Ana SayfaKripto Para HaberleriBlackRock ETF'i tokenize edildi

BlackRock ETF’i tokenize edildi

BlackRock ETF'i tokenize edildi

Hisse senetlerinin ve diğer geleneksel varlıkların tokenleştirilmesi, uzun süredir modern finansta blockchain teknolojisinin en önemli kullanım durumlarından biri olarak lanse edildi ve şimdi bu trend ivme kazanmaya başlıyor.

BlackRock’un iShares Core S&P 500 ETF’si (CSPX) artık Ethereum ağında, merkezi olmayan borsalardan biri olan Uniswap’ta alınıp satılabilen bir tokene dönüştürüldü.

Bu hafta, İsviçre merkezli Backed Finance,  Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet ve diğer 496 büyük Amerikan şirketi gibi onlarca büyük ismi içeren  bir BlackRock ETF’nin ( CSPX )  tokenize edilmiş bir versiyonunu piyasaya sürdü.

TrustNodes’un bir raporuna göre, merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Backed Finance, yasal olarak bir sertifika olarak sınıflandırılan ETF’nin hisselerinin tokenleştirilmesi işiyle ilgileniyor.

Tokenin çalışma prensibi ise şöyle işliyor: Oluşturulan her bCSPX için, bir CSPX payı satın alınıyor ve denetime tabi bir saklayıcı olan Maerki Baumann & Co’ya yatırılıyor.

BCSPX, Ethereum üzerinde bir ERC-20 tokeni olarak çalışıyor. Backed’e göre token, bu hisse senetleri tarafından 1:1 oranında destekleniyor ve hisseler lisanslı bir saklama şirketi tarafından muhafaza ediliyor.

Talep henüz beklenen düzeyde değil

Geleneksel pazarlarda bulunan daha fazla ürün tokenleştirilip DeFi‘ye aktarıldıkça ve yatırımcılar diğer varlıklarda tutulan değerden yararlanıp bunu kripto ekosisteminde çalıştırabildikçe, büyüyen sektörde kilitlenen fon sayısının artacağı kesin.

Backed ürünle ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Kullanıcılar, yeni varlıkları DeFi stratejilerine entegre edebilecekler. Compound’da Google tokenlerini ödünç verin, Apple’ı Maker’ın DAI’si için teminat olarak kullanın, ETF’leri bir Yearn stratejisine dahil edin ve sayısız diğer seçeneklerin yanı sıra Tesla’ya dayalı yeni DeFi türevleri oluşturun.

Rapora göre şu anda basılmış yalnızca 100 tokenize hisse var ve kısmen tokenin henüz DeFi ekosistemine geniş çapta entegre edilmemiş olması nedeniyle talebin düşük kaldığı belirtiliyor.

İlginizi çekebilir:  Yeni Bitcoin ETF görüşmesi! SEC ve BlackRock yetkilileri buluştu

Birçok platform mevcut durumda, ABD’li düzenleyici kurumların tokenleri tam olarak regüle edilmemiş olduğunu değerlendirebileceğini düşündüğü için temkinli yaklaşıyor.

Yine de, BlackRock CEO’su Larry Fink pek endişeli görünmüyor. Kendisi Aralık ayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetmişti:

Piyasalar ve menkul kıymetler için gelecek nesil, menkul kıymetlerin tokenizasyonu olacak

(Visited 27 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz