Ana SayfaAltcoin HaberleriCelsius (CEL) çekimleri durdurunca çöktü! 1 saatte yüzde 70!

Celsius (CEL) çekimleri durdurunca çöktü! 1 saatte yüzde 70!

Likidite sorunlarını gerekçe göstererek tüm müşteri çekim ve swap işlemlerini duraklatınca, CEL hızla çakıldı.

Celsius (CEL) çekimleri durdurunca çöktü! 1 saatte yüzde 70!

Bu sabah erken saatlerde, kripto piyasaları zaten serbest düşüşteyken, kripto borç verme platformu Celsius, aniden tüm çekim, swap ve transferlerini durdurduğunu duyurdu.

Celsius çöktü

Şirket, bugünkü bir blog yazısında şöyle yazdı:

Bugün, platformu zaman içinde geri çekilme yükümlülüklerini yerine getirmek için daha iyi bir konuma getirmek üzere bu eylemi yapıyoruz. Varlıkları korumak için adımlar atarken, likidite ve operasyonları istikrara kavuşturmak amacıyla topluluğumuzun yararına gerekli olan bu eylemi yapıyoruz. Bunun yanısıra, müşterilerimize olan taahhüdümüz doğrultusunda, duraklama sırasında ödüller tahakkuk etmeye devam edecektir.


Celcius token fiyatı hızla tepki vererek erken saatlerde 0,49 dolar olan bir günlük en yüksek seviyesinden bir saat içinde yüzde 70 düşerek 0,15 dolara geriledi. Yazım anında 0,18 dolar seviyesinde bulunuyor.

Yatırımcılar Twitter’daTerra çöküşü ve meşhur kripto Ponzi şeması Bitconnect ile karşılaştırmalar yaptılar.

Platform 2017’de piyasaya sürülmüştü. Platform diğer kripto şirketlerine kripto para ödünç verirken, mevduat olarak kripto yatıran müşterilerine yüksek getiri sunuyordu. Bu iş modelini BlockFi ve Nexo da kullanıyor.

Geçen sene, birçok düzenleyici, bu yüksek getirili kripto borç verme (lending) ürünlerini kayıt dışı menkul kıymet olarak gördüklerini açıkça belirtmişlerdi. Geçen Eylül ayına kadar dört ABD eyaleti (New Jersey, Teksas, Alabama ve Kentucky) Celsius’a durdurma mektupları göndermişti. O günlerde, Coinbase, SEC’in piyasaya sürülmesi halinde dava açmakla tehdit etmesi nedeniyle kendi planlı borç verme (lend) ürününü kapatmıştı.

Blockfi ise bu Şubat’ta, SEC ve 32 eyaletle anlaşmak için 100 milyon dolar ödeyerek ürünlerini SEC onayına uygun şekilde kaydetmeyi kabul etmişti.

Benzerleri olan Celsius ve Nexo ise henüz bu türden bir plan açıklamadılar.

Haber ve söylentilere yanıt olarak, BlockFi CEO’su Zac Prince sabah erken saatlerde tüm BlockFi hizmetlerinin “normal şekilde çalışmaya devam ettiğini” belirten bir tweet attı.

Celsius CEO’su Alex Mashinsky ise, blog gönderisi haricinde hala sessiz.

(Visited 169 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz