Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriCoinbase, 25 binden fazla adresi engelledi

Coinbase, 25 binden fazla adresi engelledi

Coinbase kripto borsası, yasa dışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu öne sürdüğü 25 binden fazla Rusya bağlantılı adresi engellediğini açıkladı.

Coinbase, 25 binden fazla adresi engelledi

Coinbase kripto borsası, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığı Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25 binden fazla adresi engellediğini açıkladı.

Coinbase, ABD hükümeti işbirliği 

Borsa, bu hesapların kendi “proaktif soruşturmaları” ile tanımlandığını ve adreslerin “yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek” için ABD hükümetiyle paylaşıldığını da bildirdi.

Dev borsanın Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal bugün bir blog yazısında şöyle yazdı.

Birkaç haftadır, dünyanın dört bir yanındaki devletler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak bireylere ve bölgelere bazı yaptırımlar uyguluyorlar. Yaptırımlar, ulusal güvenlik ve yasadışı saldırganlığın caydırılması konusunda hayati bir rol oynuyor ve Coinbase bu çabaları tam olarak destekliyor.

Coinbase’in Rus yaptırımlarına yaklaşımı

Grewal’ın blog yazısı, Coinbase’in Rus özel ve tüzel kişilerine karşı uygulanan ekonomik yaptırımları desteklemek istediğini belirtiyor.

kripto para, rusya

Bu destek için, yaptırım uygulananların erişimini engellemek, yaptırımları delme girişimlerini tespit etmek ve tehditleri tahmin etmek için adımlar attığını söylüyor. Önlemler, potansiyel müşterilerin kontrolü ve Kuzey Kore gibi yaptırım uygulanan bölgelere ait IP adreslerinin izlenmesini içeren prosedürleri içeriyor. 

Coinbase’in geçen hafta, dünyadaki riskleri izleyen, sektör lideri tehdit istihbaratı sağlayıcılarıyla birlikte çalıştığı belirtilmişti.

Grewal’ın blog yazısında ayrıca şöyle yazıyor:

Kripto varlıkların, yaptırımlardan kaçınmaya yönelik yaklaşımları doğal olarak caydıran özellikleri bulunuyor. Varlıkların, işlemlerin ayrıntılarına benzersiz bir görünürlük sunan blok zincirlerinin kamusal niteliği bulunuyor. 

Kripto, yaptırımları baltalamak için kullanılabilir mi?

ABD Hazinesinin geçen Ekim ayında yayınlanan raporunda, kripto paraların yaptırımlardan kaçmak için kullanılabilmesinin birkaç nedeni bulunuyor. Örnek, fidye yazılımı.

Floki, Floki Inu

Anormal Güvenlik Tehdit İstihbaratı Direktörü Crane Hassold, kripto paraların, Rusya liderliğindeki fidye yazılımı endüstrisinde “birincil faktör” olduğunu söyledi.

Chainalysis’e göre, geçen yılki küresel fidye yazılımı gelirinin yaklaşık dörtte üçü muhtemelen Rus bağlantılı kaynaklara gitmiş. Birleşmiş Milletler’in bir araştırması da, Kuzey Kore’nin füze programlarını kısmen kripto para kullanarak finanse ettiğini ortaya koymuştu.

Putin nükleer

Ayrıca, Putin’in daha öncesinde ülkenin rekabet avantajına sahip olduğunu söylediği, Bitcoin madenciliği bulunuyor.

Bunun dışında, yaptırım uygulananların, uyum gerekliliklerini karşılamayan kripto borsalarına yönelme riski de her zaman bulunuyor.

Blockchain analitik firması Elliptic’ten David Carlisle şöyle söyledi:

Daha önceden, Rusları  büyük miktarlarda para aklamalarına olanak sağlayan kripto varlık exchange hizmetlerinin örneklerini görmüştük… bunlardan biri SUEX’ti.

(Visited 56 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,541.00 1.00%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,983.42 1.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.531188 3.20%
solana
Solana (SOL) $ 50.63 3.12%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415791 2.02%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.06 4.94%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.085623 1.66%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 3.27%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000121 5.94%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.04 4.56%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.09 3.49%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.28 4.56%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.13 2.54%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.435603 1.67%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.656205 4.52%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.12 7.45%