Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKriptopediDeFi'ye yatırım yapmak için bilmeniz gereken her şey

DeFi’ye yatırım yapmak için bilmeniz gereken her şey

DeFi, 2019'dan beri blockchain alanında devam eden sıcak bir konu. DeFi'nin kripto dünyasında ağır bir hit haline geldiğine şüphe yok.

DeFi'ye yatırım yapmak için bilmeniz gereken her şey, DeFi nedir, DeFi projesi hakkında nasıl bilgi alınır, DeFi'nin tarihçesi, DeFi'nin bileşenleri, Footprint Analytics nedir

 

Bu yazıda sizler için, DeFi’ye yatırım yapmak için bilmeniz gereken her şey başlığı altında, “DeFi nedir?”, “DeFi projesi hakkında nasıl bilgi alınır?”, “DeFi’nin tarihçesi”, “DeFi’nin bileşenleri”, “Footprint Analytics nedir?” gibi soru ve konuların cevabını derledik.

 

DeFi’ye yatırım yapmak için bilmeniz gereken her şey

Footprint Analytics’e göre, DeFi’nin 23 Kasım 2021 itibariyle 274,4 milyar dolarlık bir TVL’si varken, bu bir yıl önce yalnızca 13 milyar dolardı.

1 1
Footprint Analytics: Tüm ağlarda DeFi TVL geçen yıl 20 kat büyüdü

DeFi‘nin hızlı gelişimi ve büyümesi, blok zinciri alanında yer alan herkesi neşelendirdi ve çok sayıda yatırım kurumuyla sonuçlandı. Yazım tarihi itibariyle, 2021’den bu yana birikmiş fon miktarı, 2020’de yüzde 626’lık bir artışla 3.4 milyar dolara kıyasla toplam 24,8 milyar dolardır.

2
Footprint Analytics: 2021’de Aylık Fonlama Tutarı Trendi

Peki DeFi olarak bilinen bu güçlü canavar nedir?

DeFi nedir?

DeFi, Açık Finans olarak da bilinen Merkezi Olmayan Finans’ın kısaltmasıdır. Blok zincirinin hızlı gelişimi ile, finansın en umut verici endüstri olduğu uygulama senaryoları zenginleşiyor. Aslında, zaman ve mekandan bağımsız olarak dünyadaki herkesin katılmasına izin vermeyi amaçlayan açık bir finansal sistem oluşturmak için kullanılan merkezi olmayan protokolü ifade eder.

CeFi vs DeFi

Kısacası DeFi, geleneksel finansı blok zinciri ağına kopyalamaktır. Geleneksel finanstan farklı olarak, blok zinciri aracılığıyla merkeziyetsizliği sağlar ve kullanıcıların daha düşük maliyet ve daha yüksek verimlilikle finansal hizmetlerden yararlanabileceği geleneksel finanstaki ayrıcalıklı kurumların yerini almak için akıllı sözleşmeler kullanır. Aşağıda gösterildiği gibi, geleneksel finansta her türlü açık finansman hizmeti bulunabilir.

3
Geleneksel (Traditional) vs Açık (Open) Finans

DeFi, geleneksel finans dünyasına benzer ana akım finansal hizmetlerin çoğunu merkezi bir varlık yerine kitleler tarafından kontrol edilen bir şekilde sağlayarak, geniş kripto dünyasının ayrılmaz bir parçası olarak hizmet eder.

4
CeFi (Merkezi Finans) ve DeFi (Merkezsiz Finans) Karşılaştırması

DeFi’nin tarihçesi

Bitcoin, 2009’daki lansmanından bu yana eşler arası ödeme hizmetlerinin temelini atarken, 30 Temmuz 2015’te başlatılan Ethereum, blockchain’in finans alanındaki potansiyelini en üst düzeye çıkardı ve merkezi olmayan finans için bir ekosistem oluşturmak üzere yeni girişimlerin ve projelerin başlatılmasını teşvik etti.

MakerDao protokolü go-live, blockchain alanındaki finansal uygulamalar için bir dönüm noktasıdır ki, kullanıcıların paralarını yalnızca iki adres arasında para aktarmaktan daha fazlasını yapmalarına olanak tanır. MakerDao, kullanıcıların dijital varlıkları teminat olarak kullanmalarını sağlayan Ethereum tabanlı bir protokoldür. DAI (MakerDAO tarafından verilen ve ABD dolarının değerine 1: 1 oranında sabitlenen istikrarlı bir stabilcoindir) yeni, açık, izinsiz bir DeFi ekosistemi oluşturmak için ilk Lego parçasını sağladı. Bu DeFi’nin tarihçesindeki önemli bir kilometre taşıydı.

O zamandan beri, diğer akıllı sözleşmeler çevrimiçi hale geldi ve giderek daha dinamik ve birbirine bağlı bir ekosistem yarattılar.

