Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriTepkiler zirve yaptı, Vitalik Buterin’den yüksek gas ücretlerine öneri geldi!

Tepkiler zirve yaptı, Vitalik Buterin’den yüksek gas ücretlerine öneri geldi!

Buterin, eşi benzeri görülmemiş gerilim seviyelerini ve ağı bozma riskini azaltmayı amaçlayan bir maliyet düşürme ve üst sınır teklifi yayınladı.

buterin, gas ücret

Ethereum ( ETH ) kurucu ortağı Vitalik Buterin, ETH ağı üzerindeki toplam işlem çağrı verisi gas ücreti maliyetini azaltmak için bir bloktaki toplam işlem çağrı verisine yeni bir sınır önerdi.

Buterin’in Ethereum Sihirbazları forumu EIP-4488’deki yazısı, rolluplar için Layer-1 blok zincirlerindeki yüksek işlem ücretleri ve data shardingin uygulanması ve dağıtılması için gereken önemli süre ile ilgili endişeleri vurguluyor:

Bu nedenle, rollup’lar için maliyetleri daha da azaltmak ve ekosistem çapında bir rollup merkezli Ethereum’a geçişi teşvik etmek için kısa vadeli bir çözüm isteniyor.

Girişimci, blok boyutuna daha fazla bir sınır eklemeden gas maliyeti parametrelerinin azaltılabileceği bir alternatif belirtirken, çağrı verisi gas maliyetini 16’dan 3’e düşürmede bir güvenlik endişesi öngörüyor:

[Bu] maksimum blok boyutunu 10M bayta yükseltecek ve Ethereum p2p ağ katmanını benzeri görülmemiş gerilim seviyelerine ve ağı kırma riskine itecektir.

Buterin’den yüksek gas ücreti için üst sınır teklifi

Girişimci, ağın kırılma riskini ve benzeri görülmemiş düzeydeki gerilimi azaltma hedefine ulaşmayı amaçlayan bir maliyet düşürme ve üst sınır teklifi yayınladı ve “güvenlik riskinin çoğunu önlerken 1,5 MB’nin yeterli olacağına” inanıyor. Ethereum topluluğuna tavsiye olarak şunları yazdı:

Çok boyutlu kaynak sınırlarına karşı tarihsel muhalefeti yeniden düşünmeye ve bunları, güvenliği korurken aynı anda orta düzeyde ölçeklenebilirlik kazanımları elde etmenin pragmatik bir yolu olarak görmeye değer.

Kabul edilirse, teklifin uygulanması planlı bir ağ yükseltmesi gerektirecek ve bu da Ethereum ekosistemi için geriye dönük uyumsuz bir gas yeniden fiyatlandırmasıyla sonuçlanacak. Bu yükseltme aynı zamanda madencilerin toplam çağrı verisi boyutu maksimuma ulaştığında bir bloğa yeni işlemlerin eklenmesini önleyen yeni bir kurala uymaları gerektiği anlamına da gelecek. Teklif, “En kötü durum senaryosu, 12 saniyelik slot başına teorik olarak uzun vadeli maksimum ~ 1.262.861 byte veya yılda ~ 3.0 TB olacaktır” dedi.

Ancak topluluk, yumuşak bir sınırın uygulanması gibi diğer seçenekleri tartışıyor. Diğerleri, kullanıcıların daha yüksek bir toplam ücret ödeyerek yürütme gas’ı (execution gas) eksikliğini telafi etmelerini gerektirebilecek, NFT satışları sırasındaki tıkanıklık hakkında endişelerini dile getirdi.

Artan gas ücretleri, kullanıcıların Ethereum ağından daha düşük maliyetli Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine) uyumlu ağlara akmasına neden oldu.

Etherscan verileri, Uniswap merkezi olmayan finans protokolünde işlem görecek bir tokenin onaylanmasının ETH’de 50 dolara mal olabileceğini gösteriyor.

Ek olarak, ücret sorununu çözmeye yardımcı olacak protokoller olarak faturalandırılan Layer-2 çözümleri, yeni kullanıcıların katılımıyla ağ tıkanıklığı nedeniyle yüksek ücretler alıyor.

(Visited 157 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 35,462.00 0.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,430.16 0.10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 369.19 1.68%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.08 1.03%
solana
Solana (SOL) $ 96.23 0.32%
xrp
XRP (XRP) $ 0.606207 0.66%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.21 1.94%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.138465 4.06%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000022 7.97%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 66.51 4.59%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 61.67 2.38%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.56 3.37%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 11.10 2.32%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 108.66 1.00%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.949583 0.51%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.54 0.10%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 51.05 0.66%