Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin ve kripto piyasası neden çöktü? İyileşme ne zaman?

Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü? İyileşme ne zaman?

Bitcoin ve kripto piyasası neden çöktü? İyileşme ne zaman?

Kripto para piyasasının çöküşü, Bitcoin fiyatının 27 bin doların altına düştüğünü ve bir başka büyük altcoin olan Luna’nın tamamen silindiğini görmek, geçen yıl için hayal etmesi oldukça zordu.

Çöküş, BTC/USD’nin, Kasım 2021 gibi yakın bir tarihte kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 55’ten fazla düşüş göstermesiyle başladı. Peki bu son çöküş yatırımcılar için ne anlama geliyor? Ve bir toparlanma gelebilir mi?

Bitcoin / Ethereum
Kaynak: iNews

Yukarıdaki grafikte de göründüğü gibi, kripto para piyasası çöküşü kripto paraları benzer şekillerde etkiledi. Ancak bu düşüşe neden olan şey nedir?

Temel olarak, kripto paraları çevreleyen yatırımcı duyarlılığı, düşüşün ardından değişti. Enflasyon oranları arttıkça, yatırımcılar yüksek riskli yatırımlara karşı daha temkinli hale geldi ve kripto para piyasasını çevreleyen oynaklık, onu portföyler için her zaman mevcut bir risk haline getirdi.

Freedom Finance Europe‘un yatırım danışmanlığı başkanı Maxim Manturov, Bitcoin’i çevreleyen yükseliş hissinin Covid-19 pandemisinin getirdiği olumlu kısa vadeli piyasa koşullarıyla hızlandığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

Bitcoin’in enflasyon beklentileri üzerinde büyüdüğü 2021 yazındaki durumu ve mevcut durumu karşılaştırırsak, önemli bir fark olduğu vurgulanmaya değer.

 

15 Mart’ta Fed, faiz oranlarını yükseltme ve QE’yi sona erdirme sürecine başladı.

Bu, son iki yıldaki tüm Bitcoin ve kripto para büyümesinin temel nedeni oldu. Ve daha yüksek oranlarla, kripto para gibi bir varlık sınıfı ilgiyi biraz daha az çekebilir.

Son zamanlardaki gerilemeye ek olarak, Luna gibi projeler, piyasa değerinin yüzde 99’unu kaybetti ve sayısız yatırımcının portföyünü sildi.

Luna örneğindeki çöküş, varlığın dolara bağlı bir stabilcoin olan TerraUSD (UST) ile bağlantısından kaynaklandı. Çöküşün oluşumunda, UST dolardan ayrıştı ve Luna’nın fiyatının düşmesine neden oldu.

Sonuç olarak, Luna’nın piyasa değeri 40 milyar dolardan 200 milyon dolara düştü.

Luna’nın çöküşü, daha geniş piyasayı etkilemeyen bir sorundan kaynaklanmış olsa da, kripto paradaki inanılmaz düşüşün son günlerde piyasa satışlarını etkilediğini öne sürmek mantıklı.

Bitcoin’in geleneksel piyasalardan kurtulamaması

Geleneksel piyasa

Kripto piyasasının mücadelelerinin ardındaki bir diğer önemli neden, kendini geleneksel borsalardan ayırt edememesidir. Bu, coinlerin arkasındaki blok zinciri çerçevesinin kripto varlıklarının merkezi olmayan ve dolayısıyla küresel piyasa hareketlerine karşı bağışık olması gerektiği anlamı olduğunu düşünen kripto meraklıları için hayal kırıklığı kaynağı olabilir.

Son yıllarda kripto paraların, özünde borsayla (ABD) bağlantılı olduğunu göstermiştir. Covid-19 salgını Mart 2020’de küresel piyasaların çökmesine neden olduğunda, Bitcoin de satışların ortasında yüzde 57 oranında düşüş yaşadı. Aynı şekilde, hisse senetleri toparlanıp önemli bir ralli yaşadığında, Bitcoin’de de aynısı yaşandı.

Şimdi, borsanın toparlanmasını çevreleyen iyimserlik azaldıkça, kripto için görünüm de aynı şekilde seyrediyor. Fed ve diğer merkez bankaları enflasyonun ardından faiz oranlarını yükseltmeyi tercih ettiğinden, yatırımcılar kriptodan kaçınmaya başladılar – servetin korunması konularında ünlü değişken ekosistemden kaçınmayı seçtiler.

Bitcoin’in en son düşüşü, Dow ve Nasdaq’ın 2020 çöküşünden bu yana en kötü günlük düşüşlerinin ardından geldi. Bileşik enflasyon sorunları, daha büyük enflasyona, tedarik zinciri sorunlarına ve artan petrol fiyatlarına neden olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali haberleri neden oldu.

Bu, Asya’da finansal endişelere yol açan Covid-19’un Çin’de yeniden ortaya çıkmasıyla daha da arttı. Kripto savunucuları, gelecekte Bitcoin’in nihayetinde borsadan ayrılacağına inanırken, bugün ikisinin de özünde bağlantılı olduğuna dair çok az şüphe var.

Önümüzde bir kripto kışı mı var?

Kripto kışı

Kripto para piyasasındaki en son düşüş, yatırımcıların başa çıkması için özellikle zor bir dönem oldu ve manzaranın yeni bir ‘kripto kışına’ girdiğine dair söylentiler arttı.

Kripto kışları genellikle her dört yılda bir Bitcoin yarılanma döngüleri arasında gerçekleşir. En son kripto kışı 2018 ile 2020 ortaları arasında gerçekleşti.

Her ne kadar ismi olumsuz gibi görünse de, kripto kışı sadece birçok kripto para için yalnızca fiyatların genellikle durgun olduğu ve çok az boğa koşusunun olduğu bir kış uykusu dönemini ifade eder.

Buna rağmen, kripto kışları kötü bir şey olmak zorunda değil ve aslında kripto para ekosisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunabilirler. Örneğin, uzun vadeli durgunluk dönemleri, zaman içinde daha zayıf kripto projelerini sarsmaya yardımcı olur. Ve böylece boğa piyasası geri döndüğünde yatırımcıların satın alması için yalnızca en istikrarlı, sürdürülebilir ve verimli coinleri, blok zincirleri ve merkezi olmayan finans projelerini bırakır.

Kripto kışı, Bitcoin değerinin fiyat artışları için ralli başlatmak amacıyla mücadele edeceği sürekli bir döneme işaret etse de, BTC’nin gelecekte önceki yüksek seviyelerine dönemeyeceğini öne sürmek için hiçbir neden yok. Kripto para piyasasının kurumlar tarafından benimsenmeye devam etmesi, kripto piyasası için geleceğin parlak olduğunu gösteriyor.

(Visited 299 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,264.00 0.60%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,203.67 1.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.490045 1.82%
solana
Solana (SOL) $ 40.63 0.53%
xrp
XRP (XRP) $ 0.361343 0.73%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.01 1.33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067886 1.77%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 5.67%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.46 6.54%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.90 3.62%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.43 0.86%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.05 6.59%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.345769 1.30%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.592951 2.48%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.11 7.95%