Ana SayfaKriptopediChatGpt nedir, nasıl kullanılır? İşte ChatGpt hakkında bilmeniz gerekenler

ChatGpt nedir, nasıl kullanılır? İşte ChatGpt hakkında bilmeniz gerekenler

ChatGpt nedir, nasıl kullanılır? İşte ChatGpt hakkında bilmeniz gerekenler

Yapay zeka (AI) teknolojisine her geçen gün yenileri ekleniyor. Son dönemde en çok kullanılan AI şüphesiz ki resim çizim yazılımları oldu. Gerek kendi resminizi gerekse hayal ettiğiniz bir şeyin tarifini eşsiz olarak somutlaştıran yapay zekalar bir süre gündemde.

Son günlerde adını sıkça gördüğümüz ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer), karşımıza San Francisco merkezli startup OpenAI’nin en son versiyonu olarak çıkıyor.

Biz de sizlere trendkoin olarak bu yazımızda ChatGPT teknolojisinden bahsedeceğiz.

ChatGpt nedir, nasıl kullanılır?

ChatGpt, OpenAI adlı şirket tarafından geliştirilmiştir ve bir yapay zeka programıdır. Kurucuları arasında Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever ve Wojciech Zaremba bulunmaktadır. Bu isimler bir araya gelerek 2015 yılında yapay zeka araştırma kuruluşu olan OpenAI’yi kurdu. OpenAI’nin başka programları bulunsa da ChatGPT 2018’de tanıtıldı.

Ardından 30 Kasım 2022’de bir prototip olarak halka sunularak beş gün içinde bir milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Karşılaştırma yapmak gerekirse Netflix’in bu kadar çok insanı bünyesine katması 3,5 yıl sürmüştü. Facebook ise, bir milyon kullanıcıya 10 ay boyunca ulaşamamıştı.

Bu yapay zeka bir bilgi kuyusudur, ancak onu diğer teknolojilerden ayıran şey iletişim kurma yeteneğidir. Dil çevirisi, özetleme, metin tamamlama, soru yanıtlama ve hatta insansı diksiyonu dahil olmak üzere çeşitli dil oluşturma görevleri için ince ayarlara sahiptir. Tıpkı sizi anlayan ve sizinle konuşabilen kendi kişisel robotunuzun olması gibi.

Öyle ki, Open AI tarafından desteklenen bu sohbet robotunun, üniversite düzeyinde denemeler yazabildiği, kod hatalarını başarıyla ayıklayabildiği ve hatta Baro sınavını geçebildiğini iddia eden manşetler yapıldı.

chatgpt
Kaynak: popularmechanics.com

ChatGPT nasıl çalışır?

ChatGpt, doğal dil işleme projesinin üçüncü modeli olan GPT-3’ü temel almaktadır. Teknoloji, bilgi tabanı olarak muazzam bir internet verisi ve kaynak havuzunu tarar.

Bununla birlikte iletişim kurduğu insansı dili üretmek için geniş bir sinir ağı kullanır. Sinir ağları, insan beynindeki nöronların birbirleriyle iletişim kurma şeklini kopyalamak üzere tasarlanmış algoritmalardır. Beynimiz, dünyamızın nasıl çalıştığını anlamak için geçmiş deneyimler üzerine inşa edilir; ChatGpt, chatbot’un sonuçları tahmin etmesine ve dildeki kalıpları bulmasına yardımcı olmak için gerçek insan etkileşimleri kullanılarak tasarlanmıştır.

Geliştiriciler, doğru olmayan bilgi çıktılarını en aza indirmek için “İnsan Geri Bildiriminden Güçlendirmeli Öğrenim (RLHF)” adlı özel bir teknik kullanır. ”

Bununla birlikte çoklu görev yeteneğine sahiptir. Yani program aynı anda çeviri, özetleme ve soruları yanıtlama arasında denge kurabilmektedir. 175 milyardan fazla parametreye sahip olduğu için bu da onu şimdiye kadarki en büyük dil modellerinden biri yapar.

ChatGPT’nin geleceği

Sosyal medyadaki bazı iddiaların aksine yapay zeka henüz tam olarak mükemmel değil. Bilginin sürekli gelişmesi ve ChatGptnin buna nasıl ayak uyduracağı en büyük merak konularından biri. Programın yetenekleri kesinlikle etkileyici. Doğal olarak aynı platformu kullanmak isteyen başka geliştiricilere de ilham vermesi de söz konusu.

Şirkete yatırım yapabilmek için önce halka açılması gereklidir. Halka açılmadığı sürece doğrudan ChatGpt’ye yatırım yapamazsınız. Ancak bu sektöre yatırım yapmak istiyen kişilerin göz önünde bulundurması gereken bazı AI hisse senetleri de bulunmaktadır.

Öte yandan Microsoft; OpenAI’ye “milyarlarca dolarlık” bir yatırım yaptığı iddialarını doğruladı.

ChatGPT’nin yetenekleri

Programın çok yönlü olması nedeniyle yazılı chat haricinde sorduğunuz bir matematik probleminin de doğru bir şekilde çözümünü sunabilmektedir.

Bu ürün sayesinde müşteri hizmetleri, ürün geliştirme, sektör analizi, yaratıcı fikirler, yazılımları kontrol etme, kod eksiklerini bularak tamamlama, matematiksel işlemler yaparak problem çözme, çeviri, kategorize etme, veri etiketleme, hata ayıklama ve metin özetleme gibi sayısız iş yapılabilmektedir. Bu hizmetler şimdilik ücretsiz olarak sunulsa da ileride ücretli bir program haline gelebilir. Dolayısıyla bu program, birçok iş modelinde çalışanlar için oldukça kullanışlıdır.

Programın şimdilik çeviri yapabildiği diller ise şu şekildedir:

 • İngilizce
 • İspanyolca
 • Fransızca
 • Almanca
 • İtalyanca
 • Portekizce
 • Hollandaca
 • Rusça
 • Çince
 • Japonca
 • Korece
 • Arapça

Elbette programın birebir çeviri yapması beklenmemelidir. Çevirilerde gramer ve anlam bozukluklarının görülmesi olasıdır.

(Visited 169 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz