Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin'inizi gömmeyin! Öldüğümde Bitcoin'ime ne olur?

Bitcoin’inizi gömmeyin! Öldüğümde Bitcoin’ime ne olur?

Bitcoin'inizi gömmeyin! Öldüğümde Bitcoin'ime ne olur? Öldüğümde Bitcoin'ime ne olur?

Kripto para birimi nispeten yeni bir yatırım aracı ve Bitcoin, miras hukuku bakımından da yeni bir kavram.

Miras ve vasiyetname gibi başlıklara değinmeden ve öldüğümde Bitcoin’ime ne olur sorusuna geçmeden evvel bitcoin hakkında giriş seviyesi bilgiler vermek yerine olacaktır.

Şifreleme metodu ile çalışan Bitcoin ve benzeri dijital paralar, algoritmik kodlar üzerinden aracısız transfer edilebilen yeni nesil para türleridir.

Özünde bir yatırım ve ödeme aracı olan Bitcoin, maddi değere sahip olduğundan miras hukuku üzerinden değerlendirilebilir. Bitcoin türü dijital paralar ve altcoin’ler özellikleri itibariyle şifreyle korunan yüksek bir güvenliğe sahiptir ve kripto para birimleri, herhangi bir merkez bankası veya yönetim türünden bağımsızdır.

Hukuki niteliği itibariyle Bitcoin

Şimdilerde sayısız versiyonu ile karşımıza çıkan elektronik paralar, dijital cüzdanlarda ya da dijital para borsalarındaki hesaplarda korunur. Bu itibarla bitcoin veya benzeri kripto para sahibi olan bir yatırımcı bu varlıkları dijital cüzdanda tutuyorsa ve giriş bilgilerini yakınlarıyla paylaşmadıysa yahut onların ulaşabileceği bir yerde saklamıyorsa ciddi bir risk altındadır.

Kripto yatırım sahibi; yer bilgisi ve detaylarını herhangi bir üçüncü kişiyle paylaşmadan vefat ederse, ölen kişinin kripto parası olup olmadığının anlaşılması ve bunları korunması neredeyse imkansızdır.

Öldüğümde Bitcoin’ime ne olur? Dijital varlıklar miras kalır mı?

Ölen kişinin dijital cüzdan kullanmadığını ve bunun yerine bitcoinlerini, dijital paraların alınıp satıldığı bir borsa hesabında tutuğunu varsayalım. Bu tip bir senaryoda dijital para borsasının bulunduğu hukuka ve tabi olduğu ülkeye göre işlem yapılması gerekir.

Ülkemizde dijital paralar konusunda mevzuatta boşluklar bulunduğundan bitcoin sahibi bir kişinin vefatı halinde miras hukuku bakımından mevcut hükümler çerçevesinde genel hükümlere göre ilerlemek gerekir.

İlginizi çekebilir:  Kripto Analisti Fantom (FTM) Fiyat Hedefini Açıkladı

Bu çerçevede, eğer aramızdan ayrılan yatırım sahibi, varlıklarını Türk hukukuna tabi yerli bir dijital para borsasında tutuyorsa, mirasçıları veraset ilamıyla ilgili para borsasına başvurarak ölen kişinin bitcoini olup olmadığını sorgulatabilir ve müracaatta bulunabilir.

Bitcoinlerin tutulduğu borsa yabancı ülke hukukuna tabi ise bu senaryoda da ilgili ülkenin mevzuatına göre işlemlere devam edilmelidir.

(Visited 211 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel