130.620 dolardır.

Bitcoin madenciliğinin ucuz olduğu ülkeler

CoinGecko verilerine göre, madencilik için daha uygun ve sürdürülebilir enerji maliyetlerine sahip olan ülkeler bulunuyor.

Dünya genelindeki farklı ülkelerin kilovat saat başına düşen maliyetini hesaplayarak (Aralık 2022 verileri) ve 8 farklı madencilik modelini değerlendirerek, madenciliğin en uygun olduğu ülkenin Lübnan olduğunu görebiliriz.

Lübnan’da, 1 Bitcoin madenciliği için gereken elektrik maliyeti ortalama 260 dolar seviyesindedir ve bu da İtalya’daki maliyetle karşılaştırıldığında neredeyse 783 kat daha düşük bir maliyettir.

Ancak, Lübnan’da kripto para ticareti yasadışı kabul edilmekte ve madencilik uygulamalarına ilişkin belirsizlikler bulunuyor. Bununla birlikte, sadece Bitcoin madenciliği perspektifinden bakıldığında, Lübnan ve Asya kıtasının geneli, elektrik maliyetlerinin en düşük olduğu bölgelerdir.

Tüm Asya ülkeleri göz önüne alındığında, ortalama enerji maliyeti başına çıkarılan Bitcoin için yaklaşık 20.600 dolardır.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz