Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBu analistlere göre 2022’de Bitcoin yükselişe geçecek! İşte nedenleri

Bu analistlere göre 2022’de Bitcoin yükselişe geçecek! İşte nedenleri

Bazı analistler, negatif reel faiz oranları ve yüksek enflasyon rakamlarının devam edeceğini tahmin ediyor

Bitcoin

2022’ye kötü bir başlangıç yapan, Bitcoin bu hafta kısmen istikrara kavuşmuş gibi görünürken bazı analistler BTC fiyatının yükselebileceğini iddia ediyorlar.

Bitcoin, yılın ilk haftasında yüzde 12 düştükten sonra Pazar gününden bu yana bir miktar yükseldi. BTC’nin yüzde 15 eklediği ve 50.000 doların üzerinde bulunduğu 2021’in ilk haftasıyla karşılaştırıldığında, bu haftaki hareket zayıf duruyor.

Fakat bazı uzmanlara göre artık daha çok yükseliş görebiliriz.

Örneğin, Panxora CEO’su Gavin Smith, fiyatların 42.000 dolar civarındaki seviyesinden toparlanacağı tahmininde bulunuyor.

Mevcut hareketler Bitcoin’i ilerleyen aylarda yeni zirvelere hareket ettirecek. Hareketin katalizörünün, negatif reel faiz oranlarının devam etmesiyle yüksek enflasyon rakamları olacağını tahmin ediyoruz.

Gerçek faiz oranı enflasyona göre belirlenir, bu faiz rakamı negatif olduğunda, tüketici fiyatları gösterge tahvil faizlerinden daha hızlı artıyor demektir.

Dünyadaki merkez bankaları tarafından uygulanan ultra gevşek para politikalarının dinamiği, (yatırımcıların tahvil ve diğer sabit getirili araçlarda enflasyona göre düşük gelirler elde etmek yerine) risk almalarını teşvik ediyor.

ABD Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü, ülkenin Tüketici Fiyat Endeksi’nin 12 ay öncesine göre Aralık ayında yüzde 7 arttığını açıkladı. Yani, 1982’den bu yana en hızlı yıllık artış gerçekleşmiş.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam Perşembe günü günlük bültende şöyle yazdı:

BTC 45.500 doları kırabilirse, en kötünün geride kaldığına dair inanç yükselmeye başladığından, keskin bir artış daha görebiliriz.

Bitcoin riskli varlık mı, enflasyon koruması mı?

ABD Dolar Endeksi son beş günde yüzde 0.97 düştü ki bu genelde BTC ve diğer varlık fiyatları için yükseliş olarak kabul edilen bir harekettir.

Stack Funds’da araştırma başkanı olan Lennard Neo ise şöyle konuştu:

BTC son zamanlarda belirsizlikler arasında daha çok bir risk varlığı olarak davranıyor.

Öte yandan, Quantum Economics analisti Jason Deane’e göre ise, BTC’nin riskli bir varlık olarak mı yoksa net bir enflasyon koruması olarak mı görüleceği, hangi coğrafyada olduğunuza bağlıdır.

Analiste göre, gelişmiş ekonomilerde Bitcoin çok riskli bir varlık olarak değerlendirilir. Bundan dolayı enflasyon ve merkez bankası politikaları gibi makroekonomik gelişmelere göre işlem görür.

Türkiye, Brezilya ve Arjantin gibi gelişmekte olan ülkelerde ise açık bir enflasyon koruması enstrümanıdır.

Deane şöyle konuştu:

Bunların sonucu olarak, BTC’nin yönü net değil ve şu an için öngörülemeyen, dalgalı hareketler bekliyoruz.

Fakat uzun vadede Deane, küresel ölçekte büyüme, gelişme ve benimsemenin devam edeceğini tahmin ediyor.

(Visited 186 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,203.48 4.87%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,797.16 5.84%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.546112 5.48%
solana
Solana (SOL) $ 43.49 7.96%
xrp
XRP (XRP) $ 0.382794 2.50%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.33 9.25%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071262 3.24%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 4.94%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.81 11.98%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.71 11.59%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.19 2.99%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.93 4.07%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.37826 5.38%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.94886 4.04%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.66 11.34%