Çarşamba, Mart 22, 2023
Ana SayfaKriptopediCosmos nedir, ATOM coin nedir, ATOM fiyatı ne kadar ve Cosmos (ATOM)...

Cosmos nedir, ATOM coin nedir, ATOM fiyatı ne kadar ve Cosmos (ATOM) hangi borsalarda var?

Cosmos nedir, ATOM coin nedir, ATOM fiyatı ne kadar ve Cosmos (ATOM) hangi borsalarda var?

Blok zincir endüstrisinin yaşadığı en kritik problemleri çözüme kavuşturan Cosmos nedir, ATOM coin nedir, ATOM fiyatı ne kadar, ATOM nasıl satın alınır ve Cosmos (ATOM) hangi borsalarda listelendi?

Cosmos nedir?

Cosmos, en genel tanımıyla birlikte çalışabilir blok zincirler yaratmak için ağlar ve araçlardan oluşan bir ekosistemdir. Ana zincir olarak bilinen Cosmos Hub, Zone isimli uyumlu blok zincirler için merkezi bir kayıt defteridir. Geliştiricilerin kripto para ve blok doğrulama ayarı yapabilmelerine imkan sağlar. Cosmos Hub ana ağının blok zincir hizmet coini ATOM’dur.

Cosmos ekosistemi nasıl çalışır?

Ethan Bunchamn ve Jae Kwon tarafından 2014 yılında kurulan Cosmos, Proof of Stake (PoS) blok zincir ağını kullanır. Zone olarak bilinen, isteğe göre uyarlanabilen blok zincirlerden oluşur.

Ana zincir Cosmos Hub olmakla birlikte, varlık ve veri transferinin yanı sıra ortak bir güvenlik katmanı da sunar. Tüm bu özellikler ise özel mutabakat mekanizması Tendermint’i ve genel bir uygulama arayüzünü kullanarak birlikte çalışır. Cosmos içinde yapılan herhangi bir işlemde ücretler, ATOM aracılığıyla ödenir. Öte yandan Cosmos ağı, üç farklı katmandan oluşur:

1. Ağ kurma: İşlem onaylamalarının ve mutabakat mesajlarının merkez blok zincirlerle iletişim kurmasına imkan tanır.
2. Uygulama: Ağı, yeni işlem ve bakiye durumuna yönelik günceller.
3. Mutabakat: Yeni işlemleri ekleme konusunda nasıl uyum sağlanacağına yönelik Node organizasyonunu sağlar.
Cosmos nedir, ATOM coin nedir, ATOM fiyatı ne kadar ve Cosmos (ATOM) hangi borsalarda var?

Cosmos Hub nedir?

Cosmos Hub, Cosmos’un asli blok zinciridir. Zone olarak bilinen kişiselleştirilebilir blok zincirlerin birbirine bağlanmasını sağlar. Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBCP) sayesinde her bir Zone, Cosmos Hub tarafından takip edilir. Böylelikle gerekli tüm bilgiler Cosmos Hub aracılığıyla dağıtılır.

Cosmos Zone nedir?

Zone, en basit tanımıyla Cosmos blok zincirinin yan zinciridir. Her bir Zone kendi işlemlerini doğrulayabilir, token çıkarabilir, geliştirmeleri uygulamaya koyabilir. İzinli oldukları sürece Cosmos ekosisteminde herhangi bir Zone ile iletişim kurabilir.

Cosmos SDK nedir?

Kullanıcılara isteğe göre uyarlanmış blok zincirler yaratma imkanı sağlayan Cosmos SDK, açık kaynaklı bir yazılım geliştirme aracıdır. Varsayılan mutabakat protokolü ise Tendermint Core‘dir. Cosmos SDK kullanmak, söz konusu süreci hem basitleştirir hem de ihtiyaç duyulan tüm standartları sağlar.

ATOM nedir?

ATOM, Cosmos ekosisteminin yerel tokenidir. Başlıca üç farklı kullanım alanı vardır:
1. Kullanıcılar, belirlenen işlem ücretlerini ATOM kullanarak ödeyebilir.
2. ATOM, Cosmos Hub’ın yönetişim sisteminde rol almak için de kullanılır. Elinde ATOM tutanların ekosistemin geleceğine yönelik platformda söz hakkı vardır.

3. Ödüller için doğrulayıcılara yönelik şekilde stake edilir.

ATOM arzı ne kadar?

Bir ilk coin arzı (ICO) ile dağıtılan ATOM, herhangi bir arz limitine sahip değildir. Bu durum onu enflasyonist bir varlık haline getirir. Bunun sebebi ise Tendermint Core’nin staking yapan kişileri yeni çıkarılmış ATOM coinleri ile ödüllendirmesidir. Enflasyon oranı ise stake edilen tutar ve hali hazırda staking yapan kişi sayısına göre hesaplanır. Ayrıca ATOM, madencilik aracılığıyla değil staking aracılığıyla elde edilebilecek bir varlıktır.
Cosmos nedir, ATOM coin nedir, ATOM fiyatı ne kadar ve Cosmos (ATOM) hangi borsalarda var?

ATOM nasıl satın alınır?

ATOM’u şu anda direkt TL ile almak mümkün değildir. Bu sebeple öncelikle bir kripto borsasına TL yatırmalı, daha sonra da BTC satın almak gereklidir. Alınan BTC’leri ATOM’a çevirebilmek için tokenin bulunduğu Okex, Huobi, KuCoin gibi borsalara transfer edebilirsiniz.

ATOM fiyatı ne durumda?

CoinGecko verilerine göre şu anda 21. sırada yer alan ATOM fiyatı, aylık grafikte kırmızı bir görünüme sahip. Haftalık grafikte %17.5 oranında ve 24 saatlik grafikte ise %4.8 oranında düşerek şu anda ATOM fiyatı 25.85 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Piyasa değeri 7.429.820.139 dolar olan ATOM’un şu anda dolaşımdaki arzı 288.207.327’dir.
(Visited 48 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel