Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriBorcu Olanlar Dikkat! Her An Kripto Cüzdanlarınıza Haciz Gelebilir

Borcu Olanlar Dikkat! Her An Kripto Cüzdanlarınıza Haciz Gelebilir

kripto cüzdanları, mahkeme kararı, kripto haczi

İcra Hukuk Mahkemesi tarafından bir süredir gündemde olan karar alındı. Alınan karar kapsamında artık vatandaşların yerli borsalardaki kripto cüzdanlarına el konulabilecek. Peki alınan kararın detayları neler, kimlerin kripto cüzdanlarına el konulabilir?

Tüm dünyada kripto varlıklar ekonominin bir parçası olarak görülmeye başladı. Bazı ülkelerde kripto para birimleri ödeme yöntemi olarak da kullanılabilirken, bazı ülkeler kripto varlıklara yönelik sert kararlar aldı. Bugünlerde fosil yakıt tüketimi fazla olduğu için ülkeler yavaş yavaş kripto madenciliğini durdururken, hükümetler kriptoların ekonomideki yerini belirlemek adına bazı önlemler açıklamaya başladı. Bu önlemlerden biri de Türkiye’de kripto cüzdanlarına getirilebilecek ‘haciz kararı’ oldu.

Başlıklar

Mahkeme ‘Haciz Kararı’nı Tescilledi

Dünyada ve Türkiye’de oldukça popüler hale gelen kripto birimleri, dalgalı seyri ile yatırımcılara büyük paralar kazandırmaya devam ediyor. Ayrıca farklı bir cüzdanda bulunuyor olması sayesinde borcu olanların kurtuluş olarak gördüğü bir konumda yer alıyor. Ancak alınan bir dizi karar sonrası artık borcu olanlar Türkiye’de yerleşik kripto para borsalarında bulunan kripto cüzdanlarındaki birikimleri koruyamayacaklar. İcra Hukuk Mahkemesi tarafından alınan karar kapsamında Türkiye’deki kullancıların kripto cüzdanlarına haciz getirilebilecek.

Mahkeme tarafından alınan karar, bu tür varlıkların adeta Dolar gibi görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Dijital varlıkların tanımı kafa karışıklığı yaratmaya devam ederken, Türkiye’de alınan bu karar yasal çerçevenin çizilmesi açısından güçlü bir örnek teşkil edebilir.

İlk Kripto Haczi 60 Bin TL’lik Cüzdana Yapıldı

Son aylarda gündemde olan ‘kripto cüzdanlarına haciz gelecek mi?’ sorusunun net cevabı bugün alınmış olsa da, Nisan ayında bir kripto haczi gerçekleştirilmişti. 60 bin TL değerindeki kripto para hesabı, sahibinin borcu sebebiyle haczedildi. Konuya yönelik açıklama yapan Avukat Tevfik Kerem Bilen, Nisan ayında yaptığı açıklamada henüz bir hukuk düzenlemesinin olmadığını belirtmişti. Ancak icra müdürlüklerine teknik altyapı sağlanırsa ve elektronik cüzdan verilirse bunun mümkün olabileceğini söylemişti.

Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğinin görüldüğünü belirten Avukat Kerem, ilk kez bir kripto paranın haczinin gerçekleştiğini söyledi. O günlerde henüz belli olmayan bu iddia ise bugün netleştirildi. Alınan karar kapsamında İcra Hukuk Mahkemesi, artık borçluların kripto para cüzdanlarına el koyabilecek.

Haczedilen Kripto Değer Kaybedebilir

Alınan haciz kararının yanı sıra haczedilen kripto varlığın değeri de tartışma konusu yarattı. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Avukat Tevfik Kerem Bilen, kripto varlıkların değer kaybetmesi durumunda cüzdan sahibinin yaşayacağı zarara değindi. Borçlunun cüzdanına el konulduktan sonra borç ödeninceye kadar geçen süredeki kayıp için bir karar alınmadı. Yani; borçlu icra mahkemesine borcunu ödeyinceye kadar cüzdanındaki kripto varlıklar değer kaybedebilir.

İlginizi çekebilir: Lark Davis’e Göre ‘Cardano Yazı’ Yakında Kripto Yatırımcılarını Şok Edecek

(Visited 221 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz