Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin işlem ücretlerinde büyük düşüş!

Bitcoin işlem ücretlerinde büyük düşüş!

Bitcoin işlem ücretleri, bu yıl içinde büyük düşüş gösterdi.

Bitcoin işlem

Bitcoin işlem ücretleri, bu yıl boyunca yarı yarıya düştü.

YCharts verilerine göre, Bitcoin (BTC) ortalama işlem ücreti bu yıl yüzde 57,97 düşüşle 4,40 dolardan 1,80 dolara düştü. Maliyetlerdeki bu düşüş çeşitli faktörlere bağlanabilir.

Açıklamalardan biri, işlemlerin blokchain’in dışında gerçekleştiği Bitcoin Lightning Network‘ün hızlı genişlemesinin bir katalizör olabileceğidir.

Bitcoin ağı her işlem için bir ücret alır. Bu ödeme daha sonra madenciler arasında bölünür. Ağ tıkalı olduğunda ve işlem işleme talebi madencilerin arzını çok aştığında, kullanıcılar sıklıkla daha fazla ödeme yapar.

21 Nisan’da, Bitcoin ağındaki ortalama işlem ücreti, işlem başına tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 62,8 dolara ulaşmıştı çünkü Çin’deki madenci kesintileri, Bitcoin talebinin güçlü olduğu bir zamanda blok üretimini yavaşlatmıştı.

Maliyetlerdeki düşüş, Bitcoin madencilerinin daha az şüpheci hale gelmesine ve işlemleri gerçekleştirmeye olan ilgilerini kaybetmemesine bağlanabilir. Bu olduğunda, bir Bitcoin işlemini doğrulamanın ne kadar zor olduğuna bağlı olan madencilik zorluğu düşer.

Düşen işlem maliyetinin bir başka olası nedeni, onaylanmayı bekleyen tüm işlemlerin toplandığı mempool’daki tıkanıklığın giderilmesidir. Bitcoin ağına bir işlem gönderildiğinde, bu işlem onay alana kadar mempool’da kalır. Her BTC bloğu 1 mb olduğundan, büyük bir mempool, madencileri daha kazançlı işlemleri tercih etmeye teşvik edebilir.

Bu durumlarda müşteriler, işlemlerinin mempool’da takılı kalmaması için daha fazla ödeme yapmaya başlar. Bu, Bitcoin ağındaki genel işlem maliyetini yükseltir.

Şu an Bitcoin mempool’un boyutu, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi maksimum kapasitesinin çok altında.

Bitcoin işlem
Kaynak: Blockchain.com

Ortalama Bitcoin işlem sayısı da son aylarda önemli ölçüde düştü. 2021’in başlarında günde ortalama 350 binden fazla işlem varken bu sayı şimdi günde 250 bin ila 213 bin arasında.

İşlem maliyetlerindeki düşüşün bir başka olası açıklamasıysa Bitcoin yatırımcılarının ve sahiplerinin daha az BTC kullanma eğiliminde olmasıdır. Talepteki düşüş, token başına maliyetin düşmesine neden olur ve bu da işlem ücretlerini azaltır.

Düşüş sadece Bitcoin işlem ücretlerinde değil

Bu arada, Ethereum ücretleri de kripto para piyasasının geri kalanıyla birlikte düştü. Ethereum ağının ortalama işlem ücreti, 12 Mayıs 2021’de 69,92 dolara ulaşmıştı. Bu haber yazıldığı sırada ise bu rakam, YChart verilerine göre 4,901 dolar.

(Visited 148 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,097.46 4.72%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,779.58 5.58%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.54522 5.41%
solana
Solana (SOL) $ 43.11 7.77%
xrp
XRP (XRP) $ 0.383132 2.87%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.35 10.22%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.070902 3.08%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 5.01%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.76 12.96%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.69 11.94%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.16 3.57%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.74 3.94%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.373415 3.91%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.947811 4.35%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.62 10.57%