Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriOpsiyon sözleşmeleri için son gün: Piyasa nasıl etkilenecek?

Opsiyon sözleşmeleri için son gün: Piyasa nasıl etkilenecek?

Milyarlarca dolar değerinde BTC opsiyon sözleşmesinin sona ermesi piyasayı nasıl etkileyecek?

Opsiyon sözleşmeleri

Milyonlarca dolarlık BTC opsiyon sözleşmeleri bugün sona eriyor.

Kripto para piyasası şu an yüksek volatilite yaşıyor. Bu da büyük yatırımcıların beklemediği fiyat hareketlerine neden oluyor. Üstelik Kasım ayı için 2,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) opsiyon sözleşmesinin bugün sona ermesi, bu volatilite yangınını körükleyebilir.

Başlıklar

Opsiyon sözleşmeleri piyasayı nasıl etkiliyor?

Opsiyon sözleşmeleri, genellikle profesyonel yatırımcılar tarafından, volatilitenin artmasını beklediklerinde kendi pozisyonlarını korumak için kullanılır. 58 bin dolar olan maksimum acı fiyatı, açık pozisyona göre belirlenir.

Bitcoin‘in 55 bin doların altına düşmesi nedeniyle, açılan pozisyonların çoğu kullanım fiyatına ulaşamayacak ve bu da opsiyon sözleşmeleri piyasasında büyük bir kayba neden oluyor.

Opsiyon sözleşmeleri
Kaynak: Skew

Genellikle, spot Bitcoin ikili işlemleri, çeşitli büyük borsalarda opsiyonlar veya sürekli vadeli işlemler gibi türevleri takip eder. Şu anki durumda spot piyasadaki satış baskısı türevlerin gücünü aştı.

Kripto yatırımcıları ve uzmanları, Bitcoin’in fiyat hareketinin, piyasadaki büyük şirketlerin performansıyla teyit edilen finansal piyasadaki küresel riske bağlı olduğunu belirtiyor. Bitcoin yakın zamanda düzeltmeyi kırdı ancak şu anda aynı çekilmeyi geri kazanıyor.

Opsiyon sözleşmelerinin sona ermesi piyasa için ne anlama geliyor?

Opsiyon sözleşmelerinin sona ermesi genelde bir varlığın kendi fiyatını değil, genel volatiliteyi etkiler. Bitcoin özelinde, volatilite artışını açıkça görebiliriz. Zincir-içi verilere ve piyasa verilerine göre 90 günlük volatilite diğer dönemlere göre hala nispeten düşük seyrediyor.

Opsiyon sözleşmeleri
Kaynak: TradingView

Şimdilik, Bitcoin piyasa değerinin yüzde 6,7’sini kaybederken, piyasaya yüzde 9’luk bir toparlanma getirmesinden önce “şükran günü toparlanması”yla karşı karşıya. Bitcoin’deki yeni yerel dip seviyesi şu anda 54 bin 886 dolar. Bitcoin’in aynı fiyat civarında işlem gördüğü son zaman Ekim ayının ortalarındaydı.

Bu haber yazıldığı sırada Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre 53 bin 986 dolardan işlem görüyor.

(Visited 187 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

KaynakU.Today
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 22,901.14 4.10%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,674.02 5.83%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.509721 4.43%
solana
Solana (SOL) $ 39.38 7.01%
xrp
XRP (XRP) $ 0.363112 3.81%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.63 6.32%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.06815 3.42%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 12.64%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.67 0.91%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.43 3.12%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.31 5.88%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.37 6.45%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.341807 9.86%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.875 5.61%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.27 3.24%