Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriDogecoin vs Cardano, hangisi daha iyi yatırım?

Dogecoin vs Cardano, hangisi daha iyi yatırım?

Dogecoin vs Cardano hangisi daha iyi yatırım
Cover image via stock.adobe.com

Kripto yatırımcıları için bazen yatırım yapmak için Dogecoin, Cardano gibi piyasadaki 20 binden fazla kripto para arasında bir seçim yapmaları gerekir.

Sonunda, kripto paranın performansına ve ne kadar kazanç sağlayabileceklerine bağlı olarak bir yatırım kararı alınır.

Peki yatırım yapacak olsanız, bir akıllı sözleşme projesi tokeni mi, yoksa bir meme tokeni mi seçerdiniz?

Dogecoin ve Cardano: hangisine yatırım yapmalı?

Bu iki altcoinin bir sonraki boğa piyasasındaki muhtemel performanslarını tahmin etmek için önceki performanslarına bakmak yardımcı olabilir.

2020-2021’i kapsayan son boğa piyasasında, her iki altcoin de etkileyici ralliler yaşamışlardı, ancak DOGE daha fazla getiri elde etmişti.

2020’de DOGE fiyatı 0,0011 dolara kadar düşmüştü, fakat milyarder Elon Musk meme coini shillemeye başladığında, meme token bir noktada 0,78 dolara kadar yükselmişti. Hesaplama yapıldığında, bu, DOGE fiyatının yaklaşık yüzde 70.000 yükseldiği anlamına geliyor. Yani, eğer 2020’nin en düşük seviyesinden bin dolarlık DOGE satın alsaydınız, zirvede 700 bin dolarınız olacaktı.

Cardano’ya gelince, 2021 boğa piyasasında ADA tokeni de inanılmaz derecede iyi performans göstermişti.

ADA, 2020’de bir noktada 0,018 dolara kadar düşük işlem görmüş ancak rallisi sona erdiğinde, Ağustos 2021’de 3,10 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu, en düşük ve en yüksek noktalarından hesaplandığında yaklaşık yüzde 17.000’lik bir getiri anlamına geliyor.

Yani bir yıllık süre zarfında eğer 2020’nin en düşük seviyesindeyken bin dolar değerinde ADA satın alsaydınız, 2021’de ATH’sinde 170.000 dolarınız olacaktı.

Sonuç olarak, DOGE’nin performansı ve getirileri, son boğa piyasasında ADA’nınkinden çok daha iyiydi.

Bununla birlikte, son boğa piyasasındaki müthiş performansına rağmen Dogecoin, fayda söz konusu olduğunda Cardano’ya göre sönük kalıyor. İkincisinin, merkezsiz finans (DeFi) sektöründeki akıllı sözleşme yeteneği, ADA’yı piyasadaki en kullanışlı kriptolardan biri haline getiriyor.

İlginizi çekebilir:  EigenLayer airdrop etkinliği ne zaman? EigenLayer nedir, nasıl çalışır?

Bu bağlamda, Cardano önde çünkü kullanım durumu onu uzun vadede çok daha yüksek başarı şansına sahip bir dijital varlık olarak gösteriyor.

Tokenomikleri incelersek, ADA’nın 45 milyarlık maksimum arzının yüzde %76’sı dolaşımda. Zamanla azalan token ihracı ile enflasyonist bir token. Mevcut enflasyon oranı yaklaşık %4,72 olup, oranın 2030 yılına kadar %0,9 olacağı tahmin ediliyor.

Dogecoin’de ise 132,6 milyarlık toplam arzın %100’ü dolaşımda olup, arz sürekli artıyor. Yılda basılan 5 milyar DOGE, %3,87’lik bir enflasyona denk geliyor. Bu aslında diğer enflasyonist kriptolara kıyasla düşük bir oran. Ve yıllar geçtikçe, yıllık yeni 5 milyar token, toplam arzın daha küçük bir oranını temsil edeceğinden, bu yüzde aslında daha da düşecek. Toparlarsak tokenomik tarafında her iki altcoin de çok fazla bir üstünlük göstermiyor.

Sonuç olarak, DOGE’nin performansı tamamen şişirme ile taşınıyor, bu da çoğu kişide, meme coin’e yatırım yapmanın daha çok bir kumar anlamına geldiği düşüncesine yol açıyor.

ADA’nın ise piyasada uzun vadede kalmayı planlayan ve aynı zamanda blockchain teknolojisindeki gelecekteki gelişmelerin bir parçası olmayı planlayan yatırımcılar için daha iyi gözüktüğü söylenebilir.

(Visited 85 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz