Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin likiditesi 10 ayın en düşüğüne geldi! Peki, bu ne anlama geliyor?

Bitcoin likiditesi 10 ayın en düşüğüne geldi! Peki, bu ne anlama geliyor?

Bankacılık ağının çökmesi, kripto piyasasının sağlığı için önemli bir risk oluşturuyor

Bitcoin likiditesi

ABD bankacılık kriziyle bu ayın başlarında Silvergate’in SEN ve Signature’ın Signet ağının kapatılması, kripto para piyasasını düşük likidite risklerine maruz bıraktı.

Likidite bir piyasanın, bir varlığın fiat paraya dönüştürülmesini kolaylaştırma yeteneğini ifade eder.

Buradaki zayıflık, daha büyük slipajlar veya daha büyük spreadler gibi olaylar nedeniyle yatırımcıların para kaybettikleri verimsizliklere yol açar. Aynı zamanda ciddi volatiliteye neden olabilir ve yatırımcıları alım satım yapmaktan caydırabilir.

Likidite düşüşü oldukça tehlikeli

Kaiko araştırma başkanı Clara Medalie, Decrypt platformuna mevcut durumun “oldukça tehlikeli” olduğunu ve her iki yönde de büyük fiyat dalgalanmalarıyla kendini gösterebileceğini söyledi.

Likiditedeki bir düşüş yukarı yönlü harekete yardımcı olur, ancak sonunda her zaman bir olumsuzluk olur. Satın alma baskısı azaldığı anda fiyatlara her şey olabilir.

Kaiko’nun araştırmasına göre, söz konusu kriz ilk olarak Silvergate’in ağının kapatılmasından sonra yüzde 1’lik piyasa derinliğinin 200 milyon dolarlık düşmesiyle kendisini gösterdi.

Yüzde 1 piyasa derinliği, en büyük 10 kripto para için orta fiyatın yüzde 1’i içindeki teklifler ve talepler toplanarak hesaplanıyor. Piyasa derinliğinin yeterli olması ve emirlerin piyasa fiyatı etrafında kalabalıklaşması, piyasadaki volatiliteyi azaltır.

Mevcut durumda BTC ve ETH için piyasa derinliği, aylık açılış seviyelerinden sırasıyla yüzde 16.12 ve 17.64 aşağıda bulunuyor. Kaiko analisti Conor Ryder şöyle yazdı:

Şu anda BTC piyasalarında son 10 ayın en düşük likidite seviyesindeyiz, hatta FTX sonrasındakinin bile altındayız.

A7EE004F 11F7 46B2 98B9 651CC3D35FE9
Mart 2023’te BTC ve ETH %1 piyasa derinliği. Kaynak: Kaiko

Likidite sıkışıklığı, yüksek slipaj (slippage-kayma) ve daha büyük spreadler gibi verimsizliklere neden olur.

Şu anda Coinbase’in BTC-USD çiftinin slipajı Mart başına göre yaklaşık üç kat fazla.

Slipaj (Slippage) Nedir?

Slipaj, bir emrin verildiği fiyatı (beklenen fiyat) ve emir gerçekleştirildikten sonraki fiyatın (gerçekleşen fiyat) arasındaki farkı ifade eder. Düşük likidite ortamlarında, iki emir arasındaki fark normalden çok daha yüksek olabilir.

İlginizi çekebilir:  SEC Başkanı borsalar hakkında konuştu

Yani, piyasa yapıcılar daha verimli piyasalara geçtikçe paritenin likiditesi yüzde 70 azalmış. Bu ortam nedeniyle ortaya çıkan ek maliyetler de piyasa yapıcıları ve sofistike günlük traderları alım satım yapmaktan caydırdı.

Trendin, kripto bankacılık ağlarının kapatılmasından sonra hızla hızlandığını belirtelim.

(Visited 217 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz