Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriCHZ: Chiliz Coin bir "Söylentiyi al, haberi sat" varlığı mı?

CHZ: Chiliz Coin bir “Söylentiyi al, haberi sat” varlığı mı?

CHZ Chiliz Coin Bir Söylentiyi Al Haberi Sat Varlığı Mı

Çoğu yatırımcı bir spor projesi olarak popülaritesi nedeniyle, Chiliz coini CHZ’nin FIFA dünya kupası başlayınca mükemmel bir performans sergilemesini bekliyordu.

Fakat, CHZ son yedi günde yüzde 24,6 oranında değer kaybettiği için durum malesef tam tersi oldu.

Chiliz coin, turnuvanın başlamasından bu yana yalnızca 22 ve 23 Kasım arasında mütevazı artışlar kaydedebildi.

Beklentinin tersinin gerçekleşmesi, “söylentiyi satın al ve haberi sat” durumuyla ilgili olabilir.

Turnuva öncesinde zincir üstü analitik platformu Santiment, Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (MVRV) oranının yüzde 21,97’ye kadar çıktığını göstermiş ve Chiliz coindeki yatırımcıların artışlardan bir miktar kar elde edebileceğini ima etmişti.

Yazım esnasında 0,1735 dolarlık fiyatı ve %20,05’e düşen MVRV oranı ile CHZ, yukarıda belirtilen değere yaklaşmakta zorlanıyor.

E4329F34 8CCF 4FA5 8F7A 5EA5DEC5F290
Kaynak: Santiment

Aynı şekilde CHZ hacmi de MVRV oranı ile karşılaştırılabilir bir durumda. Zira, Santiment’e göre, coinin hacmi bir önceki güne göre yüzde 24,32 azalmış. Bu da Chiliz ağından geçen işlem adedinin önemli ölçüde azaldığı anlamına geliyor.

94A96CA1 2CBE 4105 8B9A B3ACDA752323
Kaynak: Santiment

Bunun yanısıra birkaç olumsuz durum da altcoinin son hafta oluşan negatif performansına katkıda bulundu. Şöyle ki, yazım zamanında NFT tarafındaki düşük miktardaki işlemler, fiyat ve hacimdeki kayıpları telafi edemedi. Yani bu dönemde yatırımcıların Chiliz ile bağlantılı NFT’lere sahip olma arzularının düşük olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle, coine olan genel ilgi de beklenmedik şekilde düşük.

Kısa Vadede Chiliz Coin

 

2564287D 8F1F 454C A09F 763B9B5E9DF5
Kaynak: Santiment

Bunun yanısıra, dünkü verilere göre borsa giriş çıkışları arasında da 57 bin fark oluşmuş. 620 bin seviyesindeki borsa girişi, satış baskısı olasılığının yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte, giren ve çıkan arz arasındaki farkın küçük olması, satışların etkisiz olabileceği şansının da olduğu anlamına geliyor.

B2F7F03D 2046 4C7D A481 09C228D78C0F
Kaynak: TradingView

Altcoin’in fiyat grafiği incelendiğinde, Üstel Hareketli Ortalamalar (EMA), CHZ fiyatının düşüş trendini devam ettirebileceğinin sinyallerini veriyor. Örneğin, 50 EMA’nın (kırmızı) 20 EMA’nın (sarı) üzerinde konumlanmasından dolayı, düşüşün çok kısa bir vadede tersine dönmesi beklenmiyor.

(Visited 126 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Yapay zeka tabanlı altcoin ATH'ye mi koşuyor?

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz