Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaBitcoin HaberleriBitcoin traderları FED öncesi kar satışı yaptılar! Daha yüksek oynaklık bekliyorlar

Bitcoin traderları FED öncesi kar satışı yaptılar! Daha yüksek oynaklık bekliyorlar

Bitcoin traderları FED öncesi biraz kar satışı yaptılar! Daha yüksek oynaklık bekliyorlar

Bazı Bitcoin traderları daha fazla fiyat düşüşüne önlem almış olsalar da, BTC yatay seyrediyor.

Bitcoin traderları belirsizlik karşısında

Kripto paralar Salı günü karıştı ve bu, FED’in bugünkü faiz oranı kararı öncesinde traderlar arasındaki belirsizliğe işaret ediyor.

FED’in faiz oranlarını 50 baz puan (0,5 puan) artırması bekleniyor. 22 yıldır ilk yarım puan artışı olacak. Sonraki birkaç toplantıda ABD Merkez Bankası, enflasyon hızını yavaşlatmak için oranları hızla artırabilir.

Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere birçok merkez bankası şimdiden faiz oranlarını artırmaya başladılar.

Düşen büyüme oranları ve sıkılaşan para politikasının birleşimi, hisse senetleri ve kripto dahil olmak üzere spekülatif varlıklar üzerinde baskı yaratıyor.

Çoğu analiste göre FED toplantısı yükselen bir oynaklık kaynağı. Örneğin, danışmanlık firması FundStrat, sene başından bu yana ETH’nin satım /Call oranında bir artış tespit etti, bu da opsiyon traderlarının daha fazla fiyat düşüşlerine karşı korunmaya başladıkları anlamına geliyor.

fed beklenen faiz kararini acikladi

Bitcoin geçen hafta genelde yatay seyretti ve üç aylık bir fiyat aralığının ortası olan 40 bin doların altında mücadele etti. Teknik göstergeler, Nisan  ayı boyunca yukarı yönlü momentumda düşüş olduğunu gösteriyor ki, fiyat düşüşü riskini artırıyor. Yani, yukarı yönlü ilerlemenin sınırlı kalabileceği anlamına da geliyor.

Mevcut durumda analistler, hisse senedi piyasalarındaki hareketleri takip ederek kriptolarda daha yüksek oynaklıklar bekliyorlar.

Araştırma firması Fairlead Strategies’in yöneticisi Katie Stockton şöyle söylüyor:

Bitcoin, Ethereum’a karşı göreceli gücün nötrleştiğini gördü, belki de hisse senetlerindeki riskin kriptoları daha çok bir sürükleme yapıp yapmayacağı konusunda kafası karışan yatırımcılar arasındaki kararsızlığı gösteriyor.

Oynaklığın önüne geçen kâr

Uzun vadeli BTC tutanların kar satışı yapmaları da, son birkaç aydır satış baskısı kaynağı oluyor.

Alttaki grafik, ortalama satış fiyatı (şimdi 38 bin dolar civarında, sıfır kâr anlamına gelir) ile örtüşen uzun vadeli sahiplerin maliyet esasındaki son düşüşü gösteriyor.

3DD9E3A6 C6A2 441A AAB3 74AAE87DDBC2
Uzun vadeli bitcoin sahibi harcamaları (Glassnode)

Glassnode verileri, uzun vadeli tutanların kâr satışı yapması, BTC tarihindeki en önemli oranda gerçekleşiyor.

Kısa vadeli tutanlar açısından ise, gerçekleşen kayıplar çok daha kötü. Glassnode şöyle yazıyor:

Kısa vadeli sahiplerin zincir içi maliyet temeli 46.910 dolar, bu kohort tarafından tutulan ortalama coini yüzde -17,9’luk gerçekleşmemiş bir kayba getiriyor.

 

Mevcut durumda, tüm Bitcoin sahiplerinin yaklaşık yüzde 70’i kârda (yüzde 30’u zararda). Glassnode verilerine göre, önceki kripto ayı sezonunda, piyasanın yüzde 45-57’si kardaydı, bu da düşük bir fiyata gelmeden önce daha fazla zaman olduğunu gösteriyor.

Bazı traderlar, Bitcoin’in fiyat yönündeki belirsizlik ve devam eden makroekonomik risk nedeniyle, daha yüksek kısa vadeli oynaklık için bahse giriyorlar.

E041001B A800 4234 AA32 97CD21162873
Bitcoin ima edilen oynaklıklar (Glassnode)

Singapur’daki kripto şirketi QCP Capital şöyle yazdı:

Son uç zımni oynaklığın FED kararına yansıyacağı muhtemel. Fakat bu, oynaklığı satmak için bir fırsat yaratabilir, çünkü ortalamaya dönüşün hafta sonuna kadar çok hızlı olmasını bekliyoruz.

(Visited 267 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,265.00 3.07%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,963.42 2.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.518196 2.52%
solana
Solana (SOL) $ 49.89 4.25%
xrp
XRP (XRP) $ 0.411763 3.64%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.68 3.11%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084424 2.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.03%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000111 23.22%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.34 3.35%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.92 3.48%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 1.91%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.47 3.41%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.434395 2.38%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.639895 2.36%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.75 4.88%