Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) Haberleri40 dile çevrilen Bitcoin white paper hakkında herkesi şaşırtan 14 bilgi!

40 dile çevrilen Bitcoin white paper hakkında herkesi şaşırtan 14 bilgi!

40 dile çevrilen Bitcoin white paper hakkında herkesi şaşırtan 14 bilgi

Bir tür yönerge olarak da bilinen White Paper, bir ürün ya da hizmetle ilgili detaylı ve bilgilendirici bir dökümandır. Konuya yönelik derinlemesine bilgi sunan White Paper, Bitcoin gibi çeşitli kripto paraların nasıl planlanarak ortaya çıktığına detaylı bir bakış atar.

Peki, Bitcoin’in (BTC) nasıl bir planlamayla piyasaya sürüldüğünü gösteren Bitcoin White Paper’ı nedir? İşte Bitcoin White Paper ile ilgili 14 ilginç bilgi!

Bitcoin white paper, Bitcoin (BTC) oluşturma planını ayrıntılı bir şekilde açıklayan bir belgedir. Projenin hedefleri ve teknik detaylar, bu dokümanda bulunur. Ancak, bu belge bazı şaşırtıcı ayrıntıları içermektedir. Örneğin, BTC white paper’ında “blockchain” kelimesi kullanılmaz, bunun yerine “zaman damgası sunucusu” ifadesi tercih edilmiştir.

Bitcoin White Paper nedir?

White Paper, bir proje ekibinin veya şirketin ürününün amacını, kapsamını, getireceği yenilikleri, felsefesini ve teknik ayrıntılarını açıklayan bir belgedir. Bu tür belgeler, pazarlama materyallerinden farklı olarak teknik ve akademik bir dil kullanırlar.

Bitcoin White Paper, BTC’nin oluşum sürecini anlatırken önceden bilinmeyen pek çok ayrıntıyı ortaya koyar. Satoshi Nakamoto adıyla 31 Ekim 2008’de yayınlanan bu belgede sadece bir yerde “Bitcoin” kelimesi geçer. Bu belge aynı zamanda pek çok ilginç ayrıntıyı da içinde barındırır. Hadi gelin yakından bir göz atalım…

Bitcoin White Paper hakkında 14 ilginç bilgi

Son derece kısa!

Bitcoin white paper toplamda 2.736 kelime ve 16.404 karakter içerir. Diğer belgelere kıyasla oldukça kısadır. Örneğin, Magna Carta 3.550 kelime, ABD Anayasası 4.543 kelime, ve ABD Altyapı Yasa Tasarısı 2.700 sayfa uzunluğundadır.

Tartışmalar yarattı!

40 dile çevrilen Bitcoin white paper hakkında herkesi şaşırtan 14 bilgi

Bitcoin’in white paper’ı yayınlandığında büyük tartışmalara daneden oldu. Bu durum, e-posta listesinin moderatörlerini devreye soktu ve Satoshi’ye “fikirlerini alıp başka yerlere” gitmesi konusunda çağrıda bulundu.

İlginizi çekebilir:  15 aylık akümülasyon: Bitcoin'in yeni yolculuğu başlıyor

Eleştiri yağmuruna tutuldu!

Bitcoin’in halka açık ilk destekçisi Hal Finney olsa da, Satoshi’ye gönderilen e-postalara bir hafta boyunca cevap vermemesi, onu yine de eleştirilere maruz bıraktı.

Kod yazımı daha önce gerçekleşti! 

Satoshi, white paper’ı yazmadan önce Bitcoin kodunu yazdı. Sonradan, white paper’ın yayınlanmasından önceki iki yıllık süreç boyunca Bitcoin üzerinde çalıştığını belirtti.

“Blockchain” kullanımı

BTC white paper’ı, “blockchain” kelimesini kullanmaz. Satoshi, bunun yerine Bitcoin’i bir “zaman damgası sunucusu” olarak adlandırır.

Alternatif nakit sistemi olarak görüldü

Bitcoin, eski dijital nakit sistemlerine alternatif olarak görülmüştür.  Bu yüzden önceki çalışmalara göndermeler de içerir.

En çok geçen kelime blok!

White paper’da en çok geçen kelime “blok”tur. Bu bloklar, Bitcoin blok zincirinde zaman damgalı işlem gruplarıdır.

Bitcoin kelimesi yalnızca 2 kez geçiyor!

40 dile çevrilen Bitcoin white paper hakkında herkesi şaşırtan 14 bilgi

White paper’da “Bitcoin” kelimesi sadece iki kez geçer. Satoshi’nin bu ismi geç adlandırdığına dair bazı belirtiler de bulunmaktadır.

Farklı çalışmalara atıfta bulunuldu! 

Bitcoin white paper, geçmişteki dijital nakit projelerine atıfta bulunur. Bu projelerden biri olan Hashcash hala BTC’ye katkıda bulunmaktadır.

CPU gücü kullanıyor

Bitcoin bloklarının oluşturulması için “CPU gücü” kullanıldığı ifade edilir. Şu an ağ, özel bilgisayarlar (ASIC’ler) tarafından kullanılır.

Uygulanamaz bir ölçeklendirme teklifi

White paper, Bitcoin için ilk “ölçeklendirme teklifi”ni yapar. Ancak bu yöntem artık uygulanabilir değildir.

40 dile çevrilen Bitcoin white paper hakkında herkesi şaşırtan 14 bilgi

Kamu malıdır! 

Yasal saldırılardan sonra, Bitcoin tanıtım belgesi artık dünyanın dört bir yanındaki web sitelerinde ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Çalışmayan bölümler var

Bazı bölümler artık geliştiriciler tarafından çalışılmıyor. Ancak, BTC’nin nasıl çalıştığı hakkında yine de daha fazla şey öğrenilmesini sağladı. 

40’tan fazla dile çevrildi! 

BTC white paper, hala ilk yayınlandığı sitede yer almakla birlikte toplamda 40’tan fazla dile çevrilmiştir.

(Visited 36 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz