Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaDeFi HaberleriDeFi hackleri durmak bilmiyor!

DeFi hackleri durmak bilmiyor!

DeFi hackleri durmak bilmiyor!

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, son zamanlarda kripto para dünyasında hızla popülerlik kazandı. Ancak bu platformlar, bitmek bilmeyen saldırılarla uğraşmak zorunda kalıyor.

Son olarak Şubat ayında gerçekleşen bir dizi hack saldırısında toplamda 20 milyon dolardan fazla bir değerde kripto para çalındı.

DeFi platformları, kullanıcıların merkezi bir kuruma ihtiyaç duymadan, doğrudan birbirleriyle işlem yapabildiği, tamamen açık kaynaklı bir sistemdir. Bu nedenle, DeFi platformları merkezi borsalardan daha güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu platformların da zayıf noktaları bulunuyor; nitekim son zamanlarda birçok hack saldırısına maruz kaldılar.

DeFi platformu büyük zararda

Şubat ayında, en büyük DeFi platformlarından biri olan PancakeBunny, yaklaşık 200 milyon dolarlık bir hack saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Saldırganlar PancakeBunny’nin kripto parası olan BUNNY’yi çalarak yaklaşık 45 milyon dolarlık bir zarara neden oldular. Ayrıca, Cream Finance ve Alpha Finance Lab gibi diğer DeFi platformları da benzer hack saldırılarına maruz kaldılar.

DeFiLlama‘dan elde edilen veriler, gizliliği ihlal edilmiş özel anahtarlar aracılığıyla gerçekleştirilmiş olan saldırılardaki hasarın boyutunu gösteriyor.

DeFi Hacks in 2023: DefiLlama
Kaynak: DefiLlama

Son vakalar arasında dForce ağına, Platypus Finance’e ve Orion’a yönelik saldırılar yer alıyor. 2023’teki saldırıların çoğu protokol mantığındaki sorunlarla ilgili gibi görünüyor.

Aslında DeFi platformlarının en büyük avantajlarından biri merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamalarıdır. Ancak, bu aynı zamanda en büyük dezavantajlarıdır çünkü herhangi bir hata veya zayıf nokta, saldırganların sisteme sızmasına izin verebilir.

DeFi Hacks in 2023: DefiLlama
Kaynak: DefiLlama

2022, Kripto hackleri için en kötü yıl oldu

2022 yılı, kripto piyasası için zor bir yıldı. Sadece kripto kışı açısından değil, aynı zamanda güvenlik olaylarının sayısı açısından da. Geçen yıl birkaç büyük saldırı oldu ve Chainalysis 4 milyar doların üzerinde kripto varlığının çalındığını belirtti. Bu, şimdiye kadarki en yüksek yıllık değer.

2022’de popüler hale gelen köprü saldırıları, göz kulak olunması gereken bir konu olmaya devam ediyor. Geçen yıl, Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Group, yaklaşık 1,7 milyar dolarlık kripto hırsızlığından sorumluydu. Lazarus’un en büyük saldırılarından biri, 650 milyon doların çalındığı Axie Infinity‘nin Ronin Köprüsü olmuştu.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz