Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriBitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Bitcoin hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Btc Hash, Bitcoin, Btc

Yeni yıl, Bitcoin hash oranında bir patlama yarattı. Glassnode verilerine göre, küresel hash oranı şu anda saniyede 208 milyon terahash.

Blockchain.com‘a göre, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 198,5 milyon terahash’e 15 Nisan 2021’de ulaşıldı.

Bu rakam, bitcoin’in 2021’de Çin’in kripto para birimleri üzerindeki çok aşamalı baskısına karşılık gelen hash oranındaki düşüşü azalttığını gösteriyor.

Bitfury’ye göre, toparlanmanın önemli kısmı, diğer ülkelerde çalıştırılamayacak kadar verimsiz olan ekipmanların Çin’den taşınmasından değil, “yeni nesil ekipmanların çevrimiçi hale gelmesinden” kaynaklanıyor.

Bitcoin hash
Ağdaki madenciler tarafından üretilen hash sayısı. Kaynak: Glassnode

BTC hash oranı, Çin baskısıyla darbe aldı

Nisan 2021’de Pekin yetkilileri, yerel madencilerin enerji kullanımını incelemeye başladı ve kripto para madenciliği hakkında daha fazla bilgi toplamak için veri merkezlerine bildirimler gönderdi. Mayıs 2021’de Çin, bankaların bitcoin hizmetleri sunmasını yasakladı ve madencilik faaliyetlerine sistematik bir baskı başlattı. Bu durum, Bitcoin hash oranının istikrarlı bir şekilde düşmesine neden oldu ve 21 Temmuz 2021’de 58,4 milyon terahash/s ile tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Bu gelişme, fiyatta 29 bin dolara bir düşüşe karşılık geldi. Bundan önce, 15 Nisan 2021’de 62 bin dolarlık fiyat zirvesi, küresel hash oranındaki bir artışa karşılık geliyordu.

Toronto merkezli Hut 8 Mining Corp’tan Jason Zaluski konu hakkında şu ifadeleri kaydetti:

Çin’in madenciliği yasaklaması yalnızca coğrafi bir kaymaya yol açtı… Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer ülkelere yönelik bu [hareketi] net bir pozitif olarak görüyoruz.

ABD şirketleri, madencilik yapmak için sığınak arayan yerinden edilmiş Çinli madencilerin faydalanıcıları haline geldiğinden beri yanılmamıştı. Diğer ülkeler de ucuz elektrik maliyetleri nedeniyle yeni madenciler gördü.

İlginizi çekebilir:  Ünlü analist: Bitcoin 4. çeyrekte güzel günler görebilir

Bitcoin hash oranı neden önemlidir?

Hash rate, Bitcoin ağına ne kadar işlem gücünün katkıda bulunduğunu ifade eder. Bir işlem doğrulandığında, bir bloğun parçası olarak blok zincirine kaydedilir. Bir bloğun hash edilmesi, işlemlerin geçerli olmasını sağlar.

Bitcoin almak için bir madenci, blokta bulunan işlem verilerinin düzeltilmiş bir sürümünü içeren bir bloğun başlığını başarılı bir şekilde “hash” etmelidir. Daha fazla kripto para çıkarıldıkça hash bulma şansı daha karmaşık hale gelir. Dolayısıyla daha yüksek bir hash oranı (daha fazla bilgi işlem gücü), bir madencinin bir bitcoin ödülü alma olasılığını artırır. Hash oranlarının hesaplamaları kesin değildir ve sonuç olarak, hash oranlarını değerlendirirken haftalar veya aylar gibi daha uzun zaman dilimlerine odaklanmak daha iyidir.

Bitcoin hash oranı, ağın güvenliğini belirlemede önemli bir rol oynar. Ağda dürüstçe bitcoin madenciliği yapmak isteyen madenciler ne kadar çok olursa, ağ o kadar güvenli olur.

(Visited 227 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz