Pazartesi, Ocak 17, 2022
Ana SayfaKriptopediBLOCKCHAIN NEDİR?

BLOCKCHAIN NEDİR?

blockchain nedir 60211be23feed

Son on yıldır bankacılık, yatırım veya kripto para birimini takip ediyorsanız, Bitcoin ağının arkasındaki kayıt tutma teknolojisi olan “blok zinciri” terimini duymuş olabilirsiniz.

TEMEL ÇIKARIMLAR

Blockchain, belirli bir veritabanı türüdür. Bilgileri saklama biçimi bakımından tipik bir veritabanından farklıdır; blok zincirleri, verileri daha sonra birbirine zincirlenen bloklar halinde depolar.  Yeni veriler geldikçe yeni bir bloğa girilir. Blok verilerle doldurulduktan sonra önceki bloğa zincirlenir, bu da verileri kronolojik sırayla birbirine zincirler. Bir blok zincirinde farklı bilgi türleri depolanabilir, ancak şimdiye kadarki en yaygın kullanım, işlemler için bir defter olarak kullanılmıştır.  Bitcoin’in durumunda, blok zinciri merkezi olmayan bir şekilde kullanılır, böylece tek bir kişi veya grubun kontrolü yoktur – bunun yerine, tüm kullanıcılar toplu olarak kontrolü elinde tutar. Merkezi olmayan blok zincirleri değişmezdir, bu da girilen verilerin geri döndürülemez olduğu anlamına gelir. Bitcoin için bu, işlemlerin kalıcı olarak kaydedildiği ve herkes tarafından görüntülenebileceği anlamına gelir.

Blockchain nedir?

Blockchain karmaşık görünüyor olabilir, ancak temel konsepti gerçekten oldukça basit. Blockchain, bir veritabanı türüdür. Blockchain’i anlayabilmek için öncelikle bir veritabanının gerçekte ne olduğunu anlamak gereklidir.

Veritabanı, bir bilgisayar sisteminde elektronik olarak depolanan bir bilgi koleksiyonudur. Veritabanlarındaki bilgiler veya veriler, belirli bilgilerin daha kolay aranması ve filtrelenmesine izin vermek için tipik olarak tablo formatında yapılandırılır.

Kısaca herhangi bir merkez ya da otoriteye ihtiyaç duymadan, verilerin dağıtılmış ağ üzerinde saklandığı kayıt teknolojisine blockchain ya da blok zinciri denir. İlk kripto para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain, eski verilerde düzenleme olanağı sunmaz. Dolayısıyla geleneksel veri tabanları gibi değil, işlemlerin ardı sıra listelendiği dijital bir kayıt defteri şeklinde çalışır.

Peki bir blok zinciri bir veritabanından nasıl farklıdır?

Depolama Yapısı

Tipik bir veritabanı ile bir blok zinciri arasındaki önemli bir fark, verilerin yapılandırılma şeklidir. Bir blok zinciri, bilgi kümelerini tutan bloklar olarak da bilinen gruplar halinde bilgi toplar. Blokların belirli depolama kapasiteleri vardır ve doldurulduklarında önceden doldurulmuş bloğa zincirlenirler ve “blok zinciri” olarak bilinen bir veri zinciri oluştururlar. Yeni eklenen bloğu izleyen tüm yeni bilgiler, yeni oluşturulmuş bir blok halinde derlenir ve daha sonra, doldurulduktan sonra zincire de eklenir.

Bir veritabanı verilerini tablolar halinde yapılandırırken, bir blok zinciri, adından da anlaşılacağı gibi verilerini birbirine zincirlenmiş parçalar (bloklar) halinde yapılandırır. Bu, tüm blok zincirlerinin veritabanı olmasını, tüm veritabanlarının blok zinciri olmamasını sağlar. Bu sistem ayrıca, merkezi olmayan bir doğada uygulandığında, doğal olarak geri dönüşü olmayan bir veri zaman çizelgesi oluşturur. Bir blok doldurulduğunda bu zaman çizelgesinin bir parçası olur. Zincirdeki her bloğa, zincire eklendiğinde kesin bir zaman damgası verilir.

Merkeziyetsizleştirme

blockchain nedir 60211be37b196Blockchain’i anlamak amacıyla, onu Bitcoin tarafından nasıl uygulandığı bağlamında incelemek öğreticidir. Bir veritabanı gibi, Bitcoin de blok zincirini depolamak için bir bilgisayar koleksiyonuna ihtiyaç duyar. Bitcoin için bu blok zinciri, şimdiye kadar yapılmış her Bitcoin işlemini depolayan belirli bir veritabanı türüdür. Bitcoin’in durumunda ve çoğu veritabanından farklı olarak, bu bilgisayarlar tek bir çatı altında değildir ve her bilgisayar veya bilgisayar grubu, benzersiz bir kişi veya bir grup kişi tarafından çalıştırılır.

