Çarşamba, Ocak 19, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriBlok zincirini değerlendirmede dikkat edilecek 5 şey

Blok zincirini değerlendirmede dikkat edilecek 5 şey

Blok zinciri DeFi gibi çeşitli uygulama geliştirme türlerini destekleyen bir ağdır.

Blok zincirini değerlendirme, Blok zinciri nedir, footprint nedir, footprints analytic, footprint

Blok zincirini değerlendirmede dikkate alınması gerekenler ‘blok zinciri nedir?’ ve ‘Footprint nedir?’ konularını sizin için araştırdık.

Blockchain 1.0 döneminde, Bitcoin üzerinden blockchain uygulamaları hızla gelişmeye başladı. Blok zinciri aşaması yalnızca kripto para birimleri arasındaki aktarımı desteklerken, böyle bir tek uygulama senaryosu daha az popülerliğe yol açar. Bu nedenle akıllı sözleşmeler ortaya çıktı.

Akıllı sözleşmeler ve blok zincirinin birleşimi, blok zincirinin uygulama senaryosunu genişletti ve mükemmel bir temsilci olarak Etherum ile 2.0 aşamasına girdi. Çoğu DeFi projesi (bugüne kıyasla az sayıda), kullanıcı dostu geliştirme deneyimi ve olgun ağ ortamı nedeniyle temel olarak yalnızca Ethereum üzerinde geliştirildi. Bu nedenle, Ethereum bu blockchain endüstrisine öncülük etti.

2021’e gelindiğinde, aşağıdaki 3 nedenden dolayı Ethereum’un daha güçlü rakipleri ortaya çıktı:

  1. Haziran 2020’deki DeFi Yazından bu yana DeFi geliştirme patlamasıyla birlikte, Ethereum’da giderek daha fazla işlem etkinliği gerçekleşiyor.
  2. Ethereum’un tıkanıklık sorunu ortaya çıkıyor ve daha da kötüye gidiyor. Ehereum’un gaz ücretlerindeki kükreyen artış, her geliştiriciyi ve yatırımcıyı, kullanıcılar için daha yüksek verimliliğe ve daha ucuz maliyetlere sahip bir ikame aramaya yöneltti.
  3. Ethereum’un eksik olduğu daha fazla işlevsellik, kendi güncellemesi veya başka bir blok zinciri ile tamamlanması gerekir.

Blok zincirlerin mevcut durumu

2021’de DeFi pazarı büyümeye devam ediyor, ayrıca NFT ve Gamefi’nin patlaması tüm blok zinciri ekosisteminin patlamasına neden oldu. Blockchains pazar payı TVL’ye göre, 6 ay içinde hızla gelişen blokchainlere karşı Ethereum’un  pazar payı yüzde 73’ten yüzde 64’e geriledi.

footprint 5 aspects 1 768x408 1
Footprint Analytics: 30 Haziran 2021’e kadar Blockchains TVL’nin Pazar Payı
footprint 5 aspects 2 768x446 1
Footprint Analytics: 23 Kasım 2021’e kadar Blockchains TVL’nin Pazar Payı

Yeni bir blok zinciri nasıl değerlendirilir?

Zincir üstü projelerden farklı olarak, altyapı olarak blok zincir ağları, ekosisteminin inşasına daha fazla odaklanır. Ekosistem bir kez oluştuğunda, Matta etkisi ortaya çıkacak (zenginler daha da zenginleşecek) ve sonunda ana blok zinciri pazar payının %80’inden fazlasını alacaktır.

ETH’nin fiyatı, Ethereum’un 10 dolardan (Aralık 2016) maksimum 4.000 dolara (Kasım 2021) yükselen refahını gösteriyor. Yeni bir blok zinciri ortaya çıktığında, büyümek için güçlü bir potansiyele sahip olup olmadığını nasıl belirleyebiliriz?

Bu yazıda, blok zincirinin değerini esas olarak aşağıdaki 5 açıdan değerlendiriyoruz.

1-Performans

İşlem işleme verimliliği, blok zincirinin performansını ölçmek için önemli bir göstergedir. TPS (saniye başına işlem), bir ağın saniyede işleyebileceği işlem sayısını ifade eder. TPS ne kadar yüksek olursa, verimlilik o kadar yüksek olur.

footprint 5 aspects 3 768x79 1
En İyi 5 Blok Zinciri arasında TPS karşılaştırması

Yeni blok zincirlerinin çoğu, yüksek bir TPS’ye sahip olduğunu iddia ediyorlar. DeFi dünyasında bir “imkansız üçgen” varken, yani yüksek performans, güvenlik ve merkeziyetsizlik. Örneğin, Solana esas olarak iletim hızını (performans) artırır, ancak bir zirveye ulaştığında ağ kararsız hale gelir.

Eylül ayında Solana ağ kesintisi yaşadı. Hala daha iyi bir çözüm bulunması gerekiyor.

2-Token fiyatı

Token fiyatı, blok zincirinin kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiğini yansıtır ve ayrıca kullanıcı işlemlerinin maliyetini etkiler.

footprint 5 aspects 4 768x294 1
Footprint Analytics: Bazı Yeni Zincirlerin Token Fiyatı

Solana’nın simgesi olan SOL’un fiyatı, 143 katlık bir artışla 1,80 dolardan maksimum 259 dolara yükseldi; ayrıca Avalanche tokeni AVAX, 66 kat artışla 2 dolardan 135 dolara yükseldi. Her iki durumda da yüksek bir piyasa beklentisi var.

3-Blockchain ekosistemi

Bir DeFi ekosistemi geliştirmek asla kolay değildir. Bir blok zincirinin değerini değerlendirmek için, ekosisteminin bütünlüğü hem sayı hem de sektör açısından çok önemlidir.

Projelerin sayısı

Dağıtılan birçok proje olmasına rağmen, aslında çevrimiçi olan projelerin sayısı o kadar fazla değil. Footprint Analytics’e göre , ilk 10 blok zincirinden sadece 5’inin zincir üzerinde 50’den fazla projesi var.

10’dan az projeye sahip blok zincirlerin daha fazla incelenmesi gerekiyor. Örneğin, bu ay TVL’de artış gösteren son popüler blok zinciri Elrond, kararlılığı belirsiz olan yalnızca 1 DeFi projesine sahip.

footprint 5 aspects 5 768x382 1
Footprint Analytics – En iyi 10 blok zincirindeki Toplam DeFi Projesi Sayısı

Proje Sektörleri

Bir blockchain ekosisteminin çeşitliliği, DEX’in kilit bir rol oynamasıyla dengesi ve istikrarı için iyidir. Zincir üzerinde sınırlı proje sektörlerine sahip blok zincirleri, yeterli altyapıdan yoksundur ve bu da kırılgan bir ekosisteme yol açar.

footprint 5 aspects 6 768x342 1
Ayak İzi Analitiği – İlk 10 blok zincirinde Sektörlere Göre DeFi Projelerinin Sayısı

DeFi projelerinin etkinliği, geliştirici etkinliklerinin düzeyi ve proje başlatma hızının tümü, blok zincirinin geliştiricileri üzerinde projeler dağıtmak için çekebileceğini ima eder.

4-Çapraz zincir (Cross-chain) araçları

Ethereum ve blok zincirler arasındaki mevcut çapraz zincir köprü sayısına bir göz atalım.

footprint 5 aspects 7 768x405 1
Ethereum ve kendisi arasındaki çapraz zincir sayısı

Bir blok zinciri ekosistemi oluşturmak, zincirler arası köprüler son derece önemlidir çünkü fonların zincirler arasında akmasına izin verir ve kullanıcılar varlıkları kolayca transfer edebilir. Bu, zincir içi işlemlerin sayısını artırmak için iyidir.

Çapraz zincir köprüsü olmayan veya çok az olan blok zinciri projeleri için, diğer ana blok zincirleriyle etkileşime girme yolunu düşünmemiz gerekir.

5-Ekosistem inşası ve teşvikler için uzun vadeli plan

Blok zincirler için ana şey, dostane bir geliştirme ortamı, daha iyi performans ve kullanıcı deneyimi gerektiren bir ekosistem inşa etmektir.

İyi bir uyumluluk, projeleri doğrudan diğer yeni blok zincirlerine dağıtmak için uygun bir yol sağlar. Ayrıca, NFT, GameFi gibi gelişmekte olan proje türlerini destekleyen bir blok zinciri çoğunlukla memnuniyetle karşılanmaktadır. Örneğin, Solana’daki NFT projeleri oldukça aktif ve işlem değeri şu ana kadar 700 milyon doları aştı.

Bu yıl birçok blok zinciri, gelecekteki ekosistem gelişimi için kendi geliştirme fonlarını oluşturdu:

  • Polygon, Nisan ayında 100 milyon dolarlık DeFi Fonu’nu başlattı.
  • Terra, Temmuz ayında 150 milyon dolarlık bir ekosistem fonunun başlatıldığını duyurdu.
  • Avalanche Foundation, Ağustos ayında 180 milyon dolarlık bir likidite madenciliği teşvik programı açıkladı.
  • Fantom, Ağustos ayında TVL’leri 5 milyon doların üzerinde olan projelere toplam 370 milyon FTM verdi.
  • Celo, diğerlerinin yanı sıra Ağustos ayında Aave ve Curve ile birlikte 100 milyon dolarlık bir “DeFi for the People” programını duyurdu.
  • Harmony, Eylül ayında eko-inşayı desteklemek için önümüzdeki dört yıl içinde 300 milyon doların üzerinde finansman sağlayacağını duyurdu.
  • NEAR ekosistemine yatırım yapan bir araştırma ve geliştirme kuruluşu olan Proximity Labs, önümüzdeki dört yıl içinde DeFi ekosistemini desteklemek için Ekim ayında 300 milyon doları aşan 40 milyon NEAR token tahsis edeceğini duyurdu.

Bu blockchain teşvik programları, ekosistemi motive etmek için başlatılır. Teşvik programları, TVL ve Token fiyatlarını artırmanın yanı sıra zincir üstü projeleri uygulamaya daha fazla geliştirici çekecekler.

Özetle Blok zincirini değerlendirme

Genel olarak, değerli bir blok zincirinin aşağıdakiler gibi bir takım avantajları olmalıdır:

1.Eko-deneyim dostu: Ethereum’daki tıkanıklık ve yüksek Gas ücretleri ile karşılaştırıldığında, yeni blok zincirleri temelde daha yüksek hızlara ve daha düşük maliyetlere sahiptir.

2.Çapraz zincir köprülerin konuşlandırılması: Cross-chain bridges’e olan artan talep, onu vazgeçilmez kılıyor

3.Güçlü uyumluluk: Projelerin hızla dağıtılmasına ve yeni blok zincirlerine taşınmasına olanak tanır

4.Yeni alanların keşfi: ekosistem, geliştiricileri NFT, GameFi, vb. gibi trend projeleri uygulamaya çekmeye çeker.

5.Teşvik programları: Avalanche’a benzer şekilde, Polygon geliştiricileri teşvik etmek için Defi Fund programını başlattı.

Yukarıdaki beş yön, blok zincirinin artan gücünü yansıtıyor.

Şu anda, yüksek likidite ve işlem hacmi nedeniyle, Ethereum hala çoğu DeFi projesinin ilk tercihi.

Ancak, Ethereum tek seçenek olmayacak. Performans, geliştirme ekosistemi ve inovasyon konusunda diğer blok zincirlerle rekabet etmesi gerekiyor. Blockchain endüstrisi, çok zincirli bir birlikte yaşama olacaktır.

Ethereum pazarda lider konumunu işgal etmeye devam edebilir mi? Zincirler arası projelerin getirdiği veri entegrasyonu sorununun nasıl çözüleceğini ve zincirler arası yönetişim sorununun nasıl çözüleceğini göreceğiz.

 

Footprint nedir?

Footprint Analytics, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincir üzerindeki verileri temizler ve entegre eder, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla tokenleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve bir sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özelleştirilmiş grafiklerini oluşturabilir. Footprint ile blockchain verilerini ortaya çıkarıp ve daha iyi yatırımlar yapılabilir.

(Visited 101 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 42,416.00 1.91%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,143.40 0.08%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 466.87 0.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.44 3.16%
solana
Solana (SOL) $ 137.24 0.73%
xrp
XRP (XRP) $ 0.743221 0.03%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 24.56 0.37%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.165951 1.60%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000028 0.66%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 80.41 7.25%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 84.44 0.75%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 22.15 3.65%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 15.75 7.02%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 137.39 2.11%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.29 1.44%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.10 1.47%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 72.49 0.52%