Pazar, Mart 26, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriDAO'lar Şirketlerden Daha mı İyi? Vitalik Buterin Konuştu

DAO’lar Şirketlerden Daha mı İyi? Vitalik Buterin Konuştu

DAO'lar Şirketlerden Daha mı İyi? Vitalik Buterin Konuştu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Pazartesi günü merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO) yararlılığını savunan uzun bir blog yazısı yayınladı.

Bu merkeziyetsiz yapıların geleneksel şirketlere kıyasla benzersiz avantajlara sahip olmasının ve sadece şirketler tarafından rekabette geride bırakılamamasının ve modasının geçmemesinin 3 nedenini sıraladı.

 

Daha İyi Kararlar Vermek

DAO, merkezi bir hiyerarşi veya CEO’su olmayan, gelişmekte olan, blok zincirine özgü, aşağıdan yukarıya bir yönetişim yapısıdır. Bunun yerine, kuruluşun üyeleri, akıllı sözleşmeler aracılığıyla uygulanan yönetişim token’larını kullanarak oy vererek kararlar alır.

Vitalik’in açıkladığı gibi DAO’lar, geleneksel yönetişim yapılarına kıyasla verimsiz oldukları için sıklıkla eleştirildi. Ne de olsa, mevcut kurumsal dünyada merkezi olmayan yönetişim girişimleri sınırlı bir başarı gördü.

Ancak geliştirici, merkeziyetsiz karar verme mekanizmasının iki uç karar arasındaki uzlaşmanın en iyi sonuçlara yol açtığı senaryolarda en iyi şekilde çalışabileceğini iddia ediyor. Örneğin, ılımlı vergi oranları genellikle geliri artırmayı optimize etmek ve ekonomiyi sağlıklı tutmak için gereklidir ve yüzde 0 ya da yüzde 100 vergi oranına karşı en iyi çözümdür.

Kararlar birbirinden farklı olduğunda, kalabalığın fikrine güvenmek daha iyi cevaplar verebilir.

Bu durumlarda, karar verme sürecine giren büyük miktarda çeşitli girdilere sahip DAO benzeri yapılar çok mantıklı olabilir.

İkinci olarak, büyük dış aktörler tarafından tehdit edildiğinde işlemeye devam etmesi gereken uygulamalar en iyi şekilde merkezi olmayan kuruluşlar tarafından yönetilir. Bunun popüler bir örneği, merkezi olmayan bir dosya paylaşım sistemi olan BitTorrent’tir.

Merkezi olmayan BitTorrent, yalnızca sansür direncine değil, aynı zamanda uzun vadeli yatırımları çeken uzun vadeli güvenilirliğe de sahiptir. Benzer şekilde, bu merkeziyetsiz oluşumlar, şirketlere hem sansür hem de istikrarsızlığa dayanıklı alternatifler olarak hizmet edebilir.

İlginizi çekebilir:  Polkadot, Kusama ve Cardano bu alanda lider oldu!

Vasil 1

Merkeziyetsiz stabilcoin olan DAI’nin ihraççısı MakerDAO, Vitalik’in söylediği bir örnektir. USDC gibi merkezi alternatiflerin aksine DAI, ABD hükümetinden gelen sansür saldırılarından kaçınmak için daha donanımlı olabilir.

Güvenilir Adil Sistemler

Son olarak, merkezi olmayan yönetişim, bir dereceye kadar öznel karar almayı gerektiren sistemlerde “inanılır adaleti” teşvik etmek için daha iyidir. Bunlar, algoritmik stabilcoin DAO’ları, merkezi olmayan mahkemeler (Örn: Kleros) veya geriye dönük finansman mekanizmalarını (Örn: Optimism DAO) içerebilir.

Gerçekçi olarak, muhtemelen kurumsal yönetişim dışında bir şeyden ziyade siyaset biliminin yapılarına benzeyen az sayıda DAO’ya ihtiyacımız var.

Ama bunlar gerçekten önemli olanlar.

(Visited 129 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel