Pazar, Kasım 27, 2022
Ana SayfaEditörün SeçimleriDAO Nedir? İşte 2022 yılına girerken DAO'lar

DAO Nedir? İşte 2022 yılına girerken DAO’lar

DAO'lar, katılımcıların kuruluşun kaynaklarının nasıl tahsis edildiği konusunda fikir birliği kararları vermelerini sağlamak için akıllı sözleşmeler ve yönetişim tokenlerini kullanır.

DAO nedir?, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon, DAO'lar nasıl çalışır?, “DAO'ların avantajları nedir?

Bu yazıda sizler için “DAO nedir?”, “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon nedir?”, “DAO’lar nasıl çalışır?”, “DAO’ların avantajları nedir?”gibi soruların cevabını derledik.

Yeni bir örgütlenme biçimi, yatırım, iş dünyası ve yaratıcı endüstriler dünyasını sarsıyor.

Merkezi olmayan otonom organizasyonlar anlamında gelen DAO’ların şirket merkezi yoktur, geleneksel hiyerarşileri düz yönetim yapılarıyla değiştirir, kripto sahipleri tarafından yönetilir ve bir blok zincirinde otomatik olarak uygulanan kurallar üzerine kuruludur

DAO’ların savunucuları, işletmelerin çalışma şeklini kökten değiştireceklerini iddia ediyorlar.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 2013 yılında DAO fikrini geliştirmiş ve ilk başta bunlara “Merkezi Olmayan Otonom Şirketler” (DAC’ler) adı verilmişti.

DAO nedir?

DAO, yukarıdan aşağıya bir hiyerarşi üzerine inşa edilmek yerine, kontrolün katılımcılar arasında dağıtıldığı bir organizasyondur.

Bir DAO, önceden yazılmış akıllı sözleşmelerle belirlenen, gerçekleştirmesi talimatı verilen iş ile bir makine gibi çalışıyor olarak görülebilir.

DAO’lar nasıl çalışır?

Bir topluluk, bir DAO’yu uyarlayabilir ve kendi hedeflerine göre programlayabilir.

Kod, bir tür yönetişim mekanizması sağlayan akıllı sözleşmeler biçiminde yazılmıştır.

Üyeler, fon tahsisi gibi DAO tarafından alınan kararları oylamak için genellikle yönetişim tokenlerini kullanırlar.

Çok sayıda DAO olması durumunda, bir üyenin oylarının etkisi, projeye katkıda bulundukları miktara göre artabilir.

Sonuç, oylama tercihinin yanı sıra katılım derecesine de bağlı olabilir.

DAO’ların avantajları nedir?

Şeffaflık : Oylama, finansman kararları ve diğer eylemler herkes tarafından görüntülenebilir.

Daha fazla ateş gücü : Dünyanın dört bir yanındaki üyeler katkıda bulunabilir ve DAO’lara şirketlere göre daha düşük giriş engelleri sunar.

Daha ucuz : Konsept DeFi’de sağlam bir şekilde kök saldı ve Legolar gibi kullanılabilecek birçok araç var, bu yüzden çok az şey yapılması gerekiyor.

İşbirlikçi : herkese ses vermek, bir teklif için toplu bilgi havuzu oluşturur ve uzmanların inşa ettikleri ekosisteme yatırım yapmalarını sağlar.

Waterdrip Capital’den Jademont Zheng şöyle söylüyor:

DAO’nun dünya Web 3.0’a geçiş yaparken başrol oynayacağına ve tamamen merkezi olmayan şirketlerin önünü açacağına inanıyoruz.

DAO’ların avantajları nedir? sorusunun yanıtı tabii ki de çok daha fazlasıdır, fakat bunlara daha sonraki yazılarımızda yer verilecektir.

DAO’ların dezavantajları

Düz yapı : Net bir otorite figürüne veya komuta zincirine sahip olmadığı için, kararların alınması daha uzun sürdüğü için merkezi olmayan kuruluşlar daha yavaş çalışır.

Anlaşmazlıklar: Topluluk şiddetle aynı fikirde olmadığında, organizasyonu ikiye bölebilir.

Değişiklik olmaması : Bazı DAO’larda, en çok tokene sahip olanlar karar verirler, bu nedenle yönetişim geleneksel organizasyonlara çok benzer.

Yasallık : Menkul kıymet olarak kabul edilebilecek token projeleriyle ilgili olarak mayın tarlaları boldur.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon

Kripto projeleri : Token sahiplerinin projenin yönüne oy verebileceği merkezi olmayan yönetişim tarafından yönetiliyorlarsa DAO olarak kabul edilir. Örneğin MakerDAO.

Hibe fonu : Bir DAO, belirlenen kriterlere göre otomatik olarak geliştirme fonları vermek için kullanılabilir. Örneğin MolochDAO.

Yatırım – MolochDAO, üyeler arasında hisseleri ve diğer varlıkları dağıtabilen ve aktarabilen kar amaçlı DAO’lar oluşturmak için birçok kez çatallanmıştır. MetaCartel Ventures gibi.

Toplama – NFT’lerin patlaması, PleasrDAO gibi toplayıcı DAO’ların geliştiğini gördü.

pleasr

The DAO

“The DAO”, DAO’nun en eski örneğiydi. Slock.it tarafından oluşturuldu ve Ethereum ağı üzerine inşa edildi . Kodu, herkesin katkıda bulunabileceği açık kaynak kodluydu.

“The DAO”, kripto projeleri için bir girişim fonu platformu olarak çalışmak üzere tasarlandı. Bir adım atılacak ve DAO tokenleri olan herkes, finansman sağlamak için projelere oy verebilecekti. Ancak, “The DAO” asla beceremedi.

thedao

“The DAO”, o sırada yaklaşık 150 milyon dolar değerinde 12.7 milyon Ether toplamıştı.

17 Haziran 2016’da bir bilgisayar korsanı, 70 milyon dolar değerinde 3,6 milyon ETH’nin taşınmasına izin veren birkaç kod satırından yararlanmayı başardı. Fakat fonlar bir “Çocuk DAO”ya taşındı ve 28 gün boyunca hareket edemedi, bu da Ethereum topluluğuna bir düzeltme yapması için zaman verdi.

Eski çatalı, Ethereum Classic’i geride bırakarak, şimdi Ethereum olarak bilinen zincire sert bir çatal yaptılar . Bu çatallanma sırasında blok zincirini yeniden yazdılar, böylece hack asla gerçekleşmedi, yani blok zinciri artık değişmez değildi.

Slock.it kurucusu şöyle demişti:

[DAO] platform etrafında büyük bir farkındalık yarattı […] bu nitelikteki merkezi olmayan bir yapıya duyulan ihtiyacı açıkça gösterdi.

DAO’lar üzerinde geliştirme devam etti, ancak ilgi odağı dışında. Aragon, DAOstack, DAOHaus ve Colony gibi projeler, orijinal DAO’dan önemli dersler aldı ve şimdi en büyük merkezi olmayan finans ( DeFi ) protokollerinden bazıları için DAO’lar kurup çalıştırıyor. 2020 merkezsiz finans ( DeFi ) patlaması, önde gelen birçok projenin temelini oluşturan DAO’lara yeni bir ilgi dalgası getirdi.

DAO’ların geleceği

Yüzlerce geliştiricinin teknik yenilikler, yönetişim mekanizmalarında iyileştirmeler ve oylama çözümleri üzerinde çalışmasıyla DAO’lar son birkaç yılda büyük bir ilgi uyandırdı.

Merkezi olmayan otonom kuruluşlar, moda markaları, parfümler ve film yapım toplulukları yaratmak için DAO’ların oluşturulmasıyla birlikte, yaratıcı endüstrilerde özellikle aktif olmuştur. Çoğu durumda, bu yaratıcı DAO’lar bir merkezileştirme unsurunu elinde tutar; örneğin, film yapımcısı “DAO Decentralized Pictures”, token sahiplerinin fon kazanmak için film projelerinin shortlist’ine oy vermesine izin verirken, ödülün hangi projenin alacağına ilişkin nihai karar bir jüri heyeti tarafından verilir.

Token sahiplerinin hangi projelere yatırım yapacakları konusunda oy verdikleri “Investment DAO”ların dalgası da ortaya çıkmıştır. Örneğin “Neptün DAO” gibi bazıları, Web’e 3 projelerine geleneksel risk sermayesi fonları sağlamayı hedeflerken; “Collector DAO’lar” açık artırmadaki NFT’ler gibi yüksek değerli öğeler elde etmeye odaklanmışlardır.

Belki de en yüksek profilli collectorDAO, NFT sanatçısı pplpleasr tarafından iş almak için oluşturulan PleasrDAO’dur. O zamandan beri, orijinal Doge memesinin bir NFT’si, Edward Snowden’in ilk NFT’Sİ ve Wu-Tang Clan albümünün “Once Upon a Time in Shaolin” in tek kopyası da dahil olmak üzere milyonlarca dolarlık meblağlar için bir NFT koleksiyonu ve gerçek dünya nesneleri toplamaya devam etti.

2021’in sonlarında, bir collector DAO, açık artırmada ABD anayasasının bir kopyasına teklif vermek için kısa sürede toplandı. ConstitutionDAO, bilindiği gibi, 45 milyon dolar toplamayı başardı, ancak müzayedeyi Citadel CEO’su Ken Griffin’den kazanmıştı.

cons

Daha sonra olanlar, merkezi olmayan yönetişimle ilgili sorunlardan birini vurguladı; akılda belirli bir hedefle oluşturulmuş bir proje, bu hedefe ulaşamayınca ne yapılması gerektiği konusunda çelişkiye düştü . Sonunda DAO, katkıda bulunanları kapatmayı ve geri ödemeyi seçti – ancak bu katkıda bulunanların çoğu küçük miktarlarda teklif verirken, Ethereum gas ücretleri, geri ödemelerin talep edilmeye değmeyeceği anlamına geliyordu. Bir DAO’ya ilk kez katkıda bulunanlar için bu bir ateş vaftiziydi.

DAO’lar da resmi tanınmaya doğru ilerliyor; Nisan 2021’de, Wyoming’deki dönüm noktası niteliğindeki mevzuat, DAO’ları yeni bir şirket biçimi olarak kabul etti ve ilk DAO yalnızca birkaç ay sonra onaylandı. Ancak, hepsi düz yelken olmamıştır. Kasım 2021’de SEC, yasal olarak tanınan ilk DAO için token kaydını , muhtemel yatırımcılara “yanıltıcı bilgiler” verdiğini iddia ederek durdurdu.

Meraklılar, DAO’ların yakında daha karmaşık hale geleceğine inanıyor. Eğilimler arasında anonimlik, aşamalı merkeziyetsizlik ve katılıma yönelik daha iyi teşvikler yer alıyor. Gelecekteki DAO’lar, tahmin piyasalarını kullanabilir ve diğer DAO’larda oy kullanmaya ve delege olarak hareket etmeye başlayabilir.

DAO’lar şirketlerin çalışma ve para toplama şeklini değiştirmeye başlayacak mı? Yakında siz de bir DAO üyesi olabilirsiniz ve size ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir patronunuz olmadan işinizin ilerlemesi için doğru yolu oylayabilirsiniz. Bu yazıda DAO nedir? konusunu bir nebze olsun aydınlatmaya çalıştık.

(Visited 229 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdecrypt
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel