Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFi'lerin TVL'si Geçen Ay Yüzde 10 Düştü

DeFi’lerin TVL’si Geçen Ay Yüzde 10 Düştü

DeFi'lerin TVL'si Geçen Ay Yüzde 10 Düştü

DappRadar, yeni bir raporda, merkezi olmayan finans ekosisteminde (DeFi) kilitlenen toplam değerin (TVL) Ağustos ayında yüzde 10,47 düştüğünü tespit etti. Toplam TVL şu anda 58,4 milyar dolar civarında bulunmakta.

DefiLlama’nın verilerine göre DeFi TVL sekiz aydan kısa bir süre önce 250 milyar dolara ulaşmıştı. Sadece 58,4 milyar dolar ile toplam TVL bugün, DeFi ekosisteminin ivme kazanmaya başladığı Nisan 2021 ile aynı seviyede. Ayrıca, toplam TVL, 2021’e kıyasla yüzde 55 düştü.

Ağustos ayında TVL’deki düşüş, pazarın yaklaşık 8,7 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. DappRadar’a göre bu düşüş, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) 8 Ağustos’ta ABD’lilere Tornado Cash kullanmasını yasakladığı duyurusunun bir sonucu olabilir.

Ancak TVL’deki bu düşüşe rağmen, DeFi tabanlı aktivite Ağustos ayında yüzde 3,7 arttı.

En Çok Zarar Gören Ethereum Tabanlı DeFi’ler

Ethereum (ETH) üzerinde kurulu projelerin toplam 34,69 milyar dolarlık TVL’si ile ağ, toplam pazar payının yüzde 68’ini kontrol ediyor. Ancak, DappRadar’a göre ağın pazar payı Ağustos ayında yüzde 11 ve geçen yıl yüzde 56,63 düştü.

Ethereum ağındaki en büyük protokollerden olan MakerDAOLido Finance ve Uniswap da geçen ay düşüş kaydetti. Yazının yazıldığı sırada, MakerDAO’nun TVL’si, Ağustos ayında yüzde 6 ve Ağustos 2021’den bu yana yüzde 25’in üzerinde düşüşle 8,37 milyar dolar seviyesindeydi. 

DappRadar ayrıca, BNB Chain üzerine kurulu protokollerin TVL’sinin Ağustos ayında yüzde 6,44 ve Ağustos 2021’den bu yana yüzde 75,67 düştüğünü tespit etti. Solana’ya (SOL) gelince, zincirin ayın başında uğradığı saldırı, düşüşe neden oldu. TVL ilk dört günde yüzde 27 geriledi.

Buna ek olarak, Tron ağı, TVL’sinin Ağustos ayında yüzde 2,90 düştüğünü gördü, ancak geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 68 arttı. Ayrıca, Avalanche’ın TVL’si Ağustos’ta yüzde 17,20 düşerken, Ağustos 2021’den bu yana neredeyse yüzde 11 arttı. 

(Visited 906 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Synthetix kurucusu: ABD'nin kripto endüstrisine yaklaşımı 'düşmanca'

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz