Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin ve Sam Amca : ABD Neden Kriptoya Karşı?

Bitcoin ve Sam Amca : ABD Neden Kriptoya Karşı?

Bitcoin ve Sam Amca : ABD Neden Kriptoya Karşı?

Biden yönetiminin Bitcoin ve kriptoya bakış açısı Trump yönetiminden farklı. Eski Başkan dahil kabine üyeleri de Bitcoin ve kriptoya düşmanca yaklaştıklarını açık bir şekilde sık sık ifade etmişti. Ancak ABD, kripto yeniliklerini teşvik etmek için politika geliştirme konusunda hala zayıf olduğunu gösteriyor.

Farklı kurumlar, rekabet eden ya da hatta çelişen düzenlemeleri devam ettirdiği için ABD’deki yasa düzeni tamamen karışmış durumda. 1990’larda ülkeyi internet teknolojisinde dünyada bir öncü yapmak için yasalar çıkaran Kongre de kripto söz konusu olduğunda öncülüğü diğer ülkelerin almasına izin veriyor gibi görünüyor.

Peki neler oluyor? Neden ABD’deki meclis üyeleri ve düzenleyici yetkililer içinde bulunduğumuz on yılın en hayat değiştirici teknolojilerden birini benimsemediler? Bu sorunun kısa cevabı “işler biraz karışık”.

Yakın zamanda Bitcoin’i de içeren yüksek profilli kara para aklama davalarında savcı olarak görev yapmış Adalet Bakanlığı’nda uzun süredir bulunan bir avukattan alınan bilgiler şöyle: Avukat, ABD’nin kripto politikasının işlevsiz olduğunu ve federal hükümetin bazı bölümlerinin Bitcoin tarzında yenilikleri teşvik etmeye çalışırken, diğer bölümlerinin ise bu yenilikleri durdurmaya çalıştığını kabul etti.

Ayrıca avukat bu işlevsizliği, ulusal güvenlik kurumlarının ABD’nin kriptoya bakış açısını şekillendirmesinde büyük bir rol oynamasına bağladı. Bu kurumlardaki insanların kripto ve Bitcoin’e, teröristleri finansal olarak destekleme karşısında verdiği savaşın merceğinden baktıklarını söyledi. 2004’te Vatanseverlik Yasası’nın (PatriotAct) yürürlüğe girmesinden itibaren Federal yetkililerin ABD dolarını, dış politika hedeflerini zorlamak adına “stratejik bir silah” haline getirdiğini de belirtti.

İronik bir şekilde bu karar, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de dahil olmak üzere dolar karşısında rekabet eden diğer para birimlerinin de yükselişini hızlandırmış olabilir. Bu hafta New York Times’ın da belirttiği üzere, “doların bir silah haline dönüştürülmesi” Avrupa’yı sinirlendirdi ve Avrupa’daki hükümetlerin kendilerini ABD dövizine daha az bağımlı hale getirecek finansal araçlar keşfetmeye yönlendirdi.

Bu sırada Çin ise merkez bankası aracılığıyla yuan para biriminin kripto versiyonunu piyasa sürdü. Çin’in yeni dijital para birimi, vatandaşlarını gözetleyen devletin kısmi bir uzantısı olarak görev yapıyor ve insanların paralarını nasıl harcadıklarını daha iyi takip etmek için Çin Komünist Partisi’ne güç veriyor. Ancak eski Adalet Bakanlığı avukatının söylediği üzere, dolar kullanmayan ülkeleri ticaret anlaşmalarına çekebilmek için blok zincir tabanlı parayı kullanmaya başlamak, Pekin için hafif olsa da yeni bir güç yapısı haline gelecek.

Bütün bunlar da eğer ABD sağlam bir kripto politikası oluşturamazsa, ülkenin jeopolitik etkisinin çok geçmeden zayıflayabileceği anlamına geliyor.

Tabii ki internetin ortaya çıktığı dönemde olduğu gibi, ABD’nin kripto döneminde de liderliğe çıkması için geç değil.

Dünyadaki en iyi kripto şirketlerinin merkezlerinin çoğu Silikon Vadisi’nde bulunuyor. Ve de Amerika’nın özgürlüğü, Çin’deki totaliter yönetime kıyasla doların yakın zamanda ortadan kaldırılmayacağının garantisini veriyor. Çelişkili bir şekilde, Satoshi Nakamoto’nun oluşturduğu kripto para biriminin günlük işlemlerde pratik olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin’in istemeden de olsa ABD dolarını güçlendirdiğini görebiliyoruz. Avukatın belirttiği üzere, “Bitcoin çalan Kuzey Koreli hackerlar bile kriptoyu dolar olarak bozduruyorlar.”

Yine de Biden yönetimi, kripto politikasını bir öncelik haline getirme konusunda geç kalmamalı. Kripto, yok edilmesi gereken bir tehdit yerine, yenilik yarışının bir parçası olarak ele alınmalıdır. Ulusal para birimleri üzerine yapılan mevcut varsayımlar hızla değişiyor ve ABD’nin de kriptonun diğer para birimlerine kıyasla daha baskın bir para olduğu döneme hazır olması gerekiyor.

Adalet Bakanlığı’ndaki avukata gelirsek, hükümetteki işinden birkaç yıl önce ayrıldı.

(Visited 100 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,214.00 0.02%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,205.74 1.55%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.488975 2.62%
solana
Solana (SOL) $ 40.33 1.50%
xrp
XRP (XRP) $ 0.360261 0.65%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.00 2.28%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067492 0.57%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 5.26%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.39 5.21%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.95 3.47%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.54 1.33%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.89 5.96%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.345856 1.69%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.597443 1.71%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.07 5.26%