Pazar, Mart 26, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriBüyüme Endişeleri Devam Ederken Küresel Piyasalar Düşüşte

Büyüme Endişeleri Devam Ederken Küresel Piyasalar Düşüşte

Büyüme Endişeleri Devam Ederken Küresel Piyasalar Düşüşte

Perşembe günü açıklanacak ABD eylül ayı enflasyon verisinin FED’in şahin duruşunu teyit edeceği endişesi, başta tahviller olmak üzere küresel piyasalarda satışlar getiriyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 10 baz puan yükselerek yine yüzde 4’lük psikolojik sınıra dayandı. DXY dolar endeksi de 113’te.

İngiltere Merkez Bankası’nın “acil tahvil alım programı”nı, belirlediği takvimde (14 Ekim) bitireceğini açıklaması da getirileri yükseltiyor.

Kripto paralar da diğer riskli varlıklar gibi, global büyüme görünümüne ilişkin endişelerin sürmesi ve merkez bankalarından daha fazla para politikası sıkılaştırma beklentisiyle bugün geriliyor.

Küresel piyasalarda hemen hemen tüm sektörler ve büyük borsalar negatif bölgeye kayarken, genel kripto piyasası düne göre yüzde 1,76 oranında düştü.

Küresel piyasalar, Perşembe günü önemli bir ABD enflasyon baskısını bekliyor

Avrupa’da STOXX600 bugün yüzde 0,84 düşüşte. DAX endeksi de yüzde 0,75 geriledi.

ABD hisse senetleri Pazartesi günü düşmüş ve Nasdaq-100 endeksindeki teknoloji hisseleri, faiz oranlarındaki artış nedeniyle bu ayı piyasasında en sert darbeyi almaya devam ederken iki yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın Kasım ayında üst üste dördüncü 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yayınladıkları bir notta, Goldman Sachs analistleri, finansal koşulların sıkılaşması, jeopolitik risklerin artması ve büyüme ve enflasyon ikilisindeki olumsuzlukların hisse senetleri (ve dolayısıyla kripto gibi riskli varlıklar) için düşüş riskini artırdığını söylediler.

Petrol fiyatlarının artması ve ekonomide daha geniş bir makro veri setinin daha somut bir zayıflık olduğunu gösterene kadar, FED’in güvercinleşmesi için henüz erken olduğunu belirten analistler, geçmişte yaşananlar göz önüne alındığında, (bu dönemde yatırım yaparken) savunmada kalmanın en iyisi olduğunu vurguladılar.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel