Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaKriptopediDAO nedir ve DAO nasıl başlatılır?

DAO nedir ve DAO nasıl başlatılır?

dao nedir

Bir DAO nasıl başlatılır? DAO nedir? DAO başlatmak için araç ve uygulamalar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtları için makalemizi okuyabilirsiniz.

DAO (merkezi olmayan özerk organizasyon) 2021’de kripto dünyasında moda kelime haline geldi. DeepDAO sitesine göre, Haziran ayı itibariyle DAO ekosisteminin toplam varlık değeri 8,7 milyar dolar.

DAO’lar, bir topluluk organizasyon modeli, sosyal amaçlar için hızlı bir şekilde para toplama ve dağıtma aracı veya blockchain tabanlı protokolleri merkezsiz hale getirme aracı olarak gelişmeye devam ediyor

DAO nasıl oluşturulur?

DAO’lar, paylaşılan bir hazine, akıllı sözleşmeler ve oylama için tokenler kullanır. Akıllı sözleşmeleri destekleyen herhangi bir blok zincirinde kurmak mümkün olsa da, çoğu DAO, Ethereum üzerinde çalışmaktadır.

DAO oluşturmak birkaç adım gerekiyor:

  • DAO adı
  • Bir misyon ifadesi
  • Bir Discord sunucusu
  • Bir Twitter hesabı
  • Katılımcı daveti
  • Bir yönetim tokeni başlatılması
  • Bir finansman mekanizması tesisi
  • Üye katkılarını oylamak ve günlüğe kaydetmek için araçlar

DAO’ların misyonunu özetleyen bir isme ihtiyacı vardır. Örneğin AnayasaDAO, Ukrayna DAO ve AssangeDAO gibi.

stakedao

Faraza, bir kaşif kulübü DAO’yu başlatmak istediğimizi düşünelim.

İsim : Keşif DAO

DAO Türü : Eğitim/Kulüp

Misyon Beyanı : Bilinmeyen yerlerin keşfini finanse etmek ve kolaylaştırmak ve tarihi öğeleri, eserleri ve siteleri korumak. Keşif DAO, tarihi keşfetmek ve korumak için çalışan kişi ve kuruluşları finanse etmeye kendini adamıştır. DAO, işletme maliyetleri dışında toplanan tüm fonları, hayır kurumlarına, okullara ve müzelere bağışlayacaktır.

Bundan sonra, üye katılımı, topluluk oluşturma ve duyuru için DAO’nun nerede yaşayacağını belirlemek gerekiyor. En sık kullanılan platformlar şunlardır:

Twitter: Planları daha geniş bir kitleye duyurmak için genellikle Twitter kullanılmaktadır.

Discord: DAO liderleri, insanları farklı rollere ve çalışma gruplarına ayırma yeteneği nedeniyle Discord’u kullanırlar.

Telegram: Gruplar oluşturmak ve üye toplamak için kullanabilir.

bu altcoin bir haftada yuzde 330 ralli yapti

Bir DAO başlatmak için hangi araçlar kullanılabilir?

Bir DAO başlatmak için bazı popüler siteler şunlardır:

DAOhaus

Mevcut DAO’lara katılmak ve Moloch çerçevesine dayalı yeni bir DAO oluşturmak için bir protokoldür. DAO’lar birkaç parametre ayarlamasıyla başlatılabilir:

1. Başlatılan DAO’nun türü: Birlikler (Guilds), kulüpler, girişimler, hibeler ve ürünler

2. Üyelerin adresleri

3. DAO’nun adı, sosyal medyası ve web sitesi bağlantısı gibi verinin doldurulması.

Collab.Land

Üyeliği denetlemek için kullanılan bir araçtır. Bunu, üyenin DAO’nun tokenini elinde tuttuğunu doğrulayarak, Discord kanallarına erişime izin vererek ve artık tokene sahip olmayan üyeleri atarak yapmaktadır.

Aragon

Aragon, Ethereum ağında bir DAO başlatmak için açık kaynaklı bir platformdur. İki ana ürünü vardır: Geliştiricilerin daha fazla şeffaflık ve özelleştirilebilirlik için çevrimiçi organizasyonlar oluşturmalarını sağlayan bir araç takımı olan Aragon Client ve zincir üzerinde yürütme ve eklenti anlaşmazlık çözümü ile DAO yönetimi için bir çerçeve olan Aragon Govern.

dao nedir

Hazine yönetim araçları

DAO’nun fonlarını saklamak ve tokenlerini yönetmek için bir hazineye ihtiyacı vardır. Ayrıca MetaMask veya WalletConnect gibi uyumlu bir cüzdana ihtiyacı olacaktır.

Gnosis Safe

Gnosis Safe, bir işlemi gerçekleşmeden önce minimum sayıda kişinin onaylamasını gerektiren bir Ethereum cüzdanıdır. DAO bir eylem planı izlemek istediğinde, üyeleri tarafından oylanır ve ardından çoklu imza olarak bilinen bir çekirdek imzacı grubu tarafından yürütülür. Tek bir üyenin para transfer edememesi için bir imzacı listesi tanımlayabilir.

Syndicate Web3 Investment Clubs

Syndicate üzerinde bir Web3 yatırım kulübü başlatmak için kurucuların Syndicate ağına Metamask gibi bir cüzdan bağlamaları gerekir. Depozitolar bu cüzdanda toplanır ve cüzdandaki varlıklar kulüp üyelerinin tamamı tarafından görülebilir. Sonrasında platform bir kulüp token sembolü atar. Syndicates daha sonra onun etrafında inşa edilmiş bir DAO’nun hazinesi haline gelebilir.

Oylama araçları

Hazine’nin kuruluşu sonrasında, üyelerin tekliflere oy vermesi için bir yola ihtiyacı olacaktır. Snapshot (Anlık görüntü) en popüleridir. Kullanıcıların teklifler oluşturmasına ve zincir dışı oy kullanmasına izin veren merkezsiz bir oylama sistemidir. Tokenler veya NFT’ler kullanılarak oylar kullanılır. Alım satım yapılmaz.

Bağış toplama araçları

Juicebox

Projeler, akıllı sözleşmeler yoluyla topluluklarından fon toplamak için Juicebox’ı kullanırlar. Bir bağış toplama sayfası, finansman yapısı ve fonların ve ödüllerin nasıl dağıtılacağını tanımlayabilir.

Mirror

Blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmuş bir blog platformu olarak bilinir. Makale yayınlamanın yanısıra, DAO’lar, akıllı sözleşmeleri kullanan kitle fonlaması projeleri ve gönderileri NFT’lere dönüştürmek için Mirror’ı da kullanabiliyorlar.

(Visited 341 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz