Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaBitcoin HaberleriBitcoin mikseri nedir? Nasıl çalışır?

Bitcoin mikseri nedir? Nasıl çalışır?

Bitcoin mikseri, bitcoin mikseri nedir

Makelemizde, “Bitcoin mikseri nedir?”, “Bitcoin mikseri nasıl çalışır?” gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Bitcoin, tasarımı gereği kullanıcılara anonim bir ad sunarken, tam mahremiyet için Bitcoin mikseri gibi araçlar kullanmak gerekir.

Bitcoin cüzdanlarının harf ve rakamlardan oluşan, bir kişi adına kayıtlı olmayan ‘pseudonymus’ olarak nitelenen takma adları vardır.

Bitcoin blok zinciri herkese tamamıyla açıktır. Bir blok zinciri gezgininde (blockchain explorer) kriptonun 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana tüm işlemlerinin kayıtları görülebilir.

Daha fazla mahremiyet isteyenler için blok zincirinin herkese açık olması, büyük bir gizlilik kusurudur.

Bitcoin mikseri nedir?

Kimin kime, neyi gönderdiğini gizlemek için BTC işlemlerini tamamen gizli tutmanın yolları vardır. En popüler yöntemlerden biri, tumbler olarak bilinen bir Bitcoin mikseri (karıştırıcı) kullanmaktır. Tumbler, özel havuzlarda bir miktar Bitcoini, hedeflenen alıcılarına atmadan önce karıştıran araçlardır.

İşlemin amacı, BTC’yi bir kara kutu aracılığıyla karıştırarak, A kişisinin B kişisine kaç Bitcoin gönderdiğini çözmenin zorlaştırmasıdır. Herkese açık bir gezginde görülebilecek şey: A kişisinin diğer kişiler gibi miksere bir miktar bitcoin gönderdiği ve B kişisinin de diğerleri gibi mikserden biraz bitcoin aldığıdır.

Karıştırma hizmeti sunanlar, kullanıcıların coinlerini bir işlem ücreti ile birlikte alır ve başka coinleri gönderirler. Burada merkezi bir karıştırma hizmeti konusudur.

Merkezsiz Bitcoin mikserleri ise bir grubun bir araya gelerek yine kendilerine büyük bir transfer yapmasıyla gerçekleşmektedir. Bir merkeze bağlı olmadığı için kripto paranın çalınması veya kimliğin merkezi mikser hizmeti veren tarafından paylaşılmasının önüne geçilebilir.

Mikser kullanımıyla ilgili sorunlar

Mikserdeki başka birinin sizin gibi tam miktarda bitcoin göndermesi olası değildir.

Faraza, bir kolluk gücü, ilk şüphelinin adresini biliyorsa ve ikinci şüpheli belirli miktardan daha azını alan tek kişiyse, para akışını bağlamak çok da zor olmayacaktır. Mikser ne kadar çok kişi tarafından kullanılırsa bu problemi çözmek de o kadar zorlaşır.

Bazı borsalar, karışık BTC’nin platformlarına girmesine veya çıkmasına izin vermez. Borsalar mixerleri tanımlayabildiğinden, karışık BTC’yi “kusurlu” olarak etiketlerler. Örneğin Binance, CoinJoin adlı karıştırma hizmeti entegre edilmiş bir bitcoin cüzdanı Wasabi’ye para çekme işlemlerini engellemişti. Diğer bazı Bitcoin mixerleri arasında Samourai ve JoinMarket bulunuyor.

Hizmetin güvenliği ve gizliliğine ilişkin bazı soru işaretleri de bulunuyor.

Karıştırıcıların kullanıcıların coinlerini göndereceği veya gönderilen coinlerin herhangi bir şekilde problemli bir işlem geçmişine sahip olmadığı garanti değildir. Başka bir nokta kullanıcıların fonlarını başkasına emanet etmiş olmalarıdır.

Karıştırma hizmetlerinin tamamının legal olmadığı ve bazılarının işlemleri gizlemede diğerlerinden çok daha az etkili olduğunu belirtmek gerekiyor. Mikser kullanmadan önce uygun şekilde araştırma yapılmalıdır.

Bitcoin mikserleri yasadışı mı?

Mikserlerin işlemleri gizleme yeteneği, vergi kaçakçılarının ve yasa dışı faaliyet gelirlerini gizleyerek kara para aklayan suçluların ilgilerini çeker.

Bu hizmetleri kullanmanın yasa dışı olup olmadığı, bulunulan lokasyonun yasal düzenlemelerine bağlıdır. 2021 Şubat ayında, ABD’de bir Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski, kripto işlemlerini gizlemek için mikser kullanmanın bir suç olduğunu ifade etmişti.

Nitekim iki ay sonra, ABD makamları, “Bitcoin Fog”un Rus-İsveçli sahibi Roman Sterlingov’u, 335 milyon dolarlık paranın aklanmasına yardımcı olduğu için tutuklamıştı. Ağustos 2021’de ise Helix isimli bir Bitcoin mikserinin sahibi Larry Harmon, darknet piyasası suçlularının 300 milyon dolarının aklanmasına yardımcı olmaktan suçlu bulunmuştu.

Mali Eylem Görev Gücü’nün “seyahat kuralı” ve Avrupa Birliği’nin AMLD-5 yönergesi gibi kara para aklamayı önleme kuralları, aklama işlemlerini zorlaştıracak ve bu hizmetleri daha az uygulanabilir hale getirecektir.

Bitcoin  mikserlerine alternatifler

Bir bitcoin mikseri, işlem akışının gizlenmesinin tek yolu değildir.

Suçlular genellikle çalınan kimliklerle oluşturulan hesapları kullanarak borsalar aracılığıyla fonları çekerler. Zincir atlama (chain hopping) olarak bilinen bu yöntem, kolluk güçlerinin borsaları hesap kapatmaya zorlamasının uzun zaman almasından faydalanır; ayrıca, eğer “müşterini tanı” (KYC) prosedüründen geçmişlerse, borsaların suçla ilgili hesapları ilk etapta tespit etmesi oldukça zordur.

Mahremiyet savunucuları, gizlilik coinleri gibi bazı yöntemlerin, hükümetin finansal işlemleri gözetlemesini önlemenin bir yolu olduğunu ve bu yöntemlerin sadece suçlular için olmadığını iddia ediyorlar.

Monero, fon akışı gizliliği için tek kullanımlık “gizli” adresler kullanır ve işlem imzalarını tuzaklarla karıştırır. İlk dark web pazarlarından Silk Road, altyapısına bir tumbler yerleştirirken, güvenliğiyle tanınan eski darknet pazarı White House Market yalnızca Monero’yu kabul etmektedir.

Başka bir alternatif, Zcash, işlem bilgilerini paylaşmayan isteğe bağlı özel işlemler sunmaktadır. Dash’in işlem seçenekleri ise daha ziyade CoinJoin’e benzer çalışmaktadır.

(Visited 161 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,319.00 3.32%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,969.39 2.53%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.521246 2.24%
solana
Solana (SOL) $ 49.95 4.00%
xrp
XRP (XRP) $ 0.413905 1.75%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.74 3.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084649 2.77%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 1.35%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000125 6.93%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.18 3.01%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.94 3.54%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 0.88%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.96 4.29%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.437405 2.19%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.642455 2.66%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.82 4.91%