Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaBitcoin HaberleriTürev verileri alarm veriyor! Bitcoin yakında uykudan uyanabilir

Türev verileri alarm veriyor! Bitcoin yakında uykudan uyanabilir

Araştırmaya göre, vadeli işlem piyasaları kısa vadeli oynaklık açısından bir barut fıçısı gibi

Bitcoin, fonlama oranıÇok sayıda açık vadeli işlem pozisyonu fiyat türbülansı sinyali verdiğinden, Bitcoin’in uyuşukluğundan sıkılan günlük traderlar yakında ekranlarına yapışmak kalmak zorunda kalabilirler.

Glassnode araştırması

Pazartesi günü blockchain analitik firması Glassnode’un yayınladığı bir araştırmada şöyle belirtiliyor:

Vadeli işlem piyasaları, 250.000 BTC civarındaki ‘Sürekli Vadeli İşlemler Açık Pozisyonu (Perpetual Futures Oğen Interest)’ nedeniyle kısa vadeli oynaklık açısından adeta bir barut fıçısı. Tarihsel olarak çok yüksek bir seviyede.

250.000 BTC’nin üzerindeki açık pozisyon, geçmişte oynaklık artışlarıyla aynı zamanlarda oluşmuştu. Glassnode araştırmasında şöyle belirtiliyor:

Nisan 2021’den beri, kısa/uzun bir squeeze riski arttıkça fiyat hareketinde büyük pivotlarla eşleşmiştir ve piyasa çapında kaldıraç tasfiyeleriyle sonuçlanmıştır.

Vadeli işlem sözleşmesi (Futures contract): Bir varlığın, belirli bir tarihte veya öncesinde, anlaşılan bir fiyattan, alınması veya satılması yükümlülüğüdür.

Perpetual Futures: Vadesi olmayan Futures’lardır.

Açık pozisyon: Gösterge pozisyonu ile işlem gören ancak, tasfiye edilmemiş sözleşmelerin adedidir.

Kaldıraç, alım satımdan elde edilen getirileri artırmak için ödünç alınan fonlardır.

Anormal derecede yüksek açık pozisyon ise aşırı kaldıraç anlamına gelir. Bu gibi durumlarda piyasa, likidasyonlara (tasfiyelere) ve akabinde oluşan fiyat türbülansına karşı savunmasız bir hale gelir.

Likidasyonlar (Tasfiyeler): Marj sıkıntısı nedeniyle uzun veya kısa pozisyonların borsa tarafından zorla kapatılması demektir. Likidasyonlar son bir yıldır birkaç kez görüldüğü üzere abartılı fiyat hareketlerine yol açmaktadır.

804B2F3D B086 4C0D 9A54 970A5B291E44
Bitcoin sürekli vadeli işlemler açık pozisyon tablosu, Kaynak: Glassnode

Bağımsız bir gösterge olan açık pozisyon, piyasada yöne ilişkin görüşler oluşturmaz, sadece türevlere tahsis edilmiş fonların miktarını gösterir.

Diğer taraftan, fonlama oranları veya sürekli vadeli işlemlerde kısa/uzun pozisyon tutma maliyeti ile birlikte açık pozisyon, piyasanın önyargısını gösterir.

Pozitif fonlama oranı, kalıcı fiyat piyasadakinden yüksek olduğunda long poziyonların shortlara ödemesi anlamına gelir.

Negatif fonlanma oranı ise, kalıcı fiyatın piyasadakinden düşük olması durumunda, short poziyonların longlara ödeme yapması anlamındadır.

Bitcoin’in fonlama oranları negatif bölgede

Glassnode araştırmasına göre, BTC’nin fonlama oranları bir süredir negatif bölgeye yerleşti. Bu, yüksek açık pozisyonla birleştiğinde, kaldıracın düşüş yönüne doğru eğildiğini gösterir.

Bundan dolayı, BTC yana doğru hareketine devam ederse, fonlama ödemesi shortlar için ağır bir yük haline gelir ve pozisyonlar gevşetilmesiyle üst tarafta oynaklığa neden olabilir.

Aynı şekilde, daha yüksek bir hareket daha fazla oynaklığa yol açabilecek shortların zorla tasfiye edilmesine neden olabilir.

BTC bugün, yüzde 2,68’lik bir düşüşle 41.537 dolar civarında işlem görüyor. Bitcoin, 7 Ocak’tan bu yana 40.000 ila 44.000 dolar arasındaki dar bir aralıkla sınırlı kalmıştı.

(Visited 174 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,167.00 4.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,952.26 4.01%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.513391 4.88%
solana
Solana (SOL) $ 49.08 7.39%
xrp
XRP (XRP) $ 0.406509 5.40%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.57 6.03%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.083638 4.41%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 3.80%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000112 18.54%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.68 8.09%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.84 6.06%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.03 4.71%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.60 5.82%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.42703 5.56%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.628799 5.55%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.69 8.26%