Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriÇarpıcı araştırma: Sosyal medyada kimler Bitcoin fiyatını değiştirebilir?

Çarpıcı araştırma: Sosyal medyada kimler Bitcoin fiyatını değiştirebilir?

Sosyal Medya Bitcoin

Sosyal Medya’nın kripto para fiyatlarını değiştirme gücünün olduğu varsayılıyor. Ama… bu doğru mu? Son 5 yıl boyunca, Bitcoin’in değeri yükseldi ve düştü ve tekrar yükseldi. Kripto para birimi, her türlü finansal işlemde kendine yer buldu. Ama duyguyu eyleme dönüştüren ne?

Stevens Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, değerin yükselmesine ve düşmesine neden olan şeyle ilgili bir çalışma yaptı. Bu noktada Bitcoin’in değerinin kamuoyu tarafından manipüle edilip edilemeyeceğini görmek istediler. Yani, sosyal medya gönderileri ve Bitcoin fiyatları herhangi bir şekilde bağlantılı mı?

Sonuç? Evet, bağlantılılar. Ama düşündüğünüz şekilde değil.

Profesör Feng Mai, olumlu sosyal medya yorumlarının Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkilediğini gösterdi.

En fazla söz sahibi olanların sessiz çoğunluk olduğu öne çıktı. Önemli olan her zaman Bitcoin hakkında kafa yormayan insanlardır. Bitcoin hakkında çenesini kapatamayan kişilerin yorumları, tweetleri ve gönderileri hiçbir etki bırakmadı. Görüşleri, Bitcoin fiyatını en küçük ölçüde bile değiştirmedi.

Fakat bu nadir yorumcular? İşte onlar, Bitcoin‘i, hareketlerini ve gelecekteki beklentileri tartışmak için zaman ayırdıklarında, işler değişiyor. Bu kişiler fiyatları, susamayan insanlardan on kat daha fazla hareket ettirme gücüne sahipler.

bitcoin influecer

Sessiz çoğunluğun gücü

Mai, güçlü ve sessiz tiplere göz kulak olmamız gerektiğini söylüyor.

Yatırımcıların izlediği onlar. Bu, sosyal medya ve Bitcoin fiyatlarının gerçekten bağlantılı olduğunu doğrulayan ilk sağlam istatistiksel bulguydu. Sezgisel olabilir, ancak olumlu duygular Bitcoin fiyatlarını hareket ettirir. Sosyal medyanın vokal kullanıcılarının bazen belirli bir gündemi olabilir, bu durumda kendileri yatırım yaptıkları için Bitcoin’in fiyatını yukarıya iter veya yükseltirler. Dolayısıyla, Bitcoin etrafındaki sosyal mesajların çoğu önyargılı insanlar tarafından üretiliyorsa, sosyal medyadaki duygular para biriminin gerçek değerini tam olarak yansıtmayabilir.

Mai, Bitcoin yatırımcılarının bu potansiyel çıkar çatışmalarının farkında olduğunu söylüyor. Ona göre sessiz çoğunluk, Bitcoin’in değerini artırma gücüne sahip gerçek etkileyiciler ve yatırımcılar bunu anlıyor gibi görünüyor.

Sosyal medyanın sessiz tipleri? Size kilitledik. Şu andan itibaren gözümüz sizlerin üzerinde.

(Visited 87 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,263.15 0.93%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,053.29 3.49%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.45067 2.45%
solana
Solana (SOL) $ 32.44 3.13%
xrp
XRP (XRP) $ 0.314156 1.60%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 0.34%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.064828 3.00%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 3.31%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.01 0.04%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.03 1.56%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.81 1.12%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.91 0.93%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.307036 7.11%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.470639 8.27%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.30 3.79%