Perşembe, Ağustos 18, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriButerin, Ethereum oluşturma hikayesini anlattı: WoW

Buterin, Ethereum oluşturma hikayesini anlattı: WoW

WoW, Buterin

  • Ethereum’un kurucusu, World of Warcraft‘taki bir değişikliğin Ethereum’un yaratılmasında rol oynadığını aktardı.
  • Bilgisayar programcısı, kendisinin bir buldozer kurbanı olduğunu ve bu durumun onu merkeziyetçilik yoluna ittiğini belirtti.
  • Buterin‘in Ethereum’u lansmanından bu yana 400 milyarlık bir pazara girdi ve sayısız kullanım alanı gördü.

İlham en tuhaf yerlerden gelir ve Ethereum yaratılırken de aynısı oldu. Ethereum, kökenini World of Warcraft’a kadar takip eder. Vitalik Buterin‘in son makalesi vetokrasi ile buldozerler arasındaki çizgiyi ayırt ediyor.

World of Warcraft ve Ethereum

19 Aralık’ta yayınlanan bir makalede Buterin, Ethereum ve World of Warcraft arasındaki bağlantıları ortaya koydu. 27 yaşındaki oyuncu, gelişim yıllarında çevrimiçi çok oyunculu rol yapma oyununun büyük bir hayranı olduğunu ve onun için tüm eğlenceyi mahvedenin rutin bir yama olduğunu açıkladı.

“1994 yılında Rusya’da doğdum ve 2000 yılında okul için gittiğim Kanada’ya taşındım. 2007-2010 yılları arasında World of Warcraft’ı mutlu bir şekilde oynadım, ancak bir gün Blizzard, sevgili büyücümün (Warlock), Siphon Life büyüsünden hasar bileşenini (damage) kaldırdı,” diye yazdı Buterin.  Sızana kadar ağladım. O gün merkezileştirilmiş hizmetlerin ne gibi korkunç şeyler getirebileceğini anladım. Yakın bir zamanda oyunu bırakmaya karar verdim.”

Yorumları topluluğun ilgisini çekti. Ethereum’a doğrudan yapılan ilhamın belki de “abartılı” olduğunu, yamanın kendisi üzerindeki etkilerinin derin ve kalıcı olduğunu iletti. Kötü şöhretli yama en son 14 Nisan 2009’da güncellendi ve oynanışta birkaç kapsamlı değişiklikle WoW oyuncuları arasında fikir ayrılıklarına neden oldu. Belki de Vitalik Buterin, yaratıcıların değişiklikleri keyfi olarak yapmak yerine oylamaya koymasını umuyordu.

Buterin daha önce, adın, Wikipedia’daki kurgusal bilim öğeleri listesinden geldiğini açıklamıştı ancak Ethereum adının da bilim kurguyla bağlantısı bulunuyor “Gördüğüm diğer tüm alternatiflerden daha çok sevdiğimi hemen fark ettim; Sanırım kulağa hoş geliyordu ve evrene nüfuz eden ve ışığın seyahat etmesine izin veren varsayımsal görünmez ortama atıfta bulunan ether kelimesine sahipti” dedi.

Buldozerler ve Vetokrasi

Buterin, buldozere karşı vetokrasi siyasi ekseni başlıklı makalesinde, siyasi yelpazeyi, buldozerler ve vetokrasi savunucuları olmak üzere ikiye ayırdı. Programcı, buldozerlerin önemli aktörler olduğunu, ancak izinsiz olarak “potansiyel olarak riskli ve yıkıcı şeyler”  yapma gücüne sahip olduğunu belirtti. Vetokrasi altında, yıkıcı hamleler, programdaki çeşitli aktörlerin “imzasını” gerektirecektir.

Blok zinciri temel katmanlarının vetokrat olması gerektiğini, uygulama katmanı yönetiminin buldozerler için daha uygun olabileceğini kaydetti. Buldozerlerin büyük değişiklikler yaptığını ve bu yarattığı değişikliği korumak için vetokrasinin gerekli olduğunu da sözlerine ekledi.

(Visited 101 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakzycrypto
Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,441.28 1.69%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,847.39 2.50%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.539719 3.74%
solana
Solana (SOL) $ 40.97 5.35%
xrp
XRP (XRP) $ 0.375997 1.27%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.46 4.63%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081171 3.83%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000015 5.99%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 25.86 5.73%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.17 3.84%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.05 3.86%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 60.89 2.16%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.34362 3.83%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.896996 4.35%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.14 2.75%