Çarşamba, Ocak 26, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriKripto yasağı Çin'de nasıl yorumlanıyor?

Kripto yasağı Çin’de nasıl yorumlanıyor?

china

Çin’dekilere göre son kripto yasağı bugüne kadar ki en şiddetlisi. Çin’de yaşayan ancak off-shore kripto borsalarında çalışan kişiler yasal kovuşturmaya tabi tutulabilirler.

Çin’de kripto için işler kötüye gidiyor.  Çin’in Cuma günkü kripto ticareti yasağı ile önceki kripto ile ilgili yasakların karşılaştırılması, en son dalganın şimdiye kadarki en ciddisi olduğunu ortaya koyuyor. Çin Halk Bankası (PBoC), ilk kez, off-shore kripto borsaları tarafından sağlanan hizmetler de dahil olmak üzere kripto ile ilgili yasadışı işlemler yapan kripto ticareti konusunda daha sert önlemler açıkladı.

24 Eylül bildirimi, bankaların ve diğer finans kurumlarının fiattan kripto para birimlerine veya bir kriptodan diğerine işlemler de dahil olmak üzere kripto ile ilgili hizmetler sunmasını yasaklıyor.

Ticareti kolaylaştıran herkes, Çin’de yaşayan ancak Çin’e hizmet sağlayan off-shore kripto borsalarında çalışan kişiler de dahil olmak üzere yasal kovuşturmaya tabidir. Teknik destek, pazarlama stratejisi ve ödeme ve uzlaşma alanlarında çalışanlar da kripto işine bilerek katıldıkları için araştırılacak.

Daha fazla kurum katılıyor

Cuma günkü duyuruya PBoC dahil olmak üzere 10 kurum dahil oldu ve bu son yasağın ciddiyetinin açık bir işareti.  Daha öncekiler 7 ajans tarafından imzalanmıştı.

Sinocism haber bülteninin yazarı Bill Bishop CoinDesk’e verdiği demeçte şöyle konuştu:

“Yasağın çok kurumlu bir çaba olduğunu açıkça ortada. CAC, açık deniz kripto platformlarının reklamını yapan veya bunlara erişim sağlayan tüm sitelerin ve hizmetlerin peşine düşecek. Sivil kuruluşlar yerine kolluk kuvvetlerinin katılımı, Çin’de kripto ticaretinin artık bir “finansal suç yönü eklediği” anlamına geliyor. SPC, SPP ve PSB, Çin’in yargı sisteminin üç ana parçasıdır.  Bu, Çin’in bu sefer gerçekten ciddi olduğu anlamına geliyor.”

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), Yüksek Halk Mahkemesi (SPC), Yüksek Halk Savcılığı (SPP) ve Kamu Güvenliği Bürosu (PSB) şimdi en son baskılara katılıyor.

Asya merkezli merkezi olmayan finans (DeFi) türevleri platformu SynFutures’ın kurucusu ve CEO’su Rachel Lin şöyle konuştu:

“Bildirimi verenleri görmek önemlidir. Kolluk kuvvetlerinin katılımı, [baskıların] doğasını bu sefer çok daha ciddi hale getiriyor.”

Kripto ticaretine yeni bakış

Bazı piyasa gözlemcileri ise, bu son kripto yasağında yeni bir şey görmüyor.  Çin, finans kurumlarının Bitcoin ile ilgili hizmetler sunmasını yasakladığı 2013 yılından bu yana kripto ile ilgili şeyleri yasaklıyor.  Bununla birlikte, aynı bildirim, Bitcoin’in çevrimiçi bir meta olarak serbestçe alınıp satılabileceğini ve değiş tokuşunun yapılabileceğini kabul etti.

Ancak bu en son yasak, kripto ticareti faaliyetinin “yasal riskler” içerdiğini ve sanal para birimine ve ilgili türevlere yatırım yapan “herhangi bir tüzel kişi, tüzel kişiliği olmayan kuruluş veya gerçek kişi”nin “kamu düzenini ve gelenekleri” ihlal ettiğini açıkça ortaya koyuyor. Cuma günkü bildirime göre, kripto ticaretiyle ilgili hukuki sözleşmeler geçersizdir ve taraflar kripto ticareti faaliyetlerinden kaynaklanan herhangi bir zarardan kendileri sorumludurlar.

Çin merkezli bir kripto VC firması (konunun hassasiyeti nedeniyle gizli kalmasını istediği) CoinDesk’e verdiği bir notta şöyle belirtti:

“Bu esasen ‘kriptonu sen tut ve kendi sorumluluğunda trade yap’ demek olarak görünüyor.  Başınıza bir şey gelirse bir çareniz olmayacak.  Kamu düzeni ve geleneklerin nasıl tanımlandığı, mevcut açıklamada oldukça belirsiz olduğu için gelecekte bir mevzu haline gelecektir.”

Artan baskı, Yasadışı Fon Yaratmanın Önlenmesi ve Tedavisine İlişkin Yönetmelik ve Vadeli İşlem Ticaretinin Yönetimine İlişkin Yönetmelik de dahil olmak üzere dokuz yasa ve kurala atıfta bulunuyor.

Bishop şöyle konuştu:

“Bu kesinlikle madencilik endüstrisinin yıkımından çok daha büyük ve daha kapsamlı. Bildirinin alıntıladığı tüzükler menüsünde kripto ile ilgili herhangi bir şeyi muhtemelen yasa dışı hale getirmek olarak kolayca yorumlanabilir.”

Tarihlerin tutarsızlığı

Bazı piyasa gözlemcileri, iki bildirimin (biri ticaret, diğeri madencilikle ilgili) tarihlerinin, Cuma günü yayınlanmadan çok önce yazıldığını gösterdiğini belirtiyorlar. PBoC tarafından yayınlanan kripto ticareti yasağı 15 Eylül tarihliydi;  Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) kripto madenciliği yasağı 3 Eylül tarihliydi. Çinliler, belgelerin hazırlanmasında yer alan koordinasyon nedeniyle farkın sürpriz olmadığını söylüyorlar.

Çin merkezli kripto fenomeni Colin Wu şöyle konuştu:

“Çin’de çok az kişi bu tarihleri ​​sorguladı, çünkü herkes günler önce hazırlanan politikalara ancak daha sonradan kamuya açık hale geliyor”

Her şerde, bir hayır mı?

Yeni söylemin ciddiyetine rağmen, bazıları Çin söz konusu olduğunda kriptonun geleceği konusunda olumlu kalıyor.

Tron blok zincirinin kurucusu Justin Sun şöyle konuştu:

“Son yasak vatandaşların “sanal para birimine sahip olma ve takas etme özgürlüğünü” reddetmiyor, yani kripto bulundurma konusunda net bir yasak yok.  Bu, Bitcoin ticaretinin emtia ticaretine benzer olduğunu belirten 2013 yasağı ile birlikte gider.”

WeChat sesli mesajları aracılığıyla CoinDesk’e şöyle konuştu:

“Bu konuda çok karamsar olmayın. Bence gelecekte en büyük olasılık, Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya, Güney Kore’deki büyük ülkeler kripto konusunda daha net düzenleyici politikalar ortaya çıkardığında, Çin de yavaş yavaş kriptoyla ilgili yasa ve düzenlemeler getirecektir. ”

Çin’de popüler bir kripto borsası olan Huobi, yasak hakkında yorum yapmayı reddederken OKEx, CoinDesk’e hala konuyu araştırdığını söyledi.

(Visited 212 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakcoindesk
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,429.00 2.53%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,481.18 2.49%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 381.43 4.39%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.05 0.19%
solana
Solana (SOL) $ 94.58 4.96%
xrp
XRP (XRP) $ 0.621464 2.92%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.81 4.99%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.145708 6.43%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 2.54%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 61.68 4.77%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 68.88 9.69%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.61 0.98%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.76 0.25%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 108.95 0.61%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.93718 2.55%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.59 8.07%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 51.85 1.94%