Bir şirketin, müşterisinin tüm hesap bilgilerini içeren bir veritabanına sahip 10.000 bilgisayardan oluşan bir sunucuya sahip olduğunu hayal edin. Bu şirket, tüm bu bilgisayarları tek bir çatı altında içeren bir depoya sahiptir ve bu bilgisayarların her biri ve içerdiği tüm bilgiler üzerinde tam kontrole sahiptir. Benzer şekilde, Bitcoin binlerce bilgisayardan oluşur, ancak blok zincirini tutan her bilgisayar veya bilgisayar grubu farklı bir coğrafi konumdadır ve hepsi ayrı kişiler veya insan grupları tarafından çalıştırılır. Bitcoin’in ağını oluşturan bu bilgisayarlara düğümler denir.

Bu modelde, Bitcoin’in blok zinciri merkezi olmayan bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ağını oluşturan bilgisayarların sahip olduğu ve tek bir varlık tarafından işletildiği özel, merkezi blok zincirleri mevcuttur.

Bir blok zincirinde, her düğüm, başlangıcından bu yana blok zincirinde depolanan verilerin tam bir kaydına sahiptir. Bitcoin için veriler, tüm Bitcoin işlemlerinin tüm geçmişidir. Bir düğümün verilerinde bir hata varsa, kendisini düzeltmek için diğer binlerce düğümü referans noktası olarak kullanabilir. Bu şekilde, ağ içindeki hiçbir düğüm, içinde tutulan bilgileri değiştiremez. Bu nedenle, Bitcoin’in blok zincirini oluşturan her bloktaki işlemlerin geçmişi geri alınamaz. .

Bu sistemin çalışma şeklini veya içinde depolanan bilgileri değiştirmek için, merkezi olmayan ağın bilgi işlem gücünün çoğunluğunun söz konusu değişiklikler üzerinde anlaşmaya varması gerekir. Bu, meydana gelen değişikliklerin çoğunluğun yararına olmasını sağlar.

Şeffaflık

Bitcoin’in blok zincirinin merkezi olmayan doğası nedeniyle, tüm işlemler ya kişisel bir düğüme sahip olarak ya da herkesin gerçekleşen işlemleri canlı olarak görmesine izin veren blok zinciri kaşifleri kullanılarak şeffaf bir şekilde görüntülenebilir . Her düğüm, yeni bloklar onaylanıp eklendikçe güncellenen kendi zincir kopyasına sahiptir. Bu, eğer isterseniz, Bitcoin’i nereye giderse gitsin takip edebileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin, geçmişte Bitcoin’i borsada tutanların her şeyi kaybettiği borsalar hacklendi. Bilgisayar korsanı tamamen anonim olsa da, çıkardıkları Bitcoin’ler kolayca izlenebilir. Bu saldırıların bazılarında çalınan Bitcoin’ler bir yere taşınacak veya harcanacak olsaydı, bilinecekti.

Blockchain Güvenli mi?

Blockchain teknolojisi, güvenlik ve güven konularını çeşitli şekillerde açıklar. İlk olarak, yeni bloklar her zaman doğrusal ve kronolojik olarak depolanır. Yani, her zaman blok zincirinin “sonuna” eklenirler. Bitcoin’in blok zincirine bakarsanız, her bloğun zincir üzerinde “yükseklik” adı verilen bir konumu olduğunu görürsünüz. Kasım 2020 itibarıyla bloğun yüksekliği şimdiye kadar 656.197 bloğa ulaşmıştı.

Blok zincirinin sonuna bir blok eklendikten sonra, çoğunluk bunu yapmak için bir fikir birliğine varmadıkça geri dönüp bloğun içeriğini değiştirmek çok zordur. Bunun nedeni, her bloğun, kendisinden önceki bloğun karması ve daha önce belirtilen zaman damgası ile birlikte kendi karmasını içermesidir. Karma kodlar, dijital bilgileri bir sayı ve harf dizisine dönüştüren bir matematik işlevi tarafından oluşturulur. Bu bilgiler herhangi bir şekilde düzenlenirse, karma kod da değişir.

İşte bunun güvenlik için önemli olmasının nedeni. Diyelim ki bir bilgisayar korsanı blok zincirini değiştirmek ve Bitcoin’i herkesten çalmak istiyor. Kendi tek kopyalarını değiştirirlerse, artık herkesin kopyasıyla uyumlu olmayacaktır. Herkes kendi kopyalarına karşı çapraz referans yaptığında, bu bir kopyanın öne çıktığını ve hacker’ın bu zincirin versiyonunun yasadışı olduğu gerekçesiyle atılacağını göreceklerdi.

Böyle bir hack ile başarılı olmak, bilgisayar korsanının blok zincirinin kopyalarının% 51’ini aynı anda kontrol etmesini ve değiştirmesini gerektirecektir, böylece yeni kopyaları çoğunluk kopya ve dolayısıyla üzerinde anlaşılan zincir haline gelir. Böyle bir saldırı, aynı zamanda, tüm blokları yeniden yapmaları gerekeceğinden, muazzam miktarda para ve kaynak gerektirecektir çünkü artık farklı zaman damgalarına ve hash kodlarına sahip olacaklardır.

Bitcoin’in ağının boyutu ve ne kadar hızlı büyüdüğü nedeniyle, böyle bir başarıya ulaşmanın maliyeti muhtemelen aşılmaz olacaktır. Bu sadece çok pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda büyük olasılıkla sonuçsuz kalacaktır. Ağ üyeleri blok zincirinde bu kadar büyük değişiklikler göreceğinden, böyle bir şey yapmak fark edilmeyecektir. Ağ üyeleri daha sonra zincirin etkilenmemiş yeni bir sürümüne çatallanır.

Bu, Bitcoin’in saldırıya uğrayan versiyonunun değerinin düşmesine neden olur ve kötü aktör değersiz bir varlığın kontrolüne sahip olduğundan saldırıyı sonuçta anlamsız hale getirir. Kötü oyuncu Bitcoin’in yeni çatalına saldırırsa aynı şey olur. Ağda yer almanın ona saldırmaktan çok daha ekonomik olarak teşvik edilmesi için bu şekilde inşa edilmiştir.

Bitcoin vs Blockchain

Blockchain’in amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına izin vermek, ancak düzenlenmemektir. Blockchain teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, belge zaman damgalarının değiştirilemeyeceği bir sistem uygulamak isteyen iki araştırmacı olan Stuart Haber ve W.Scott Stornetta tarafından özetlendi. Ancak, Ocak 2009’da Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle neredeyse yirmi yıl sonra, blockchain’in ilk gerçek dünya uygulaması vardı.

Bitcoin protokolü bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Dijital para birimini tanıtan bir araştırma makalesinde, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakamoto, bundan “tamamen eşler arası, güvenilir üçüncü bir taraf olmayan yeni bir elektronik nakit sistemi” olarak bahsetti.

Burada anlaşılması gereken en önemli şey, Bitcoin’in yalnızca bir ödeme defterini şeffaf bir şekilde kaydetmek için bir araç olarak kullandığı, ancak blok zinciri teoride herhangi bir sayıda veri noktasını değişmez bir şekilde kaydetmek için kullanılabilir. Yukarıda tartışıldığı gibi, bu işlemler, bir seçimdeki oylar, ürün envanterleri, eyalet tanımlamaları, ev tapuları ve çok daha fazlası şeklinde olabilir.

Şu anda, yalnızca işlemleri kaydetmekten başka topluma yardımcı olacak şekillerde blockchain uygulamak isteyen çok çeşitli blockchain tabanlı projeler var. Bunun güzel bir örneği, demokratik seçimlerde oy kullanmanın bir yolu olarak blok zincirinin kullanılmasıdır. Blok zincirinin değişmezliğinin doğası, hileli oylamanın gerçekleşmesinin çok daha zor olacağı anlamına gelir.

Örneğin, bir oylama sistemi, bir ülkenin her vatandaşına tek bir kripto para birimi veya jeton verilecek şekilde çalışabilir. Her adaya daha sonra belirli bir cüzdan adresi verilecek ve seçmenler, oy vermek istedikleri adayın adresine jetonlarını veya kriptolarını göndereceklerdi. Blok zincirinin şeffaf ve izlenebilir doğası, insan oyu sayma ihtiyacını ve kötü aktörlerin fiziksel oy pusulalarını kurcalamasını ortadan kaldıracaktır.

Blockchain Nasıl Kullanılır?

 Artık bildiğimiz gibi, Bitcoin’in blok zincirindeki bloklar, parasal işlemlerle ilgili verileri depolar. Ancak, blok zincirinin aslında diğer işlem türleri hakkında da veri depolamanın güvenilir bir yolu olduğu ortaya çıktı.

Halihazırda blockchain’i dahil eden bazı şirketler arasında Walmart, Pfizer, AIG, Siemens, Unilever ve bir dizi diğerleri sayılabilir. Örneğin IBM,  gıda ürünlerinin bulunduğu yere varmak için izlediği yolculuğu izlemek için Food Trust blok zinciri  yarattı .

Bunu neden yapıyorsun? Gıda endüstrisi, sayısız e Coli, salmonella, listeria salgınının yanı sıra yanlışlıkla gıdalara tehlikeli maddelerin girmesine şahit oldu. Geçmişte, bu salgınların kaynağını veya insanların yediklerinden hastalık nedenini bulmak haftalar aldı.

Blockchain kullanmak, markalara bir gıda ürününün rotasını kökeninden, yaptığı her duraktan ve nihayet teslimatından itibaren takip etme yeteneği verir. Bir gıdanın kontamine olduğu tespit edilirse, her duraktan başlangıç ​​noktasına kadar izlenebilir. Sadece bu değil, aynı zamanda bu şirketler artık temas halinde olabilecek diğer her şeyi görebiliyor ve sorunun çok daha erken tanımlanmasına ve potansiyel olarak hayat kurtarmasına izin veriyor. Bu, pratikte blok zincirlerinin bir örneğidir, ancak diğer birçok blok zinciri uygulama biçimi vardır.

Bankacılık ve Finans

Belki de hiçbir endüstri, blok zincirini iş operasyonlarına bankacılıktan daha fazla entegre etmekten yararlanamaz. Finans kurumları haftanın beş günü yalnızca mesai saatleri içinde faaliyet gösterir. Bu, Cuma günü saat 18: 00’de bir çek yatırmaya çalışırsanız, paranın hesabınıza yansımasını görmek için muhtemelen Pazartesi sabahına kadar beklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Mevduatınızı mesai saatleri içinde yapsanız bile, bankaların ödemesi gereken çok büyük işlem hacmi nedeniyle işlemin doğrulanması bir ila üç gün sürebilir. Öte yandan blockchain asla uyumaz.

Blockchain’i bankalara entegre ederek, tüketiciler işlemlerinin 10 dakika gibi kısa bir sürede işlendiğini görebilirler, 2  temelde tatillerden veya günün veya haftanın saatlerinden bağımsız olarak blok zincirine bir blok eklemek için gereken süreyi bulabilirler. Blockchain ile bankalar, kurumlar arasında daha hızlı ve güvenli bir şekilde para alışverişi yapma fırsatına da sahip. Örneğin hisse senedi alım satım işinde, takas ve takas süreci üç güne kadar sürebilir (veya uluslararası ticaret yapılıyorsa daha uzun sürebilir), bu da para ve hisselerin bu süre boyunca dondurulduğu anlamına gelir.

Söz konusu meblağların büyüklüğü göz önüne alındığında, paranın nakledildiği birkaç gün bile bankalar için önemli maliyetler ve riskler taşıyabilir. Avrupa bankası Santander ve araştırma ortakları, potansiyel tasarrufları yılda 15 milyar ila 20 milyar dolar olarak belirledi. 3  Fransız bir danışmanlık şirketi olan Capgemini, tüketicilerin  blok zinciri tabanlı uygulamalar aracılığıyla her yıl bankacılık ve sigorta ücretlerinden 16 milyar dolara kadar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor.

Para birimi

Blockchain, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturur. ABD doları Federal Rezerv tarafından kontrol edilmektedir. Bu merkezi otorite sistemi altında, bir kullanıcının verileri ve para birimi teknik olarak bankalarının veya hükümetlerinin kaprisindedir. Bir kullanıcının bankası saldırıya uğrarsa, müşterinin özel bilgileri risk altındadır. Müşterinin bankası çökerse veya istikrarsız bir hükümetin olduğu bir ülkede yaşıyorsa, para biriminin değeri risk altında olabilir. 2008’de parası biten bankaların bir kısmı vergi mükelleflerinin parasını kullanarak kısmen kurtarıldı. Bunlar, Bitcoin’in ilk tasarlandığı ve geliştirildiği endişelerdir.

Blockchain, operasyonlarını bir bilgisayar ağına yayarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan çalışmasına izin verir. Bu sadece riski azaltmakla kalmaz, aynı zamanda işlem ve işlem ücretlerinin çoğunu da ortadan kaldırır. Ayrıca, istikrarsız para birimleri veya finansal altyapıları olan ülkelerdekilere, daha fazla uygulama ile daha istikrarlı bir para birimi ve hem yurt içinde hem de uluslararası olarak iş yapabilecekleri daha geniş bir birey ve kurum ağı sağlayabilir.

Kripto para birimi cüzdanlarını tasarruf hesapları için veya bir ödeme aracı olarak kullanmak, özellikle devlet kimliği olmayanlar için çok önemlidir. Bazı ülkeler savaştan zarar görebilir veya kimlik tespiti sağlayacak gerçek altyapıdan yoksun hükümetler olabilir. Bu tür ülkelerin vatandaşlarının tasarruf veya aracılık hesaplarına erişimi olmayabilir ve bu nedenle, serveti güvenli bir şekilde depolamanın bir yolu olmayabilir.

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastalarının tıbbi kayıtlarını güvenli bir şekilde saklamak için blok zincirinden yararlanabilir. Bir tıbbi kayıt oluşturulduğunda ve imzalandığında, hastalara kaydın değiştirilemeyeceğine dair kanıt ve güven sağlayan blok zincirine yazılabilir. Bu kişisel sağlık kayıtları, özel bir anahtarla blok zincirinde kodlanıp saklanabilir, böylece bunlara yalnızca belirli kişiler tarafından erişilebilir, böylece gizlilik sağlanır.

Mülkiyet Kayıtları

Yerel Kayıt Büronuzda hiç zaman geçirdiyseniz, mülkiyet haklarını kaydetme sürecinin hem külfetli hem de verimsiz olduğunu bileceksiniz. Bugün, fiziksel bir senet yerel kayıt bürosundaki bir devlet memuruna teslim edilmelidir ve burada, ilçenin merkezi veri tabanına ve kamu indeksine manuel olarak girilir. Mülkiyet anlaşmazlığı durumunda, mülke yönelik talepler kamu endeksi ile uzlaştırılmalıdır.

Bu süreç yalnızca maliyetli ve zaman alıcı değil, aynı zamanda insan hatasıyla da doludur; burada her bir yanlışlık mülk sahipliğini izlemeyi daha az verimli hale getirir. Blockchain, yerel bir kayıt ofisinde belgeleri tarama ve fiziksel dosyaları izleme ihtiyacını ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Mülk sahipliği blok zincirinde saklanır ve doğrulanırsa, mülk sahipleri tapularının doğru ve kalıcı olarak kaydedildiğine güvenebilirler.

Savaştan zarar gören ülkelerde ya da hükümeti ya da mali altyapısı çok az olan ya da hiç olmayan ve kesinlikle “Kayıt Bürosu” olmayan bölgelerde, bir mülkün sahipliğini kanıtlamak neredeyse imkansız olabilir. Böyle bir bölgede yaşayan bir grup insan blok zincirinden yararlanabiliyorsa, mülk sahipliği için şeffaf ve net zaman çizelgeleri oluşturulabilir.

Akıllı Sözleşmeler

Bir akıllı sözleşme kolaylaştırmak doğrulamak veya bir sözleşme anlaşması müzakere etmeye blockchain içine inşa edilebilir bir bilgisayar kodudur. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların kabul ettiği bir dizi koşul altında çalışır. Bu koşullar yerine getirildiğinde, anlaşmanın şartları otomatik olarak yürütülür.

Örneğin, potansiyel bir kiracının akıllı bir sözleşme kullanarak bir daire kiralamak isteyeceğini varsayalım. Ev sahibi, güvenlik depozitosunu ödediği anda kiracıya dairenin kapı kodunu vermeyi kabul eder. Hem kiracı hem de ev sahibi, anlaşmanın ilgili kısımlarını akıllı sözleşmeye gönderecek ve bu sözleşmenin başladığı tarihte güvenlik depozitosu için kapı kodunu tutacak ve otomatik olarak değiştirecektir. Ev sahibi kira tarihine kadar kapı kodunu sağlamazsa, akıllı sözleşme güvenlik teminatını iade eder. Bu, tipik olarak noter, üçüncü taraf arabulucu veya avukat kullanımıyla ilişkili ücret ve süreçleri ortadan kaldıracaktır.

Tedarik zinciri

IBM Food Trust örneğinde olduğu gibi, tedarikçiler satın aldıkları malzemelerin kökenlerini kaydetmek için blok zincirini kullanabilir. Bu, şirketlerin ürünlerinin orijinalliğini “Organik”, “Yerel” ve “Adil Ticaret” gibi yaygın etiketlerle birlikte doğrulamasına olanak tanır.

Forbes tarafından bildirildiği üzere, gıda endüstrisi çiftlikten kullanıcıya yolculuk boyunca gıdanın yolunu ve güvenliğini izlemek için blok zinciri kullanımını giderek daha fazla benimsiyor

Oylama

Bahsedildiği gibi, blockchain modern bir oylama sistemini kolaylaştırmak için kullanılabilir. Blockchain ile oylama, Batı Virginia’daki Kasım 2018 ara seçimlerinde test edildiği gibi, seçim sahtekarlığını ortadan kaldırma ve seçmen katılımını artırma potansiyeli taşıyor. Blok zincirinin bu şekilde kullanılması, oyları kurcalamayı neredeyse imkansız hale getirecektir. Blockchain protokolü aynı zamanda seçim sürecinde şeffaflığı koruyacak, bir seçim yapmak için gereken personeli azaltacak ve yetkililere neredeyse anında sonuçlar sağlayacak. Bu, yeniden sayma ihtiyacını veya dolandırıcılığın seçimi tehdit edebileceğine dair gerçek endişeleri ortadan kaldıracaktır.

Blockchain’in Avantaj ve Dezavantajları

Tüm karmaşıklığına rağmen, blok zincirinin merkezi olmayan bir kayıt tutma biçimi olarak potansiyeli neredeyse sınırsızdır. Daha fazla kullanıcı gizliliği ve artırılmış güvenlikten daha düşük işlem ücretleri ve daha az hataya kadar blockchain teknolojisi, yukarıda belirtilenlerin dışındaki uygulamaları çok iyi görebilir. Ancak bazı dezavantajlar da var.

Artıları

  • Doğrulamada insan müdahalesi kaldırılarak iyileştirilmiş doğruluk
  • Üçüncü taraf doğrulamasını ortadan kaldırarak maliyet düşürme
  • Ademi merkeziyet, kurcalamayı zorlaştırıyor
  • İşlemler güvenli, özel ve verimlidir
  • Şeffaf teknoloji
  • Kararsız veya gelişmemiş hükümetleri olan ülkelerin vatandaşları için kişisel bilgileri güvence altına almak için bir bankacılık alternatifi ve yolu sağlar

Eksileri

  • Bitcoin madenciliği ile ilişkili önemli teknoloji maliyeti
  • Saniyede düşük işlem sayısı
  • Yasadışı faaliyetlerde kullanım tarihi
  • Yönetmelik

Blockchain’in Avantajları

Zincirin Doğruluğu

Blockchain ağındaki işlemler, binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından onaylanır. Bu, doğrulama sürecindeki neredeyse tüm insan katılımını ortadan kaldırarak daha az insan hatası ve doğru bilgi kaydı ile sonuçlanır. Ağdaki bir bilgisayar bir hesaplama hatası yapsa bile, hata yalnızca blok zincirinin bir kopyasına yapılacaktır. Bu hatanın blok zincirinin geri kalanına yayılması için, ağdaki bilgisayarların en az% 51’i tarafından yapılması gerekir ki bu, Bitcoin’in büyüklüğünde ve büyüyen bir ağ için neredeyse imkansızdır.

Maliyet Düşürmeleri

Tipik olarak, tüketiciler bir işlemi doğrulamak için bir bankaya, bir belgeyi imzalaması için bir notere veya bir evlilik yapması için bir bakana ödeme yapar. Blockchain, üçüncü taraf doğrulama ihtiyacını ve bununla birlikte bunların maliyetlerini ortadan kaldırır. İşletme sahipleri, örneğin, bankaların ve ödeme işleme şirketlerinin bu işlemleri gerçekleştirmesi gerektiğinden, kredi kartlarını kullanarak ödeme kabul ettiklerinde küçük bir ücret alırlar. Bitcoin ise merkezi bir yetkiye sahip değil ve sınırlı işlem ücretlerine sahip.

Merkeziyetsizleştirme

Blockchain, herhangi bir bilgisini merkezi bir yerde saklamaz. Bunun yerine, blok zinciri kopyalanır ve bir bilgisayar ağına yayılır. Blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde, ağdaki her bilgisayar, değişikliği yansıtmak için blok zincirini günceller. Bu bilgileri tek bir merkezi veritabanında depolamak yerine bir ağa yayarak, blockchain’i kurcalamak daha zor hale gelir. Blok zincirinin bir kopyası bir bilgisayar korsanının eline geçerse, tüm ağ yerine bilginin yalnızca tek bir kopyası tehlikeye atılır.

Etkili İşlemler

Merkezi bir makam aracılığıyla yapılan işlemlerin sonuçlanması birkaç gün sürebilir. Örneğin Cuma akşamı bir çek bozdurmaya çalışırsanız, hesabınızda Pazartesi sabahına kadar parayı göremeyebilirsiniz. Finans kuruluşları iş saatlerinde, haftanın beş günü faaliyet gösterirken, blockchain günde 24 saat, haftada yedi gün ve yılda 365 gün çalışıyor. İşlemler on dakika kadar kısa bir sürede tamamlanabilir ve yalnızca birkaç saat sonra güvenli kabul edilebilir. Bu, özellikle saat dilimi sorunları ve tüm tarafların ödeme işlemlerini onaylaması gerektiği gerçeği nedeniyle genellikle daha uzun süren sınır ötesi işlemler için kullanışlıdır .

Özel İşlemler

Birçok blockchain ağı, herkese açık veritabanları olarak çalışır, yani internet bağlantısı olan herkes ağın işlem geçmişinin bir listesini görüntüleyebilir. Kullanıcılar işlemlerle ilgili ayrıntılara erişebilse de, bu işlemleri yapan kullanıcılara ait kimlik bilgilerine erişemezler. Bitcoin gibi blockchain ağlarının aslında yalnızca gizli oldukları halde anonim olduğu yaygın bir yanlış algılamadır.

Yani, bir kullanıcı halka açık işlemler yaptığında, açık anahtar adı verilen benzersiz kodu , kişisel bilgileri yerine blok zincirine kaydedilir. Bir kişi, kimlik gerektiren bir borsada Bitcoin satın almışsa, o kişinin kimliği hala blok zinciri adresiyle bağlantılıdır, ancak bir işlem, bir kişinin adına bağlı olsa bile herhangi bir kişisel bilgiyi açığa çıkarmaz.

Güvenli İşlemler

Bir işlem kaydedildikten sonra, gerçekliği blok zinciri ağı tarafından doğrulanmalıdır. Blockchain’deki binlerce bilgisayar, satın alma işleminin ayrıntılarının doğru olduğunu onaylamak için acele ediyor. Bir bilgisayar işlemi doğruladıktan sonra, blok zinciri bloğuna eklenir. Blok zincirindeki her blok, kendisinden önceki bloğun benzersiz hashiyle birlikte kendi benzersiz karmasını içerir. Bir blok üzerindeki bilgi herhangi bir şekilde düzenlendiğinde, bu bloğun karma kodu değişir – ancak, bundan sonraki bloktaki karma kod değişmez. Bu tutarsızlık, blockchain hakkındaki bilgilerin önceden haber verilmeksizin değiştirilmesini son derece zorlaştırıyor.

Şeffaflık

Çoğu blok zinciri tamamen açık kaynaklı yazılımdır. Bu, kodu herkesin ve herkesin görebileceği anlamına gelir. Bu, denetçilere güvenlik için Bitcoin gibi kripto para birimlerini inceleme olanağı verir. Bu aynı zamanda Bitcoin’in kodunu kimin kontrol ettiği veya nasıl düzenlendiği konusunda gerçek bir otorite olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, herkes sistemde değişiklik veya yükseltme önerebilir. Ağ kullanıcılarının çoğunluğu, yükseltme ile kodun yeni sürümünün sağlam ve değerli olduğu konusunda hemfikir olursa, Bitcoin güncellenebilir.

Bankasız Bankacılık

Blockchain ve Bitcoin’in belki de en derin yönü, etnik köken, cinsiyet veya kültürel geçmişe bakılmaksızın herkesin onu kullanma yeteneğidir. Dünya bankasına göre, banka hesabı ya da paralarını veya servetlerini saklama araçları olmayan yaklaşık 2 milyar yetişkin var. 5  Bu bireylerin neredeyse tamamı, ekonominin emekleme döneminde olduğu ve tamamen nakde bağımlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

Bu insanlar genellikle fiziksel nakit olarak ödenen çok az para kazanır. Daha sonra bu fiziksel parayı, soyguna veya gereksiz şiddete maruz bırakarak evlerinde veya yaşadıkları yerlerde gizli yerlerde saklamaları gerekir. Bir bitcoin cüzdanının anahtarları bir kağıt parçasında, ucuz bir cep telefonunda saklanabilir ve hatta gerekirse ezberlenebilir. Çoğu insan için, bu seçeneklerin bir şiltenin altındaki küçük bir nakit yığınından daha kolay gizlenmesi muhtemeldir.

Geleceğin blok zincirleri, yalnızca servet depolaması için bir hesap birimi değil, aynı zamanda tıbbi kayıtları, mülkiyet haklarını ve çeşitli diğer yasal sözleşmeleri de depolamak için çözümler arıyor.

Blockchain’in dezavantajları

Blok zincirinin önemli avantajları olsa da, benimsenmesinde önemli zorluklar da var. Günümüzde blockchain teknolojisinin uygulanmasının önündeki engeller sadece teknik değildir. Gerçek zorluklar, blok zinciri mevcut iş ağlarına entegre etmek için gereken binlerce saat (okuma: para) özel yazılım tasarımı ve arka uç programlama hakkında hiçbir şey söylememek için çoğunlukla politik ve yasaldır. Blockchain’in yaygın olarak benimsenmesinin önünde duran zorluklardan bazıları şunlardır.

Teknoloji Maliyeti

Blockchain, kullanıcıların işlem ücretlerinden tasarruf etmesine rağmen, teknoloji ücretsiz olmaktan çok uzak. Örneğin, bitcoin’in işlemleri doğrulamak için kullandığı “iş kanıtı” sistemi, büyük miktarlarda hesaplama gücü tüketir. Gerçek dünyada, bitcoin ağındaki milyonlarca bilgisayardan gelen güç, Danimarka’nın yıllık olarak tüketiğine  yakın . Elektrik maliyetlerinin kilovat saat başına 0,03 ~ 0,05 $ olduğunu varsayarsak, donanım masrafları hariç madencilik maliyetleri madeni para başına yaklaşık 5.000 ~ 7.000 $ arasındadır.

Bitcoin madenciliği maliyetlerine rağmen, kullanıcılar blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için elektrik faturalarını artırmaya devam ediyor. Bunun nedeni, madencilerin bitcoin blok zincirine bir blok eklediklerinde, zamanlarını ve enerjilerini değerli kılmak için yeterli bitcoin ile ödüllendirilmeleridir. Kripto para kullanmayan blok zincirleri söz konusu olduğunda, işlemlerin doğrulanması için madencilere ödeme yapılması veya başka bir şekilde teşvik edilmesi gerekecektir.

Bu sorunlara bazı çözümler ortaya çıkmaya başlıyor. Örneğin, bitcoin madenciliği çiftlikleri güneş enerjisini, kırma alanlarından gelen fazla doğal gazı veya rüzgar çiftliklerinden gelen gücü kullanmak üzere kuruldu.

Hız Verimsizliği

Bitcoin, blok zincirinin olası verimsizlikleri için mükemmel bir vaka çalışmasıdır. Bitcoin’in “çalışma kanıtı” sistemi blok zincirine yeni bir blok eklemek yaklaşık on dakika sürer. Bu oranda, blockchain ağının saniyede yalnızca yaklaşık yedi işlemi (TPS) yönetebileceği tahmin ediliyor. Ethereum gibi diğer kripto para birimleri bitcoin’den daha iyi performans gösterse de blok zinciri ile sınırlıdır. Eski marka Visa, bağlam açısından 24.000 TPS işleyebilir.

Bu konudaki çözümler yıllardır geliştirilmektedir. Şu anda saniyede 30.000’den fazla işlem gerçekleştiren blok zincirleri var.

Yasadışı Faaliyet

Blockchain ağındaki gizlilik, kullanıcıları saldırılardan korurken ve gizliliği korurken, aynı zamanda blockchain ağında yasa dışı ticarete ve faaliyete izin verir. Yasadışı işlemler için kullanılan blok zincirinin en çok alıntı yapılan örneği, muhtemelen Şubat 2011’den FBI tarafından kapatılan Ekim 2013’e kadar faaliyet gösteren çevrimiçi bir “karanlık ağ” uyuşturucu pazarı olan Silk Road’dur.

Web sitesi, kullanıcıların Tor tarayıcısı kullanılarak izlenmeden web sitesinde gezinmesine ve Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinde yasa dışı alımlar yapmasına izin verdi. Mevcut ABD düzenlemeleri, finansal hizmet sağlayıcıların bir hesap açtıklarında müşterileri hakkında bilgi almasını, her bir müşterinin kimliğini doğrulamasını ve müşterilerin bilinen veya şüpheli terör örgütlerinin hiçbir listesinde görünmediğini onaylamasını gerektirmektedir. Bu sistem hem profesyonel hem de aleyhte olarak görülebilir. Herkese finansal hesaplara erişim sağlar, ancak aynı zamanda suçluların daha kolay işlem yapmasına da olanak tanır. Birçoğu, bankasız dünyada bankacılık yapmak gibi kripto para biriminin iyi kullanımlarının, özellikle de çoğu yasa dışı faaliyet hala izlenemeyen nakit parayla gerçekleştirildiğinde, kripto para biriminin kötü kullanımlarından daha ağır bastığını iddia etti.

Yönetmelik

Kripto alanındaki birçok kişi, kripto para birimleri üzerindeki hükümetin düzenlemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Merkezi olmayan ağı büyüdükçe Bitcoin gibi bir şeyi bitirmek gittikçe zorlaşırken ve neredeyse imkansız hale gelirken, hükümetler teorik olarak kripto para birimlerine sahip olmayı veya ağlarına katılmayı yasadışı hale getirebilirler.

Zamanla bu endişe, PayPal gibi büyük şirketler platformlarında kripto para birimlerinin mülkiyetine ve kullanımına izin vermeye başladıkça daha da küçüldü.

Blockchain için Sırada Ne Var?

İlk olarak 1991’de bir araştırma projesi olarak önerilen 7  blockchain, yirmili yaşlarının sonlarına rahatça yerleşiyor. Kendi çağındaki çoğu Y kuşağı gibi, blockchain de son yirmi yılda kamusal incelemenin adil payını gördü ve dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, teknolojinin neler yapabileceği ve önümüzdeki yıllarda nereye gittiği hakkında spekülasyon yapıyor.

Halihazırda uygulanmakta ve keşfedilmekte olan teknoloji için birçok pratik uygulama ile blockchain nihayet yirmi yedi yaşında, bitcoin ve kripto para birimi nedeniyle küçük bir kısmı olmadan kendine bir isim yapıyor. Ülkedeki her yatırımcının dilinde bir moda sözcük olan blockchain, iş ve hükümet operasyonlarını daha az aracı ile daha doğru, verimli, güvenli ve ucuz hale getirmek için duruyor.

Blockchain’in üçüncü on yılına girmeye hazırlanırken, artık mesele eski şirketlerin teknolojiyi yakalayıp yakalayamayacakları değil, “ne zaman” sorusu.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 42,912.00 0.51%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,327.69 0.14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 495.37 0.22%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.40 6.57%
solana
Solana (SOL) $ 146.56 1.00%
xrp
XRP (XRP) $ 0.776656 0.26%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 27.49 2.65%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.176927 3.77%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00003 1.89%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 86.35 0.37%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 91.80 1.83%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 25.36 0.58%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 17.73 7.14%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 145.88 1.18%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.41 2.44%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.40 1.63%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 79.77 5.14%