Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriÇin'in Kripto Madenciliğinde Baskıyı Artırmasının Sebebi Ne?

Çin’in Kripto Madenciliğinde Baskıyı Artırmasının Sebebi Ne?

bitcoin, BTC, bitcoin madenciliği, kripto para

Çin’de yapılan soruşturmalar; Xinjiang’da (Sincan) kripto madenciliği sunucularından gelen güç talebini karşılamak için, bir madenin yasadışı olarak yeniden açıldığını ortaya çıkardı.

Çin’in kripto para madenciliğini dizginlemek için artan baskısı, yasadışı kömür çıkarmada artışa yol açtı. Artan baskı sonucu yasadışı kömür çıkarma işlemleri hayatları tehlikeye attı. Konuyla ilgili üst düzey hükümet toplantılarına katılan bir kişinin verdiği bilgilere göre yetkililer harekete geçmeye karar verdi. BTC ve tokenleri destekleyen sunucuların tüketimindeki ani artışın, Çin’in artan kömür talebinin arkasındaki önemli bir faktör olduğu sonucuna vardılar.

Yetkililer, artan kömür talebinin bazı üreticileri yasadışı şekilde boş madenleri yeniden başlatmaya sevk ettiğini söyledi. Bunun da bu yıl daha yüksek güvenlik risklerine ve ölümcül kazalarda artışa yol açtığını ekledi.

Xinhua Haber Ajansı Mayıs ayı başında madene bir kurtarma ekibinin girdiğini bildirdi. Ancak bildiriden bu yana mahsur kalan kömür madencilerinin durumu hakkında resmi bir güncelleme yapılmadı.

BTC Madenciliğinin %65’i Çin’de Gerçekleşiyor

Çin hükümeti dijital varlık alışverişlerine sıkı bir yasak getirerek kripto madenciliğini caydırmış olsa da, bazı bölgelerdeki yetkililer madencilik geliri yüksek olduğu için sektöre hala sıcak bakıyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Nisan 2020 itibariyle dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %65’i Çin’de gerçekleşiyor.

Çevresel etkilerine ilişkin artan endişeler ve Çin’in 21 Mayıs’ta yaptığı suçlamalar; kripto madenciliği ve ticaretini neden çökerteceğini açıklamasına yardımcı oluyor.

Uyarılar Rekor Satışları Körükledi

Son yapılan uyarılar ile kripto para birimlerindeki satışlar derinleşti. Bu sebeple yatırımcıların kripto varlıkların çevresel maliyetlerine nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda bir tartışma başlattı. Tesla kurucusu Elon Musk’tan konuyla ilgili paylaşılan olumsuz düşünceler, son haftalarda milyarlarca dolarlık piyasa değerini yok etti.

İlginizi çekebilir:  BTC, SOL ve ADA fiyatı nereye gidiyor?

“Elon tonunda biraz düşmanca olsa da; Dogecoin hem node sayısı hem de tedariği açısından BTC gibi mevcut kriptolardan daha merkezi. Bu sebeple balinalar boşaltmaya başladığında insanlar para kaybedecekler.”

“Bitcoin aslında bir avuç büyük madencilik şirketi tarafından kontrol edilerek merkezileştirildi. Xinjiang’daki bir kömür madeni sular altında kaldı ve neredeyse madencileri öldürüyordu. Bununla birlikte Bitcoin hash oranı ise %35 düştü. Size hala “merkezi yok” gibi mi geliyor?”

Kripto madenciliğinin Çin’deki kömür tüketimi etkisini dağıtmak, özellikle de güç talebinin arttığı ekonomik toparlanma dönemlerinde kolay değildi. Ancak Xinjiang ve İç Moğolistan gibi uzun zamandır endüstrinin gözdesi olan bölgelerde, Çinli yetkililer kripto ve kömür arasında doğrudan bir bağlantı kuruyorlar. Cambridge tahminlerine göre sadece Xinjiang bölgesi, Bitcoin’in madencilik kapasitesinin yaklaşık %36’sını oluşturuyor.

Yetkililer İklim Değişikliği Mücadelesini Öncelik Haline Getirecekler

Bazı gözlemciler Çin’in emisyon vaatlerine şüpheyle yaklaşıyorlar. Ancak ülkenin üst düzey liderleri iklim değişikliğiyle mücadeleyi, kısa vadeli ekonomik sürüklenmeye rağmen öncelik haline getirme sözü verdiler.

Dijital varlıkların anonimliği, volatilitesi ve sınır tanımayan doğasına karşı temkinli olan bir Çin hükümeti için kripto madencileri bariz bir hedefi temsil ediyor. Ülkenin düzenleyicileri uzun zamandır kripto para birimlerinin kara para aklama, dolandırıcılık ve terör finansmanını kolaylaştırabileceği konusunda uyarılar yapıyor.

İlginizi çekebilir: İran Kripto Para Madenciliğini Yasakladı

(Visited 63 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz