Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaPiyasa HaberleriDış Piyasalar ABD Enflasyon Verisini Bekliyor

Dış Piyasalar ABD Enflasyon Verisini Bekliyor

Dış Piyasalar ABD Enflasyon Verisini Bekliyor

Dış piyasalarda dikkatler ABD’de bugün 15:30’da açıklanacak enflasyon verisinde. Piyasalarda ABD TÜFE verisi öncesi risk iştahı düşük

Piyasalar bugün açıklanacak Eylül ayına ait ABD ve Almanya’nın TÜFE verilerini bekliyor. Beklentiler ABD için yüzde 8.1  (önceki  8.3),  Almanya  için  ise  yüzde 10.00  (önceki 10.00).

ABD enflasyonunun bu seviyenin üzerinde gelmesi halinde FED’in şahin duruşunun ve agresif faiz artırım politikasının devamı şeklinde yorumlanarak piyasalara olumsuz  yansıması olasılığı yüksek görülüyor.

Analistler, beklenenden yüksek bir enflasyon verisinin, FED’in Aralık’taki faiz artış boyutunun 50 baz puana düşmesini zorlaştıracağında da hem fikirler. Kasım ayı için 75 baz puanlık faiz artışı zaten masada duruyor.

Geçtiğimiz aylarda piyasalarda sert satışlar yaratan ABD manşet enflasyonu verisinde yavaşlama bekleniyor. Fakat dikkat edilmesi gereken asıl veri, manşetten ziyade çekirdek enflasyondaki değişim olacak. Tüfe çekirdek enflasyonun yüzde 6,3’ten 6,5’e gelmesi beklendiğini belirtelim. 6,5 üzerinde bir oran oldukça olumsuz algılanacaktır.

Dow Jones’un araştırma tahminleri, TÜFE’nin Ağustos’taki %0,1′den Eylül’de %0,3’e geldiği, yıllık hızın ise %8,3′ten %8,1′e düştüğü yönünde.

Dün akşam açıklanan FED tutanaklarında faiz artışına devam vurgusu öne çıktı. Fakat tutanakların ABD borsalarına etkisi sınırlı kaldı.

Dış Piyasalar resesyon beklentileriyle ilgili fiyatlamaları sürdürüyor

Enflasyon verisi öncesi dış piyasalarda endişeli atmosfer sürüyor.

Dün S&P 500 6. işlem gününde de düşüş yaşarken, Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Vadeliler ise kısmi toparlanmaya işaret ediyor.

Asya hisse senetleri piyasalarında da geniş çaplı düşüşler yaşanıyor.

ABD’deki borsalarda tepki alımları güç kazanmazken, tahvillerdeki yükselişte ivme kaybı, dolardaysa değerlenme vardı.

Altın’ın ons fiyatında zayıf tepki alımları görüldü. Petrol fiyatındaysa düşüş sürüyor. Brent petrol 93 dolar seviyesinde. Fiyatta, ekonomideki  yavaşlamanın talebi olumsuz etkileyeceği, Çin’deki salgınla ilgili sıfır vaka politikasına bağlı kapanmalar,  ABD’nin stratejik rezervlerinden satış  kararı, ham petrol stok artışları ve OPEC’in petrole olan talepteki tahminini düşürmesi etkili.

Dünü düşüşle kapatan ABD borsa vadelilerinde zayıf görünüm sürerken Asya Borsalarında genelde düşüşler hakim. Avrupa’da DAX yatay seyirde, STOXX600 0,50 negatifte. Dış piyasalardaki temkinli görünüm korunuyor.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz