Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriBitcoin'in S&P 500 ile korelasyonu 17 ayın en yüksek seviyesine çıktı!

Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu 17 ayın en yüksek seviyesine çıktı!

Bitcoin, BTC

Lider kripto para ile S&P 500 arasındaki 90 günlük korelasyon, Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Kripto paranın borsalara duyarlılığının artmasıyla ve Federal Rezerv’in agresif yaklaşımlarının ABD ekonomisini daralmaya itebileceği yönündeki endişelerle birlikte, Bitcoin’in (BTC) altın benzeri güvenli bir varlık mı yoksa riskli bir yatırım mı olduğu konusunda uzun süredir devam eden tartışma yeniden alevlenebilir.

Başlıklar

Bitcoin ile S&P 500 koreleasyonu en yüksek seviyede

Arcane Research tarafından bildirilen verilere göre, Bitcoin ile Wall Street S&P 500 arasındaki 90 günlük korelasyon, cuma günü yüzde 0,49’a çıkarak Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Salı günü yayınlanan haftalık haber bültenine göre:

Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu, BTC tarihinde sadece beş gün daha yüksekti. Mevcut korelasyon rejiminin BTC tarihinde eşi görülmemiş olduğunu gösterdi.

Korelasyon, ABD Hazine getiri eğrisinin amansız bir şekilde sıkılaşmasıyla güçlendi. Bu, Fed’in ekonomiyi istikrarsızlaştırmadan, hızlı ateşlenen faiz oranlarıyla çok korkulan stagflasyondan kaçınmakta zorlanabileceğinin bir işaretidir. 10 ve iki yıllık getiriler arasındaki farkla temsil edilen getiri eğrisi, şimdi bir durgunluk göstergesi olan inversiyonun sadece 20 baz puan (bp) gerisindedir.

Dolayısıyla, Bitcoin’in dijital altın olduğuna dair uzun süredir devam eden kripto piyasası inancı henüz meyvelerini vermedi.

Bannockburn Global genel müdürü ve baş piyasa stratejisti Marc Chandler, BTC’nin son yükselişi sorulduğunda şu sözlere yer verdi:

Keşke kriptonun temel değerlere [yüksek enflasyona] gerçekten yanıt verdiğini söyleyebilseydim, ancak bence buradaki temel, kriptonun hisse senedi fiyatlarındaki artışa yanıt vermesidir.

FED etkisi

Kripto para, Fed’in geçen çarşamba günü faiz oranını 25 baz puan artırmasından ve enflasyon tahminlerini yükseltmesinden bu yana yüzde 8 arttı. Hareket, yatırımcıların enflasyona karşı korunmak için kripto paraya yatırım yapıp yapmadıklarını merak ediyor.

Bazı analistler bu ay, altcoin fiyatlarının iyileşmesini ve Bitcoin’de kısa pozisyon tasfiyeleri bekliyorlar.

Ancak yükseliş, hisse senedi piyasalarındaki artıştan güç almış gibi görünüyor. TradingView tarafından alınan verilere göre, S&P 500, Fed’in faiz artırımından bu yana yüzde 6 yükseldi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi yüzde 8,7 arttı.

Chandler ayrıca şunları söyledi:

İlgilendiğim şey, BTC ve Nasdaq’taki değişim. Bulduğunuz ilişki korelasyonun yüzde 60’ın üzerinde olduğu.

Genesis Global Trading’in piyasa öngörüleri başkanı Noelle Acheson’a göre, makroekonomik ve jeopolitik belirsizlikler, Bitcoin’i değer deposu tekliflerini çekmekten alıkoyuyor gibi görünüyor. Ve Ekliyor:

Ana sebeplerden biri belirsizlik. Bitcoin değişken bir varlık ve belirsizlik zamanlarında oynaklığı kullanmak, en deneyimli yatırımcıları bile caydırmak için yeterince zor. Bu, belirsizliğin büyük ölçüde Avrupa’daki savaştan kaynaklandığı göz önüne alınırsa, çıkan haberlerin güvenilir olup olmadığını bilmediğimiz için sonuçları tahmin de etmek zordur.

 

Oranlara ilişkin görünüm de önemli bir piyasa belirsizliği kaynağı, çünkü geçen haftaki 25 baz puanlık artış, bırakın henüz gelecek olanı, tüketicilerin ceplerine zarar veren enflasyonda bir engel oluşturmayacak.

Bitcoin yazı yazılırken 42.180 dolardan işlem görüyor ve gün içinde yüzde 0,8’lik bir düşüşü temsil ediyor. Ocak ayının sonundan bu yana, kripto para 36.000 ila 45.000 dolar arasında sınırlı kaldı.

Acheson’a göre, BTC’nin “mevcut aralıktan çıkabilmek için yenilenmiş spekülasyona veya yeni makro yatırıma” ihtiyacı var.

(Visited 148 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,054.00 0.68%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,785.11 1.20%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.46503 0.98%
solana
Solana (SOL) $ 42.56 1.96%
xrp
XRP (XRP) $ 0.383848 0.71%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.46 3.42%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081829 0.58%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 1.23%
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.00008 37.87%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 24.71 7.35%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.46 1.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.85 2.51%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.58 0.28%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.360081 0.49%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.582923 0.43%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.95 1.58%