Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriDijital Türk Lirası görücüye çıkmaya hazırlanıyor!

Dijital Türk Lirası görücüye çıkmaya hazırlanıyor!

Dijital Türk Lirası görücüye çıkmaya hazırlanıyor!

Daha önce de bildirildiği üzere TCMB‘nin HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığıyla Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi başlatılmıştı. Proje son hızıyla çalışmalarına devam ediyor.

Dijital para sistemlerinin her geçen gün büyüyerek yaygınlaşması ve kullanım alanlarının çoğalmasından dolayı, gelişen teknoloji ve çağa uyum sağlamak amacıyla TCMB, dijital Türk lirası üretmek için yerli teknoloji firmalarıyla bir araya gelerek görüşmelerde bulundu.

Havelsan Dijital Türk Lirası’nda

Bununla birlikte 1 yıl önce imzalanan protokolden sonra çalışmalara hız verilen Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde HAVELSAN, gerekli altyapının hazırlanması, Dağıtık Defter Platformu’nun kurulumu gibi uygulamalarla sorumluluk alıyor.

Ayrıca, Dijital kimlik protitipi yönetim altyapısının ve entegrasyonunun yapılması, mobil cüzdan uygulamasının tasarlanması görevlerini yerine getiren HAVELSAN, bunun yanında dijital paranın dağıtım, ihraç, ödeme/aktarım ve itfa senaryolarının testi, pilot uygulama sürecinin yönetimi, sistem performans ve kullanıcı ölçümlerinin raporlanmasına benzer konularda destek ve geliştirici olarak vazife yapıyor.

Tüm bunların yanı sıra HAVELSAN, siber güvenlik ve veri analitiği konularında da projenin sorumluluğunu üstleniyor.

Güvenlik testleri

Dijital Türk Lirası Projesinde güvenlik konusuna son dere önem verilmektedir. Bu nedenle proje paydaşlarının kullanımı HAVELSAN sunucuları üzerinde yer alacak. Olası bir saldırı tespiti ve analizi, güvenlik denetimleri ile analizleri, sızıntı algılama, sızma testi çalışmaları yine HAVELSAN bünyesinde gerçekleştirilecek.

Dijital TL’yi ilk önce, projede iş birliği yapan kurum çalışanları tarafından pilot uygulama olarak kullanılması planlanıyor. Kurum çalışanlarına tanımlanacak dijital cüzdan ile alışveriş yapılabilmesi imkanı planlanıyor.

(Visited 225 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,494.00 0.72%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,979.45 0.68%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.529988 2.37%
solana
Solana (SOL) $ 50.54 2.44%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415604 1.40%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.03 3.72%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.085114 1.58%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.22%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000119 7.47%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.15 4.41%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.08 2.96%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.26 3.59%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.95 2.22%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.434403 0.85%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.653981 3.12%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.10 6.33%