Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriDeFi Spekülatörleri Neden Ethereum Borçlanıyorlar?

DeFi Spekülatörleri Neden Ethereum Borçlanıyorlar?

DeFi spekülatörleri, Merge sonra bir çatal olursa yeni bir coin airdropu umuduyla ETH ödünç alıyor. Havuzlar borçlanmayı sınırlıyorlar.

DeFi Spekülatörleri Neden Ethereum Borçlanıyorlar

Ethereum Merge etkinliğine sadece günler kala, kripto dünyası beklenen yükseltmeye hazırlanıyor.

Olası Ethereum Çatalı

Kripto para borsaları Ethereum ağının potansiyel bir çatalı için kapıları aralıyorlar. DeFi spekülatörleri de potansiyel bir çatalı yakından takip ediyorlar. Zira, çatallanma olduğu taktirde, ETH tutanlar yeni ağ için başka bir airdrop tokeni kazanabilecekler.

Popüler bir Çinli kripto madencisi Chandler Guo, şimdi bir Ethereum iş kanıtı (PoW) çatalı için iş başında. Merge sonrasında Ethereum’un artık madencilik makinelerine ihtiyacı kalmayacak ve birçok madencilik operasyonu bırakılacak.

Guo, çatalları yürütmek için maden birliklerini toplamaya çalışırken, spekülatörler, olası çatallanmış coinden bir airdrop alma umuduyla çok miktarda ETH ödünç alıyorlar.

Borçlanma son zamanlarda o kadar yüksek oldu ki, bazı protokoller borç vermeyi sınırlamak için hamleler yapıyorlar. Örneğin borç alma ve verme protokolü Aave, yoğun talep nedeniyle ETH borçlanmasını durdurdu. Aave’de yatırılan ETH faiz oranları da %10,54’e kadar yükseldi.

Compound ise, ödünç alma için 100.000 ETH sınırı koydu. Ayrıca, platformun kullanım oranı %100’e ulaşırsa, borçlanma maliyetinin %1.000’e yükselebileceği konusunda da uyardı.

Yüksek kullanım oranları iki önemli sorunu ortaya çıkarabilir

Eğer bir havuzdaki tüm fonların %100’ü kullanımda olursa, mevduat sahipleri paralarını sistemden çekemezler.

Bunun dışında, yüksek kullanım oranı bir platform için tasfiye sorununa neden olabilir. Zira, tamamı ödünç alındığı için sistemde herhangi bir teminat olmadığında, pozisyonlar kapatılamayacak ve protokol teminatsız kalacaktır.

Son olarak, ETH ödünç alanların dikkat etmesi gereken en önemli şeyin, bu platformların hiçbirinin kullanıcısına, borçlanma maliyetinin %1.000’e fırladığını söylemeyeceği olduğunu hatırlatalım.

(Visited 236 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Ünlü analist yatırımcıların ilgi göstermediği altcoini açıkladı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz