Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriCumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto para yasası hazır!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto para yasası hazır!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para yasasını "gecikmeden" sunmayı planlıyor

kripto para yasası, cumhurbaşkanı erdoğan

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan tasarı halindeki bir kripto para yasasının hazır olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kripto para yasasını gecikmeden TBMM’ye gönderecek

Dolmabahçe Sarayı’nda ekonomistler ve iş dünyası liderleriyle yaptığı ekonomi zirvesinde konuşan Erdoğan’a göre kripto yasası “gecikmeden” Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilecek. Temmuz ayında, Cumhurbaşkanı tarafından bu ayın başlarında görevden alınan eski maliye bakan yardımcısı Şakir Ercan Gül yerel basına, Türkiye’deki düzenlemelerin ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olan çerçevelere model olacağını söylemişti. Kripto yasası, çeşitli dijital varlık türlerini tanımlayacak ve yatırımcı koruması için önlemler getirecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan ayında kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan bir kararname yayınlamıştı.

Eylül ayında Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kripto ile “savaşta” olduğunu söylemişti. Olumsuz yorum, yerel kripto para topluluğu içinde bir heyecana neden olmuştu.

Türkler lira düşüşünde kriptoya dönüyorlar

Sıkıntılar yaşayan fiat para birimi, 20 Aralık’ta ABD doları karşısında rekor düşük seviyeye gerilemiş ve günün başlangıcından bu yana değerinin yüzde 60’ından fazlasını kaybetmişti. Düşüş, Merkez Bankasının agresif parasal genişleme politikasıyla bağlantılıydı. Aynı hafta içinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tasarruf planı ve devlet bankalarının olağanüstü müdahaleleri sonucunda lira yüzde 50’den fazla yükseliş göstermişti.

Liranın yaşadığı muazzam oynaklık, daha fazla Türk’ün kripto paralara yönelmesine neden olmuştu. Chainalysis ve Kaiko tarafından sağlanan verilere göre, para birimine karşı kripto tradingi adedi bu haftanın başlarında toplamda bir milyonu aşmıştı.

(Visited 610 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

KaynakU.today
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,021.17 3.54%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,690.70 4.92%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.512773 3.37%
solana
Solana (SOL) $ 39.82 6.41%
xrp
XRP (XRP) $ 0.364274 3.63%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.72 4.61%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.068487 6.34%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 1.15%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.49 3.23%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.41 2.24%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.44 3.60%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.72 6.06%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.342525 11.28%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.886309 3.82%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.40 0.63%