Eylül 2018’de piyasaya sürülen Compound, borç alanlar için kredilerini aşırı teminat altına almaları için bir pazar sağlarken, borç verenler borçlular tarafından ödenen faizden gelir elde ederler. Likidite madenciliği yeniliği, 2020’de “DeFi Yazı” olarak adlandırılan DeFi patlamasını da ateşledi.

Kasım 2018’de başlatılan Uniswap (Ethereum üzerinde merkezsiz bir değişim (DEX) platformu) kullanıcıların Ethereum üzerinde çeşitli tokenleri takas etmesine olanak tanıyan uygun bir trading mekanizması sağlıyor.

5
DeFi’nin Tarihçesi

O zamandan beri, en temel kredilerden daha karmaşık sentetik varlıklara, ödemelere, sigortaya kadar çok çeşitli DeFi uygulamaları ortaya çıktı. Zengin, gelişen, merkezi olmayan bir finansal ekosistem geliştirildi.

DeFi’nin 6 sektörü

Stablecoin: DeFi ekosisteminin temelidir.

Transaction layer (İşlem katmanı): DeFi’nin gelişmesiyle birlikte blok zincirlerinin performans sorunları, özellikle Ethereum’da giderek daha fazla öne çıkıyor. Bu nedenle, işlem düzeyinde, birçok blok zinciri, blok zincirlerinin performansını artırmak için Layer-1 ve Ethereum’un performansını artırmak için Layer-2 ile çözümleri aktif olarak araştırıyor.

Oracles: Oracles, her türlü Dapp/protokol için fiyat bilgisi sağlar, zincir içi ve zincir dışı dünyaları birbirine bağlayan köprüdür.

DeFi temel projeleri: Stabilcoin, Transaction Layer ve Oracles, DeFi ekosisteminde çeşitli merkezi olmayan uygulamaların üzerine inşa edilebileceği altyapıyı oluşturan sektörlerdir. Bunlar arasında, DeFi temel projeleri, DEX, borç verme ve türevler gibi çeşitli kategorilere ayrılabilir.

Aggregators (Toplayıcılar): Kredi platformlarında ve farklı DEX’ler arasındaki spreadlerin varlığı, aggregator’lerin oluşumunu teşvik etti. Farklı platformlar arasındaki spreadlere bağlı olarak yüksek ve düşükleri dönüştürürler, böylece yatırımcılar için getirileri artırırlar

Cüzdan: DeFi ekosisteminin en önemli bileşenlerinden biri olarak hizmet eder ve DeFi yatırımcılarının çeşitli Dapp’leri kullanması için tarayıcı olarak kabul edilirler.

6
DeFi Segmentleri ve Örnekler

DeFi’nin bileşenleri

DeFi’nin temelleri

 • DeFi ekosistemi
 • DeFi sektörleri
 • En iyi DeFi projeleri

Defi proje bilgileri

 • Ekosistem ve tipi
 • Tokenler ve ekonomisi
 • Rakiplerle özellik karşılaştırması
 • Sıralama ve rakamlar

Sektör güncellemeleri

 • Fon toplama haberleri
 • Yeni DeFi projeleri
 • Saldırı haberleri
 • Raporlar ve kitaplar

Bir DeFi projesi hakkında nasıl bilgi alınır?

Piyasada bu kadar çok DeFi projesi varken onları nasıl daha iyi ve daha hızlı tanıyabiliriz? Aşağıdaki gibi iki şekilde başlayabiliriz.

DeFi bilgisi

 • DeFiLlama: Zincirler arası veri, proje kategorisi
 • Debank: Zincirler arası veriler, proje kategorisi, çıkış tarihi
 • Footprint Analytics: Zincirler arası veriler, endüstri ve proje panoları, görselleştirme platformu

Sektör Raporları ve Kitapları

Raporlar:

CoinGecko: 2021 3. Çeyrek – Rapor

Token Insights: Üç Aylık Rapor

Footprint Analytics: Aylık DeFi Raporu

Consensys: 2021 3. Çeyrek

Giriş Kitapları

DeFi nasıl yapılır 

DeFi’de Uzmanlaşma

Footprint Analytics nedir?

Footprint Analytics, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincir üzerindeki verileri temizler ve entegre eder, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla tokenleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve kullanışlı arayüzü ile herkes kendi özelleştirilmiş grafiklerini oluşturabilir. Footprint ile blockchain verilerini ortaya çıkarıp ve daha iyi yatırım yapılabilir.

Footprint web sitesi

Discord

Twitter

(Visited 112 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,141.47 4.55%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,799.92 6.08%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.543861 5.07%
solana
Solana (SOL) $ 43.22 7.43%
xrp
XRP (XRP) $ 0.38263 2.16%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.33 9.12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071054 2.87%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 4.54%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.79 11.32%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.67 10.90%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.21 3.41%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.83 4.35%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.372285 3.55%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.945679 3.63%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.66 11.35%