Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriÇin Mahkemesinden Kripto Paralar Hakkında Beklenmedik Karar

Çin Mahkemesinden Kripto Paralar Hakkında Beklenmedik Karar

Çin Mahkemesinden Kripto Paralar Hakkında Beklenmedik Karar

Pekin’deki bir halk mahkemesi’nin son kararı, kripto para birimlerine karşı Çin yasalarını onayladı, ancak aynı zamanda Litecoin’in (LTC) para birimi standartlarını karşılamayan sanal bir varlık olduğu kararına vardı.

Mahkeme, Litecoin gibi kripto paraların, verilerle aynı şekilde bir bireyin mülkü olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Mahkemenin yayınladığı belgede şu açıklamalara yer verildi:

İlgili idari düzenlemelere ve davalara göre ülkemiz dijital paranın sadece parasal niteliklerini reddediyor ve para olarak dolaşımını yasaklıyor, ancak dijital paranın kendisi kanunla korunan sanal bir mülktür.

Kararın Alınmasındaki Sebep Ne?

Pekin mahkemesinin kararı, biri diğerine 50.000 Litecoin ödünç veren iki arkadaşın açtığı dava nedeniyle alındı. Zhai Wenjie, 2015 yılında Ding Hao’ya Litecoin (LTC) olarak ödünç borç verdi. Ding, tutarı belirli bir süre içinde geri ödemeye söz verdi, ancak bunu yapamadı.

Ding, Çin’in katı düzenlemelerini geri ödemeye karşı bir savunma olarak kullanmaya çalışmıştı, ancak mahkeme bu argümanı desteklemeye meyilli değildi. Pekin’deki mahkeme delilleri değerlendirdikten sonra kararı Zhai lehine verdi.

Ancak bazı sorunlar mevcut. Mahkemeye göre Zhai’ye ödenmesi gereken 33.000 LTC var. 2015 yılında bir Litecoin’in fiyatı 1 ile 4 dolar arasındaydı. Ding kalan borcunu yedi yıl önce ödemiş olsaydı, ödenmemiş borcunun değeri 132.000 dolar olacaktı.

Bugün, LTC 57 dolar olduğu için, ödenmemiş borç şu anda 1.881.000 dolara tekabül etmektedir.

Dava hakimi, Litecoin’in yasadışı bir varlık olarak görülmesini yasaklayacak kuralların bulunmadığını vurguladı. Sonuç olarak hakim, şikayetçinin, davalının kripto para ödünç aldığını gösteren kanıtlar sağladığını tespit ettikten sonra davalıya Litecoin’i iade etmesini emretti.

Daha önce birkaç Çin bölge mahkemesi dijital varlıkların kullanımı ve ticareti konusunda tutarsız kararlar vermişti. Örneğin, Şangay Yüksek Halk Mahkemesi, Bitcoin’in “belirli bir ekonomik değere” sahip olduğuna ve ulusal yasalarla korunduğuna karar verdi.

(Visited 379 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında neler yaşandı?

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz