Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin Stok-Akış (S2F) modeli nedir? BTC alım satımında kullanılabilir mi?

Bitcoin Stok-Akış (S2F) modeli nedir? BTC alım satımında kullanılabilir mi?

Bitcoin Stok Akış S2F modeli nedir

Piyasayı anlamak ve analiz etmek için yeni araç ve yöntemler biri de, Bitcoin’in kıtlığına dayalı olarak fiyat tahmini yapmayı amaçlayan Bitcoin Stok-Akış (S2F) modelidir.

Bu yazımızda, Bitcoin Stok-Akış modelinin ne olduğunu, artılarını ve eksilerini ve onu tradingde kullanıp kullanamayacağınızı keşfedeceğiz.

İyi okumalar…

Bitcoin Stok-Akış Modeli nedir?

Bitcoin Stok-Akış modelinin arkasındaki kişi Twitter’da PlanB olarak bilinen Hollandalı bir yatırımcıdır.

PlanB, klasik Stok-Akış modelini alarak Bitcoin’in değeri hakkında tahminler yapmak için kullanıyor. S2F tahminlerinin geçmişte birçok kez doğru olduğunu kanıtlanmasıyla PlanB’nin Stok-Akış Modeli, BTC yatırımcıları için hızla popüler bir araç haline gelmiştir.

Stok Akışı (S2F), bir emtianın mevcut stoğu (arzı) ile akışı (yıllık üretim veya arz büyümesi) arasındaki ilişkiyi ölçen bir modeldir. Stok-Akış oranı, stokun akışa bölünmesiyle hesaplanır ve bir malın kıtlığını ölçmek için kullanılır. Yüksek oran, düşük bir yıllık üretim ve nispeten büyük bir mevcut stok anlamına gelir; bu da daha yüksek bir algılanan değer ve fiyata yol açar.

Stok-Akış Oranı= Stok/Akış

Stok-Akış modeli, başlangıçta altın gibi değerli metaller için geliştirilmiş ancak, Bitcoin dahil diğer varlıklara da uygulanmaya başlamıştır.

Bitcoin’deki model, BTC’nin mevcut stokunu madencilikle oluşturulan yıllık üretimle karşılaştırır.

Bunu daha iyi bir perspektife oturtmak için altının Stok Akışına bir göz atalım.

Altın stoku 197.576 ton ve akış yılda 3.000 tondur. Hesaplamayla 65,85’lik bir Stok-Akış oranı çıkar, bu da şu anda dolaşımda olan altın miktarını ikiye katlamak için yaklaşık 66 yıl madencilik yapılması gerektiği anlamına gelir.

Stok-Akış oranı, (22 oranlı) gümüşe kıyasla altının çok kıt olduğunu gösterir ve neden altının onsunun 1.914 dolarken, gümüşün 23 dolar olduğunu açıklamaya yardımcı olur.

Benzer şekilde, 31 Ocak 2023 itibariyle Bitcoin Stok Akışını hesaplayabiliriz. Bitcoin stoğu (arzı) 19,28 milyondur ve şu anda yılda yaklaşık 385.000 bitcoin çıkarılmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Bitcoin yatırımcıları dikkat! Popüler fenomen uyarıyor

19,28 mio/385 bin = 58,69

Bitcoin’in gelecekteki arzını bildiğimiz için, oran hesaplanabilir ve gelecekteki fiyatlar da tahmin edilebilir.

32058079 8C19 4AF0 BBE2 CCB07F83122F
PlanB

Bitcoin’in kıtlığı Stok-Akış modelini nasıl etkiler?

BTC’nin kıtlığı, değeri ve fiyatını anlamada çok önemli bir faktördür ve Stoktan Akış modeline yakından bağlıdır. 

Bitcoin, 21 milyon ile sınırlı bir arza sahiptir. Bu kıtlık, artan taleple birleştiğinde fiyat üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturur.

Bitcoin’in kıtlığının önemli bir yönü de halving (yarılanma) olayıdır. Her dört yılda bir, madencilerin yeni bitcoin çıkarma oranı yarı yarıya düşer. Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda, madenciler blok başına 50 BTC ile ödüllendirildi. Ödül 2012’de 25’e ve 2016’daysa 12,5’e düşürüldü. Mayıs 2020 itibarıyla yeni bir blok çıkarmanın ödülü 6,25 BTC oldu. Halving dolayısıyla Bitcoin’in Stok-Akış oranı artmaya devam edecek ve nlhayetinde, piyasaya giren neredeyse hiç yeni bitcoin arzı olmayacak ve fiyat yalnızca talep tarafından belirlenecek.

İşte bu durum BTC’nin gelecekteki fiyatına ilişkin tahminlerin iyimser olmasına yol açar.

Bitcoin Stok-Akış grafiği

69A6AD45 7011 4774 A389 1AAE47A625FD
Stok Akış Modeli

Bu grafik, zaman içindeki Stok-Akış oranının görsel bir sunumunu sağlar ve piyasanın mevcut durumunu değerlendirmek için kullanılır. Grafik, geçmiş Stok-Akış oranını ve gelecek yıllar için öngörülen oranları gösterir.

Modelin artıları ve eksileri

Artıları

  • Kıtlık, değer ve fiyat arasındaki ilişkiyi anlamak için bir çerçeve sağlar ve piyasanın durumunu değerlendirmek için basit bir yöntem sunar.
  • Uzun vadeli arz ve talep dinamiklerini dikkate alır.

Eksileri

  • Talep, piyasa duyarlılığı, düzenleyici değişiklikler, ekonomik koşullar, teknolojik gelişmeler ve diğer kripto paralardan gelen rekabet gibi fiyatı etkileyebilecek diğer faktörleri hesaba katmaz. 
  • Yalnızca geçmiş verilere dayanır ve gelecekte fiyatını etkileyebilecek öngörülemeyen olayları hesaba katmaz.

Sonuç olarak, Bitcoin Stok-Akış Modeli, kıtlık, değer ve fiyat arasındaki ilişkiyi anlamak için yararlı bir araçtır.

Yatırımcılar, BTC’nin kıtlığını ve piyasanın geçmiş trenlerini hesaba katarak, yatırım konusunda bilinçli kararlar alabilirler.

Bununla birlikte, Bitcoin Stok-Akış Modeli’nin birçok araçtan yalnızca biri olduğunu ve yalnızca ona güvenilmemesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir. Nitekim, fiyatı konusunda diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel