Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriCoinbase CEO'su: ChatGPT’nin gelişimi durdurulmamalı

Coinbase CEO’su: ChatGPT’nin gelişimi durdurulmamalı

Coinbase CEO ChatGPT gelişimi durdurulmamalı

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, OpenAI’nin ChatGPT gelişimini yavaşlatması konusunda, korkuların ilerlemeye yol açmaması gerektiğini söylüyor.

Teknoloji konusunda bazı sesler, ChatGPT’nin yükseltmelerinde geçici bir duraklama çağrısı yaparken, Coinbase CEO’su Armstrong harekete karşı açıkça tavır gösterdi.

Beni bunun kötü bir fikir olduğunu düşünenler arasında sayın. Bu konuda karar verecek ‘uzmanlar’ yok ve birçok farklı aktör asla aynı fikirde olmayacak. Komiteler ve bürokrasi hiçbir şeyi çözmeyecek.


Armstrong’un yorumları, OpenAI tarafından oluşturulan bir yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT’nin en son versiyonu GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka (AI) geliştirme konusunda altı aylık bir moratoryum çağrısı yapan bir açık bildirinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra geldi.

Elon Musk, Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, ABD’li girişimci ve politikacı Andrew Yang ve 1.700’den fazla kişi, imzaladıkları bir bildiride, “İnsan-rekabetçi zekaya sahip yapay zeka (AI) sistemleri toplum ve insanlık için büyük riskler oluşturabilir.” şeklinde çağrı yapmışlardı.

Ayrıca imza sahipleri, yapay zeka araştırma ve geliştirmesinin odak noktasının mevcut sistemleri “daha doğru, güvenli, yorumlanabilir, şeffaf, sağlam, uyumlu, güvenilir ve sadık” yapmak olması gerektiğini savunuyorlar.

Coinbase CEO’su ise aynı fikirde değil.

Çoğu teknolojide olduğu gibi, tehlikeler var, ancak ilerlemeye devam etmeliyiz çünkü, iyi kötüden daha ağır basıyor.

ChatGPT’nin ne kadar doğru bir şekilde token güvenlik incelemesi gerçekleştirebileceğini anlamak için yakın zaman öncesinde yapay zekaya yönelen Coinbase CEO’su şöyle söyledi:

Korkunun ilerlemeyi durdurmasına asla izin vermeyin ve herhangi birinin merkezi bir otoritede kontrolü ele geçirmeye çalışmasına karşı dikkatli olun.

Endişeler makul mü?

ChatGPT gibi GPT (Generative Pre-trained Transformer) modelleri, insan benzeri bir dil oluşturmak için tasarlanmışlardır ve sohbet botları, çeviri ve içerik oluşturma dahil envai çeşitte doğal dil işleme (NLP) uygulamalarında kullanılırlar.

İlginizi çekebilir:  BTC eleştirmeni uyardı! Bu yıl büyük bir sürpriz yaşanacak

GPT-4 iki hafta öncesinde piyasaya sürüldü ve gelişmiş muhakeme ve karmaşık talimatlar gibi konularda ileri yeteneklere sahip. Bunun yanısıra OpenAI, aracın “daha fazla yaratıcılığa” sahip olduğunu öne sürüyor.

Son dönemde yapay zeka sistemleri çok fazla ilgi görürken, artan popülariteleri, makinelerin insan iletişimi ve karar vermedeki rolüne ilişkin etik soruların yanı sıra, sosyal eşitsizlik ve istihdama olası etkileri dahil çeşitli endişelere yol açıyor.

Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi’nin dün, OpenAI’yi aldatıcı ve haksız uygulamalar konusunda FTC’ye (ABD Federal Ticaret Komisyonu) şikayette bulunmasıyla, yazılım geliştiricilerin ChatGPT’yi aldatıcı performans iddialarında bulunmak için kullanabileceklerine dair endişeler de mevcut.

Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi’nin dün ABD Federal Ticaret Komisyonu’na bir şikayette bulunmasıyla birlikte, yazılım geliştiricilerin yanıltıcı performans iddialarında bulunmak için ChatGPT’yi kullanabileceklerine dair endişeler de bulunuyor. (Şikayette OpenAI aldatıcı ve haksız uygulamaları hedefleyen FTC Yasasının beşinci bölümünü ihlal etmekle suçlandı.)

 

(Visited 242 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel