Ana SayfaPiyasa HaberleriDolar, Euro, Sterlin ve Yen'i Ezerken, Rus Rublesi Karşısında Düşüyor

Dolar, Euro, Sterlin ve Yen’i Ezerken, Rus Rublesi Karşısında Düşüyor

Dolar Euro Sterlin ve Yeni Ezerken Rus Rublesi Karşısında Düşüyor

Dolar dünya çapında geçerli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında değer kazanırken, Rus Rublesi bu hafta Dolar karşısında yüzde 4,5 değer kazandı.

Eylül’ün ilk haftasında Rusya, Çin’in doğalgazı Ruble ve Yuan ile ödeyeceğini açıkladı.

Diğer taraftan, İsviçre’nin Rusya’dan altın ithalatı, Nisan 2020’den bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaştı.

Dolar Yükseliyor, Ancak Rus Rublesi de Yükseliyor

Bu hafta Dolar Endeksi (DXY), dünya çapında çok sayıda para birimini ciddi şekilde yaralayarak yeni zirvelere yükseldi. Örneğin, Euro cuma günü Dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesi olan 0,973’e düştü.

Euro 30 gün içinde Dolar karşısında %2,82 gerilerken, Yen %4.72, Sterlin %8.17 düştü. Çin Yuanı, son iki yılda ilk kez Dolar karşısında 7:1 döviz kurunu kırdı.

01476840 5C5E 408F 9744 364970555608
Dolar/Ruble

Cuma günü Dolar, çeşitli para birimlerine karşı yeni zirvelere tırmanırken, Rus Rublesi ise Dolar karşısında %4,5 değer kazandı.

Rus Rublesi’nin başarısı, DXY’nin FED’in son faiz artırımını takiben 20 yılın en yüksek seviyesini kırdığı bir zamanda geldi. Bunun yanısıra yükseliş, Putin’in savaşı kazanmak için “mümkün olan tüm araçları” kullanacağı açıklamasının ardından geldi.

Rusya geçen hafta nükleer misilleme yapılacağına dair ipuçları verirken ve kısmi seferberlik de ilan etti. Bunun yanısıra, Çin’in Rusya’dan Ruble ve Yuan karşılığı yakıt satın alacağı haberleri geldi.

Ayrıca, haber akışında İsviçre’nin Ağustos ayında Rusya’dan 5,7 ton altın ithal ettiği de bulunuyor. (Yaklaşık 324 milyon dolar değerinde.)

Bununla birlikte İsviçre gümrük dairesi, Rus altınının aslında İngiltere’den geldiğini ve hiçbir mali yaptırımın ihlal edilmediğini iddia ediyor.

Investing.com’dan Geoffrey Smith, rusların bankalardan büyük miktarlarda para çektiklerini söyledi.

Ruslar, Putin’in Çarşamba günkü seferberlik çağrısının ardından tasarruf hesaplarını boşalttılar.

Fakat Smith, banka çekimlerindeki Cuma günkü artışın, geçen Şubat’ta kaydedilenler kadar büyük olmadığını vurguladı.

Ruble talebindeki artış, bankalar arası piyasada bir sıkışmaya yol açarak piyasada para birimini yukarı itti.

(Visited 174 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz