Çarşamba, Ocak 19, 2022
Ana SayfaBitcoin HaberleriBitcoin, nasıl bir aylık kapanış yapacak? İşte beş gösterge!

Bitcoin, nasıl bir aylık kapanış yapacak? İşte beş gösterge!

Bitcoin kasım ayını nasıl kapatacak ve BTC'yi gelecekte ne bekliyor?

Bitcoin

Koronavirüs belirsizliği devam ederken ve veriler Bitcoin (BTC) destek ve direnç seviyelerine ilişkin önemli bilgileri ortaya koyarken, BTC’de klasik bir toparlanma geliyor.

Bitcoin, son yaşadığı düşüşlerin ardından beklenenden iyi bir haftalık kapanış yaptı ve yeni haftayı 57 bin dolardan açtı. Geçen haftaki koronavirüs kaynaklı satış ve buna bağlı fiyat düşüşünü telafi eden BTC, bir gecede 58 bin doları aştı.

Bu görünüm birçoklarını şaşırtabilir. Peki BTC’yi bu ay sonunda nasıl bir aylık kapanış bekliyor ve bu aylık kapanışı neler şekillendirebilir?

Bitcoin rekor sürede geri döndü

Tek bir günlük mumda 6 bin dolar kaybettikten sadece üç gün sonra, Bitcoin fiyat hareketi uçurumun kenarından döndü.

BTC/USD paritesinde BTC, Bitstamp‘ta 57 bin 300 dolarlık haftalık kapanış üreterek yükselmeyi başardı ve böylece iki ayın en düşük haftalık kapanış fiyatından kendini kurtardı.

Popüler yatırımcı ve analist Rekt Capital, yeni analizinde, 52 bin 500 dolarlık 21 haftalık üstel hareketli ortalamanın (EMA) “zamanla test edilmiş bir boğa piyasası göstergesi” olduğunu belirtti. Ünlü analist, şöyle özetledi:

21 haftalık EMA alanından güçlü BTC tepkisi var.

Bitcoin
21 haftalık EMA ile BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, 58 bin 300 dolarlık yerel en yüksek seviyelere rağmen, BTC henüz 60 bin dolarlık ana dirence dokunmadı. Bu yüzden Bitcoin için kesin bir çıkıştan bahsetmek şu an mümkün değil.

Destek olarak kaybettiğinden beri bu satış bölgesini kırmaya yönelik önceki tüm girişimler, kesin bir retle sonuçlandı.

Verilere göre, son 24 saatte 300 milyon dolara yaklaşan likidasyonlarla BTC’deki yukarı yönle hareket yine de bazılarını şaşırttı.

Bu arada 28 Kasım Pazar günü nötr olan fonlama oranları da tırmanıyor ve bu da BTC fiyatının güvenilir bir şekilde toparlanması konusunda iyimserliğin geri dönüşüne ve bunun ima ettiği riske işaret ediyor. Rekt Capital şöyle ekledi:

Yeni bir BTC ayı piyasasına dait endişe ve korkuları ortadan kaldırmak için gereken tek şey yüzde 7’lik bir günlük mumdu.

Ünlü analist, BTC/USD paritesinin 30 Kasım Salı günkü aylık kapanışa doğru “olumlu şekilde ilerlediğini” de belirtti.

Koronavirüs ve Mart 2020’nin tekrarı

Yeni koronavirüs varyantı omikron tedirginliği artırırken makro piyasalar haftaya çalkantılı bir başlangıç bekliyor.

TD Securities’in Küresel Fiyat Belirleme Stratejisi Başkanı Priya Misra bugün (29 Kasım 2021) Bloomberg‘e verdiği demeçte şöyle dedi:

[Koronavirüsün] büyüme üzerindeki etkisini anlamak için gerçekten daha fazla cevaba ihtiyacımız var.

Geçen hafta hisse senetleri, petrol ve diğerleriyle beraber Bitcoin ve altcoinlerde de panik satışları yaşandı ve tahta, yüksek volatilite gösterdi.

Ancak Bitcoin yükselişteyken, makro yapılarda daha fazla sarsıntı yaşanması BTC’ye dair iyimserliği durdurabilir.

Boğalar, senaryonun, koronavirüsün dünya sahnesine girmesiyle yaşanan kripto bozgununun ardından önceki yüksek fiyat seviyelerini gölgede bırakan bir dalgalanmanın gözlendiği Mart 2020’ye benzer ilerlemesini bekliyor.

Bununla beraber, BTC, kimi bilindik simalar Bitcoin’in riskten kaçış sağlamadığını öne sürerken geçen haftayı yara almadan kapatamadı.

Altın uzmanı Peter Schiff cuma günü “Daha az riskli olmak Bitcoin’i güvenli yapmaz” diyerek Bitcoin’in nihayetinde “herhangi bir altcoin kadar riskli” olduğunu savunmuştu.

Bitcoin
BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

50 bin dolar, Bitcoin için yeni 30 bin dolar mı?

Mevcut seviyelerden bir geri çekilme konusunda endişe duyanların BTC fiyat tablosunun çok aşağısına bakmalarına gerek yok.

Analitik kaynağı Material Scientist‘in en son emir defteri verilerine göre, şu an dev bir satın alma duvarı var ve bunun piyasayı 50 bin doların üzerinde tutması gerekiyor.

Bazıları bu hafta sonu bu seviyede tutunamamanın Bitcoin’e yaklaşımlarını yeniden düşünmelerine neden olacağını söylüyor. Riskler yüksek olabilir ancak desteğin büyüklüğü göz önüne alındığında, bu şimdi daha az olası görünüyor.

Material Scientist, pazar günü Twitter‘da yaptığı paylaşımda “insanların neden bu kadar korktuğundan emin olamadığını” belirtti ve bunun “30 bin dolar dibinden beri en yüksek fiyat teklifi olduğunu” söyledi.

Dolayısıyla 50 bin dolar Bitcoin için yeni 30 bin dolar ise, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaşanan mevcut düşüş diğer düşüşlere, özellikle de yaklaşık yüzde 50’lik Mayıs düşüşüne kıyasla mütevazı olarak sınıflandırılabilir.

Böylece 70 bin dolar, 2021’in 4. çeyreği geride bırakılmadan önce boğa koşusunun devamını görmek isteyen boğalar için seminal odak noktasını oluşturuyor.

Üç Bitcoin fiyat korelasyonu için önemli gün

Gelecek birkaç hafta, bazı önemli korelasyonlar yapacağı veya kıracağı için Bitcoin için “çok şey anlatacak”.

BTC, 1970’lerdeki altının 1970’lerdeki yolculuğunu kopyalamaya devam ederken, popüler Twitter analisti TechDev‘in hafta sonu çıkardığı sonuç buydu.

2020-21’deki BTC/USD ile elli yıl önceki XAU/USD arasındaki ilginç, hatta ürkütücü benzerlikler, Bitcoin fiyat hareketindeki bazı volatilite anormalliklerine rağmen devam etti.

Bu eğilim devam ederse, Bitcoin’in fiyatı dramatik bir yükselişle 2022 Şubat ortasına kadar 280 bin doları bulabilir.

Bitcoin
BTC/USD ve 1970ler altın grafiği. Kaynak: TechDev/ Twitter

Ancak bu ay BTC, öngörülen yörüngenin dışında kaldı. Aralık ayında BTC/USD 70 bin dolar ila 110 bin dolar arasında bir değere ulaşmalı.

Altının ötesinde, önümüzdeki haftalarda gerçeklerle yüzleşecek diğer iki korelasyonu belirleyen Fibonacci dizileri. Bunların ikisi de BTC’nin 2017 performansıyla ilişkisini içeriyor ve şimdiye kadar ikisi de geçerliliğini koruyor. Biri diğerini yenerse, fiyat kazanımlarının hızı ve yüksekliği buna göre değişecektir.

BTC, Aralık ortasına kadar yaklaşık 150 bin dolarlık bir zirveye ulaşabilir ama bir alternatif daha var: BTC, Şubat ortasında 225 bin dolara çıkabilir.

Bitcoin, Kasım ayını nerede kapatacak?

BTC’nin kasım ayını nerede kapatacağı sorusu, bir ara herkesin dilindeki milyonlarca dolarlık soruydu ancak şimdi, bu boğa piyasasının olgunlaşmasının planlanandan daha uzun sürebileceği kabulü yavaş yavaş yayılıyor.

Buna rağmen kısa vade için hala iyimserlik söz konusu.

@Bitcoin hesabı tarafından Twitter’da yapılan bir ankette, yaklaşık 50 bin katılımcının çoğunluğu BTC/USD’nin kasım ayını 60 bin doların üzerinde kapatacağını tahmin etti.

Katılımcıların yüzde 35’i ankette mümkün olan en yüksek fiyatı seçerken yüzde 25,7’si kasım kapanış fiyatının 55 bin ila 60 bin dolar arasında olacağı tahmininde bulundu.

Grafiğe şöyle bir uzaktan bakmazsanız Bitcoin’in son 12 ayda ne kadar ilerlediğini kolayca unutabilirsiniz. Geçen Şükran Günü’nde BTC/USD 16 bin 500 doların hemen altında işlem görüyordu.

Analist Benjamin Cowen‘in bu hafta sonu özetlediği gibi, “ağaçlar için ormanı kaçırmayın.”

Bu haber yazıldığı sırada BTC, CoinMarketCap verilerine göre 57 bin 74 dolardan işlem görüyor.

(Visited 218 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 42,111.00 0.42%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,120.51 1.80%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 462.95 0.94%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.42 4.57%
solana
Solana (SOL) $ 136.15 1.42%
xrp
XRP (XRP) $ 0.74051 1.10%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 24.42 2.26%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.164165 0.92%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000028 0.95%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 79.96 5.16%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 83.27 3.38%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 22.02 5.38%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 15.58 11.20%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 136.80 3.73%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.28 4.13%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.08 3.70%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 71.77 2.82%